Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
25 Haziran 2024

Hamilelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Baş Ağrısı

Baş ağrısı, gebe olmayan bireylerde sıkça görüldüğü gibi hamilelik döneminde de yaygın bir rahatsızlıktır. 20-50 yaş arasındaki kadınların %75'inde görülen baş ağrısı şikayetleri, hafif veya şiddetli olsa da, hamilelik dönemlerindeki hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Kadınlarda adet dönemi, hamilelik dönemi ve sonrasında görülen baş ağrılarının sebebi, uzman doktorlar tarafından hormonal değişimlere bağlanmıştır. Hamilelerde görülen baş ağrılarının çoğu gerilim, stres ve migren gibi durumlarla ilişkili olabilir. Baş ağrıları hafife alınacak bir rahatsızlık olarak görülmemelidir. Altında yatan basit bir rahatsızlık olarak görülse de, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Özellikle sürekli görülen baş ağrılarında mutlaka doktora gitmek gerekir; ihmal edilmemelidir.

Hamilelikte Baş Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

  • Hamilelikte Migren: Migren genellikle başın belli bir kısmında hissedilen, kusma ve bulantı, aydınlık ortamlara karşı hassasiyet oluşturan ve zaman zaman tekrarlayabilen şiddetli bir ağrıdır. Menopoz, adet dönemi, hamilelik ve hatta doğum kontrol hapı gibi hormon dengesini etkileyen ilaçlar, migren hastalığının oluşumunu sağlayan olumsuz etkenlerdir. Özellikle adet zamanı ve hamilelik sonrasında östrojen seviyesinin azaldığı dönemlerde migren baş ağrıları azalır veya rahatlar; tam aksine hamilelikte östrojen seviyesinin artmasına bağlı olarak migren baş ağrıları artar. Bazı kadınlar migren ile ilk olarak hamilelik döneminde karşılaşabileceği gibi, bazen de önceden var olan migreni hamilelik döneminde daha sık ve daha şiddetli baş ağrılarına neden olabilir. Hamilelik döneminde migrene bağlı baş ağrılarında ilaç tedavisi, doktorlar tarafından bebeğe zarar verme riskine karşı pek de uygun görülmez. Migren baş ağrıları ile kulakta çınlama, ışıktan aşırı derecede rahatsız olma, mide bulantısı ve kusma gibi etkileri de beraberinde getirebilir.
  • Aşırı Gerilim Sonucu Hamilelerde Baş Ağrısı: Bu tür baş ağrıları genelde başın bütün çevresini etkileyip gerilmeye bağlı olarak kendini göstermektedir. Gerilim tipi baş ağrıları, migren gibi hormonlardan etkilenip artış gösteren bir baş ağrısı türü değildir. Hamilelik dönemi de olsa tedavi amaçlı parasetamol cinsi ilaç kullanmanızda sakınca olmadığı doktorlar tarafından belirtilmektedir; ancak yine de uzman hekim kontrolünde ilaç almanız sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Bu tür baş ağrılarının hamilelik döneminde artması beklenilen bir durum olmadığı gibi, aşırı derecede ilaç kullanmanız da uygun değildir.
  • Hamilelikte Küme Tipi Baş Ağrıları: Küme tipi baş ağrıları, başınızın patlayacak gibi şiddetli ve delici tarzda bir ağrı olup, ağrıyan bölgede kızarıklık, göz sulanması ve burun akması gibi belirtilerle kendini belli eder. Hormonlardan iyi veya kötü yönde etkilenmeyen bu baş ağrılarını çeken hamile kadınlar oldukça rahatsız olur. Hamilelerde görüldüğü gibi erkeklerde de oldukça fazla karşılaşılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

El Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

El Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Taşı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Taşı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sağ Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Nefes Alırken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Nefes Alırken Ağrı Belirtileri ve Tedavisi