Karnın Sağ Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
05 Temmuz 2024

Karnın Sağ Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Karnın Sağ Tarafında Ağrı

Karnın sağ tarafındaki ağrı, birçok kişinin endişe duymasına neden olabilecek bir durumdur. Bu bölge, göbek deliği ile göğüs çizgisi arasında yer alan yan taraftır. Bu ağrıların nedenleri arasında böbrek taşları, apandisit, yumurtalık kisti, safra kesesi iltihabı ve taş oluşumu, kas sorunları bulunmaktadır. Ortaya çıkan ağrının ciddiyeti, süresi, şiddeti, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık gibi eşlik eden belirtilerle tespit edilir. Ancak ne olursa olsun, böyle bir ağrının ihmal edilmemesi ve doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü karın bölgesinde meydana gelen ağrılar, genellikle bu bölgedeki organların ciddi sorunlarından kaynaklanır. Bunun belirlenmesi, daha ciddi rahatsızlıkların tespit edilmesini ve erken tedavi edilmesini sağlayabilir. Bu nedenle, karnın sağ tarafında bulunan organların bilinmesinde yarar vardır. Çünkü bu organların rahatsızlıkları, karnın sağ tarafında ağrı yaratabilir.

Karnın Sağ Tarafında Ağrıya Neden Olabilecek Organlar

Bu bölgede yer alan organlar arasında karaciğer, sağ böbrek, safra kesesi, sağ adrenal bezi, pankreasın bir kısmı, ince bağırsakların başlangıcı, sağ akciğerin alt bölümü, sağ taraftaki karın kasları ve apandisit bulunmaktadır. Bu organlarda ve sağ taraftaki dokularda oluşan rahatsızlıklar, bu bölgede ağrıya neden olabilir. Bazen de bu bölgede cilt sorunları ve kaslardaki problemlerde karnın sağ tarafında ağrıya yol açabilir.

Karnın Sağ Tarafındaki Ağrıya Neden Olabilecek Rahatsızlıklar

Apandisit: Apandisit durumunda ağrı sürekli hale gelir ve şiddeti giderek artabilir. Ağrının hissedildiği yer, karnın alt sağ tarafıdır. İlk aşamada göbek çevresinde olan ağrı, zamanla karnın sağ tarafına kayar. Ağrıya eşlik eden belirtiler arasında ateş ve iştahsızlık bulunur.

Safra Kesesi: Safra kesesinin iltihaplanması ve taş oluşumu, karnın sağ üst bölgesinde ağrılara neden olur. Ağrıya eşlik eden belirtiler arasında göz aklarında sararma, kusma ve ateş yer alır. Özellikle ağrının yemek yedikten sonra şiddetlenmesi ve sırta vurması karakteristiktir.

Böbrek Taşı: Böbrek taşı sorunu olan kişilerde oldukça şiddetli ağrılar görülür. Ani başlayan, karnın sağ yan tarafında etkili olan ve göğüsle göbek deliği arasında hissedilen ağrılar dayanılmaz hale gelebilir. Ağrının genital bölgeye kadar ulaşması, hastayı otururken bile rahatsız etmesi, dalgalar halinde gelmesi ve terleme etkisi yaratması karakteristiktir. Böbrek taşının küçük olması halinde idrar yollarından atılabilir. Büyük taşlardan kurtulmak için müdahale gerekebilir. Böbrek kumu da taş gibi şiddetli olmasa da sağ böbrekte olursa karnın sağ tarafında ağrıya yol açabilir.

Yumurtalık Kisti: Yumurtalıklar sağ ve sol iki tarafta yerleşmiştir. Sağdaki yumurtalıkta oluşan bir kist, özellikle büyüdüğünde karnın sağ tarafında ağrıya neden olabilir. Ağrının karında orta bölüme yayılması, bulantı ve kusma gibi belirtilerin de olması mümkündür.

Dış Gebelik: Bu durumda kadınlarda karnın sağ tarafında ağrıya yol açabilir. Ağrıyla birlikte adet döneminin gecikmesi, baş dönmesi ve beklenenden fazla kanama gibi belirtiler görülebilir.

İdrar Yolu Sorunları: İltihaplanan idrar yolu, sağ böbreği etkileyebilir. Sağ böbrekteki ağrı, aynı zamanda karnın sağ kısmını da etkiler. Hissedilen ağrı giderek şiddetlenir ve idrara çıkışta yanma hissine yol açar.

Bu rahatsızlıklar, karnın sağ tarafında ağrı yaratabilir. Ancak kesin nedenin tespit edilmesi için mutlaka bir uzmana başvurulması, muayene ve tetkiklerden sonra tanı konulması gerekmektedir. Özellikle sürekli hale gelen kronik ağrılar ve aniden başlayan ağrılar mutlaka önemsenmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Remziye

06 Nisan 2024 Cumartesi

Karnımın alt tarafı sancılanıyon ve idrar yolunda kanama oluyo nedeni ne acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Uğuray

Merhaba, idrar yollarında kanama olması genellikle idrar yolu enfeksiyonları ya da böbrek taşı sorunlarıdır. Böbrek taşının mesaneye düşmesi durumunda mesanede iltihaplanma ve buna benzer rahatsızlıklar oluşacaktır. Bu durum ise normal olarak kanamaları ortaya çıkaracaktır.

2. Cevap
cevap

Görker

Bunun birçok sebebi olmakla birlikte sancı olduğunu da ele alınca idrar kesesinde veya böbrekte taş olabileceğini düşünüyorum. Bunlar dışında eğer kendinizi ihmal ettiyseniz idrar kesesi enfeksiyonuna yakalanmış olabilirsiniz ve bu durum ilerlemiş olabilir. Durumun tespiti için idrar muayenesini mutlaka yaptırınız. Hekiminiz sonucunuza göre teşhis koyar ve tedavisini yapar.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni