Sağ Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Sağ Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Boşlukta Ağrı

Genel olarak sağ boşlukta ağrı, karın bölgesinin sağ tarafında bulunan organlardan kaynaklanır. Sağ boşlukta oluşan ağrıların nedeni genellikle apandisit, böbrek taşı ve yumurtalık kisti gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Karının sağ boşluğunda meydana gelen ağrıların nedeninin tam olarak belirlenebilmesi için ağrılarla beraber diğer belirtilere de bakmak gerekir. Bu belirtiler arasında mide bulantısı, kusma, gerginlik, kabızlık, ishal, şişkinlik, gaz, ateş ve iştah kaybı gibi semptomlar değerlendirilmelidir. Sağ alt karın ağrısı akut, kronik ya da aniden meydana gelebilir. Ayrıca ağrılar donuk ya da keskin, tek bir yere yerleşik ya da yayılabilen nitelikte olabilir.

Karının Sağ Tarafında Bulunan Organlar

  • Pankreas
  • Sağ böbrek
  • Apandisit
  • Sağ adrenal bez
  • Sağ kalın bağırsak
  • Karaciğer
  • Safra kesesi
Yukarıdaki organlardan herhangi birinde oluşabilecek rahatsızlık ya da iltihaplanma, karının sağ tarafında şiddetli ağrıların hissedilmesine neden olabilir.

Sağ Boşlukta Ağrı Neden Olur?

Apandisit: Apandis iltihaplanması olarak bilinen apandisit ağrısı, karının sağ alt kısmındaki ağrının en sık nedenidir. Apandisit her yaşta ortaya çıkabilir ve nüfusun büyük çoğunluğunda görülebilir. Göbek deliği çevresinde ve karının sağ tarafında ağrı hissedilmesine neden olur. Başlangıçta gelişen ağrılar, göbek deliği civarında ya da karının üst kısmının tam ortasında başlar ve daha sonra ağrının yönü sağ alt karın bölgesine doğru kayar. Bu ağrı birkaç saat sonra daha şiddetli hale gelir ve bastırınca ağrı ya da gerginlik işaretleri eşlik eder. Eğer derin basınç uygulanır ve serbest bırakılırsa, keskin bir ağrı hissedilir. Apandisit rahatsızlığı vücut yapısından dolayı erkeklerde daha çok görülür. Çoğunlukla ise 10-30 yaş arasındaki erkek ve kadınları etkiler. Sağ boşluktaki ağrı ile yüksek ateş ve iştah kaybı rahatsızlıkları da varsa, apandisit rahatsızlığından şüphelenilir.

Böbrek Taşı: Böbrek içinde taşlar oluşabilir ve idrar yapma anında dışarı atılabilirler. Böbrek taşları böbreklerden idrar kesesine geçerken kalıcı hasarlara neden olmasa da çok şiddetli ağrılara neden olurlar.

Ağrılar genellikle sağ kaburga altında meydana gelir, daha sonra bu ağrılar artarak sırt, yan, kasık bölgesi ve sağ karın bölgesine kadar yayılabilir. Ağrılar dalgalar halinde şiddeti değişken olabilir. İdrar yaparken ağrı, pembemsi, kırmızımsı ya da kahverengimsi idrar olabilir. Diğer belirtiler arasında idrarın bulanık, kötü kokulu olması, bulantı, kusma, titreme ile sık sık idrara çıkma sayılabilir.

İdrar Yolu Rahatsızlıkları: İdrar yolu iltihaplanması durumunda sağ boşlukta ağrı hissedilir, aslında sağ böbrek tarafında hissedilen bu ağrı, organın konumu itibariyle karının sağ tarafında ağrı, sancı hissedilmesine neden olur ve ağrının yanı sıra idrar yaparken yanma hissi meydana gelir. İdrar yolu rahatsızlıkları önemli sağlık sorunu teşkil ettiğinden, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Yumurtalık Rahatsızlıkları: Kadınlarda her ay meydana gelen yumurta oluşumu sağ ya da sol alt karın bölgesinde ağrı nedenidir. Genellikle tıbbi yardım gerektirmeyen bu durum, yerleşik ağrı nedeni ile apandisit ile karıştırılabilmektedir.

Yumurtlama ağrısı, bir yumurta yumurtalıktan serbest bırakıldığında sonraki adet döneminden yaklaşık iki hafta önce oluşur. Bu ağrı genellikle şiddetli değildir. Vajinal lekelenme ya da kanama ile ağrılar artabilir. Genellikle dinlenme ve ağrı kesiciler ile rahatlama sağlanır, eğer bu ağrılara ateş ve bulantı eşlik ediyorsa, apandisit gibi enfeksiyonlardan şüphelenilmelidir. Yumurtalıklarda oluşabilen iltihaplanma ya da yumurtalık kistleri, karının sağ tarafında ağrıların oluşmasına neden olur. Yumurtalıklarda kist varsa ağrı ile kusma ve mide bulantısı şikayetleri de görülür.

Kabızlık: Sağ alt veya sol alt karın ağrısının bir başka sık görülen nedeni ise kabızlıktır. Ağrı çoğu durumda dışkının boşaltılması ile gider.

Dış Gebelik: Döllenmiş yumurta sağ yumurtalık, yumurta kanalına ve sağ karın boşluğuna tutunabilir. Bu durumda sağ karın boşluğunda şiddetli ağrıya neden olabilir.

Sağ boşlukta ağrı, bahsedilen nedenlerden olabileceği gibi basit kas çekilmesinden ya da cilt hastalıklarından kaynaklı da olabilir. Rahatsızlığın nedeninin tam olarak saptanabilmesi için kesinlikle uzman bir doktora başvurulmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

anıl

28 Mayıs 2024 Salı

Sağ boşluğumda ağrı var bu sabah başladı ama ne bir mide bulantı ne iştahsızlık ne ateşlenme hiç birşey yok bunun sebebi nedir sizce

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Anıl, bu tür bir ağrının birçok farklı nedeni olabilir. Gaz sıkışması, kas gerilmesi veya hafif bir sindirim sorunu gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi, daha ciddi bir durumun belirtisi de olabilir. Ağrı devam ederse veya şiddetlenirse bir doktora başvurmanı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

soru

Remziye

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Sağ karnımın alt tarafı sancılanıyon ve idrar yolunda kanama oluyo nedeni ne acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Remziye Hanım,

Yaşadığınız belirtiler ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Sağ karnınızın alt tarafında sancı ve idrar yolunda kanama, böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonu veya daha ciddi bir durumun belirtisi olabilir. En kısa sürede bir doktora başvurmanız önemlidir. Sağlığınızı ihmal etmeyin ve uzman bir hekime danışarak gerekli tetkikleri yaptırın.

Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Tözüm

Geçmiş olsun Remziye Hanım. Yaşadığınız sorunun bir yumurtalık enfeksiyonu olma olasılığı yüksek görünüyor. En kısa sürede bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

3. Cevap
cevap

Aramcan

Merhaba, meydana gelen kanamalar yumurtalıklar alakalı olabilir. bu bölgede bulunan tüplerin olduğu kısımlarda mutlaka bir muayene yapılması gerekmektedir. Bunun için uzman bir doktora gitmelisiniz. Ultrason cihazları net bilgi almanızı sağlar.

soru

Ozkan

20 Nisan 2024 Cumartesi

Sağ boşluğumda ağrı var bu sabah başladı ama ne bir mide bulantı ne iştahsızlık ne ateşlenme hiç birşey yok diye bir yorum yapmis Anıl arkadasimiz aynisi bende oldu bu soruya bir cvp veren yokmu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ozkan Bey,

Sağ boşlukta yaşadığınız ağrı, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Bu tür bir ağrı, kas gerilmesinden, safra kesesi problemlerine kadar değişen çeşitli durumların belirtisi olabilir. Mide bulantısı, iştahsızlık veya ateş gibi belirtiler olmadığı için durumunuzun ciddi olmadığını düşünmek isteyebilirsiniz, fakat yine de bir doktora başvurmanızı öneririm. Profesyonel bir sağlık uzmanı, size en doğru teşhisi koyarak uygun tedaviyi önerecektir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Tüzel

Sağ boşluk tarafında böbrek, apandisit, pankreas gibi organlar vardır. Bunları kontrol ettirmelisiniz. Yine bahsettiğini şikayetler safea kesisi ile de alakalı olabilir. Uzmana görünürseni şikayetiniz çözüm bulur. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Halsizlik Belirtileri ve Tedavisi