Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Fıtığı Ağrısı

Vücudumuzda birden fazla omurga bulunmaktadır. Bu omurgaların esnek olmasını sağlayan, kemikler arasında yer alan disklerdir. Diskler daire şeklinde olup omurgalar arasında destekleme görevi görür. Bel fıtığı, genellikle bu destekleme işlevini gören disklerin aniden yerinden oynaması sonucu meydana gelir. Disklerin yerinden oynaması sonucu, omurilik içinde bulunan ve vücudun hemen her noktasından beyinden gelen mesajları alan sinirlere baskı yapar. Oluşan bu baskı sonucunda belde şiddetli ağrılar meydana gelir.

Bel Fıtığı Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı ağrısı, genellikle bacak ağrısı ve uyuşukluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu tür ağrılar diz altına, ayak bileğine kadar devam edebilir. Bazı kişilerde bel fıtığı ağrısı, kalçadan başlayıp bacaktan aşağı doğru inen bir ağrı belirtisi oluşturur. Bel fıtığı ağrısının belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Bacaktan başlayıp ayağa vuran ağrı
 • Bel fıtığı ağrısının geceleri artma şikayeti
 • Bacakta ve ayakta uyuşukluk ve ara ara karıncalanma
 • Ansızın bacakta ve ayakta güçsüzlük
 • Belli bir mesafe sonrasında iki bacakta veya bir bacakta aniden refleks kaybı
 • Gülerken ve hapşırırken ağrı oluşması
 • Hastanın yürümede, ayakta durmada, oturmada ağrılarının artması

Bel Fıtığı Ağrısını Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler

Bel fıtığı ağrısını hafifletmek için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler şunlardır:

 • Bel fıtığı ağrısının olduğu ilk 24-48 saatlik zaman içinde ağrıyan bölgeye ortalama 10-15 dakika boyunca soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Bunun için temiz bir yüz havlusuna soğuk su torbasını sarıp bel fıtığı ağrısı olan bölgeye uygulayın.
 • Soğuk kompres sonrası ağrı hala devam ediyorsa, bu defa sıcak kompres yapın.
 • Bel fıtığı ağrısı olduğu için hareket kısıtlaması yapmayın. Mümkün oldukça hareket etmeye devam edin.
 • Bel fıtığı ağrısında hemen yatak istirahatine başvurmayın.
 • Bel fıtığı ağrısı beş gün süre ile devam edebilir fakat belli bir süre sonra kendiliğinden dinlenmeye bırakır.
 • Bel fıtığı ağrısını azaltmak için doktor önerisi doğrultusunda kas gevşetici kullanabilirsiniz. Ağrılarınız uzun süre ve sık sık devam ediyorsa fizik tedavi uzmanından yardım alabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Olcayto

27 Nisan 2024 Cumartesi

İyi günler ağabeyim uzun yıllardır bel fıtığı ağrısı çekiyor. Ameliyat oldu fakat fıtığı tekrarladı ve ağrısı hiç geçmedi. Bel fıtığı ağrısı olduğu zaman sert bir zemine yatıp uzanıyor ve bu ağrısına iyi geliyor. Acaba bu doğru bir hareket mi?Lütfen bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Olcayto,

Bel fıtığı ağrısı yaşayan kişiler için sert zemine yatmak bazen rahatlama sağlayabilir, ancak bu her zaman doğru bir hareket olarak kabul edilmez. Sert zemine yatmak omurganın doğal kavisini desteklemeyebilir ve uzun vadede farklı sorunlara yol açabilir. En iyisi, ortopedik bir yatak veya bel destekleyici yastıklar kullanarak uyumak ve dinlenmektir. Ayrıca, doktor veya bir fizyoterapistten profesyonel tavsiye almak, ağrıyı en aza indirmek ve doğru hareketleri yapmak için önemlidir. Ağabeyinizin durumunu yakından takip eden uzmana danışmak en doğru adım olacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Olcayto bey,

Bel fıtığı ağrısı çeken kişilerin sert bir zemine yatması bazı durumlarda rahatlama sağlayabilir, ancak bu herkes için doğru bir yöntem olmayabilir. Bel fıtığı tedavisinde doktorun önerdiği tedavi ve egzersiz programlarına uymak önemlidir. Sert zemine yatmak yerine, ortopedik yastık ve yatak kullanmak da ağrıyı hafifletebilir. Kesinlikle doktorunuza danışmadan herhangi bir yöntemi uygulamamanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

3. Cevap
cevap

Özbilek

Bel fıtığı agrisini azaltmak içinşunları yapmanızı öneririm.Bel fıtığı ağrısı olduğu için hareket kısıtlaması yapmayın. Mümkün oldukça hareket etmeye devam edin.

Eğer bel fıtığı ağrısında hemen yatak istirahatine başvurmayın. Yani abinizin yapmayıp hareket etmesi gerekiyor. Yatması bir çözüm değil. Geçmiş olsun

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Enseden Gelen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gaz Ağrısı Başlıca Sebepleri

Gaz Ağrısı Başlıca Sebepleri

Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi