Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
09 Temmuz 2024

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Apseli diş ağrısı yaşadığınızda, derhal bir diş hekimine başvurmanız önemlidir. Ağrı veya şişkinlik az olsa bile, doktor ziyaretini ihmal etmeyin. Dişte başlayan apse, sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Apse oluştuğunda, enfeksiyonun kana karışma riski oldukça yüksektir. Diş hekimi, apseyi çeşitli müdahale yöntemleriyle temizler ve genellikle bir hafta boyunca antibiyotik tedavisi uygulanır. Apse durumuna göre tedavi süreci uzayabilir. Apsenin tamamen iyileşmesi ve temizlenmesi bir hafta kadar sürebilir. Apseli bir diş kesinlikle çekilmez; çünkü diş çekildiğinde iltihabın kana karışma riski artar. Diş hekimi, apsenin nedenini belirleyerek uygun bir tedavi yöntemi seçer. Dolgu, kanal tedavisi veya dişin tamamen alınması gibi tedavi yöntemleri mevcuttur. Hastanın durumuna göre bir tanesi tercih edilir. Apse temizlendikten sonra diş hekimi uygun bir tedavi yöntemi ile tedavi sürecini tamamlar. Burada önemli olan, diş apsesinin neden olduğu durumun doğru şekilde tespit edilmesidir.

Diş Apsesi Ağrısı İçin Evde Hangi Yöntemler Uygulanır?

Tıbbi tedavi ve antibiyotiklerle diş apsesi tedavi edilir. Bunun yanında bazı doğal yöntemlerle de diş apsesi ağrısını hafifletebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, diş ağrısı tedavisinde etkili bir yöntemdir. Çiğ sarımsak suyu enfeksiyonu ortadan kaldırabilir ve ağrıyı hafifletebilir. Diş apsesi ağrısı için bir adet sarımsağın suyu çıkarılarak bir miktar karanfil katılır ve apsenin olduğu bölgeye uygulanır. Apse ağrısının azaldığını göreceksiniz.

Karanfil Yağı

Karanfil yağı, enfeksiyonları yatıştırıcı özelliğe sahiptir ve apseli dişin ağrısını hafifletmede oldukça etkilidir. Ağrı çok fazlaysa, bir miktar karanfil yağı diş fırçasına dökülerek diş etine nazikçe uygulanabilir. Ağrı az ise pamuk ile de uygulanabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, diş apsesi ağrısı için etkilidir. Apse olan bölgede yaklaşık otuz dakika kadar tutulur, ancak kesinlikle yutulmamalıdır. Bu süre sonunda ağızdan dışarı atılır.

Nane Yağı

Nane yağı, diş apsesi için oldukça etkilidir. Apseli dişe uygulandığında rahatlama sağlar.

Diğer Doğal Yöntemler

  • Kekik yağı
  • Elma sirkesi
  • Ekinezya
gibi doğal ürünler de diş apsesi ağrısını dindiren ve tedavi eden etkili elementlerdir. Kullanılan antibiyotikler ağrıyı hemen kesmez, bu yüzden en az bir iki saat geçmesi gerekir. Oluşmuş olan apsenin durumuna göre, şiddetli bir ağrı söz konusuysa karanfil yağı ve nane yağı anlık rahatlama sağlayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni