Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Ağrısı

Omuz ağrısı, kemik, kas, eklemler, damarlar ve bağ gibi farklı dokulardan meydana gelen omuz bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı ağrıya maruz kalabilir. Omuz ağrısı yaşanıyorsa ve sebebi bilinmiyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Omuz ağrısı, zorlanma veya basit bir darbe gibi nedenlerden dolayı oluşabileceği gibi kalp krizi gibi hayati önem taşıyan sağlık sorunlarının da bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Omuz Ağrısının Yaygın Nedenleri

Omuz ağrılarının en sık nedeni, omuz yapısında bulunan yumuşak dokular veya kaslarda meydana gelen zedelenmelerdir. Bu tür sorunlar omuz bölgesine alınan bir darbe, yanlış veya ani bir hareket, omzu aşırı zorlayan egzersizler nedeniyle oluşabilir. Omuz ağrısına neden olan ciddi sağlık sorunları ise şunlardır:

  • Kalp krizi
  • Karaciğer hastalıkları
  • Mide hastalıkları
  • Omurilik problemleri
  • Boyun fıtığı

Omuz ağrısı, küçük, büyük, genç, yaşlı her yaşta kişide görülebilecek bir sorundur. Her yaş grubunda farklı nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir. Küçük yaşlarda düşme, darbe veya yaralanma gibi nedenlerden oluşabileceği gibi ilerleyen yaşlarda dokularda meydana gelen değişimlerden dolayı oluşum gösterebilir.

Omuz Ağrısının Nedenleri

Köprücük Kemiği Kırığı

Köprücük kemiğine alınan bir darbe veya bu bölge üzerine düşme nedeniyle köprücük kemiği kırılabilir ve bölgede şiddetli omuz ağrısı yaşanabilir.

Kalp Krizi

Kalp krizi belirtileri arasında omuz ağrısı da vardır. Kalp krizi, omuz ile boyun bölgesinde ağrıya sebep olabilir.

Omuz Ayrılması

Kürek kemiği ve köprücük kemiği arasında yer alan bağ dokusu alınan bir darbe nedeniyle gerilerek yırtılabilir. Bu durum ciddi anlamda omuz ağrısına sebep olabilir. Omuz ayrılması, bir diğer adı ile omuz çıkıkları kısmi ya da tamamen yaşanabilir. Kemik başı yuvasından tamamen ayrılabilir. Omuz çıkığı bir defa yaşandığında ve tedavi edildiğinde, çıkık sık sık tekrarlayabilir. Omuzda yaşanan sık çıkmalar eklemlerde artrit oluşumuna yol açabilir. Omuzun çıktığı gözle fark edilebilir. Çıkan omuz diğerine göre daha farklıdır.

Tendon Zorlanması

Yönlendirici manşet olarak bilinen ve omzu destekleyen tendonlar bazı nedenlere bağlı olarak incinebilir. Aşırı egzersiz, ağır yük kaldırma ve fırlatma ile alakalı spor dalları tendonlarda incinmeye neden olan faktörler arasında yer alır. Bu gibi durumlarda omuz hareket ettirildiği sırada şiddetli ağrı veya tutukluk yaşanabilir.

Omurga İncimesi

Travma, trafik kazası gibi nedenlerden dolayı omurga şiddetli bir şekilde sarsılabilir. Bu gibi durumlarda omuz ağrısı yaşanır. Omuz ağrısına kas spazmı ve boyun ağrısı da eşlik edebilir.

Tendinit

Kemik ve kasları birbirine birleştiren tendonların aşırı zorlanması omuz ağrısına sebep olabilir. Ağrı ile tendon şişmesi ve hareket kısıtlanması yaşanabilir. Tendinit, tendonların aşırı yıpranmasına bağlı olarak gelişen bir iltihaptır. Tendinit yaş ile ya da yıpranma ile alakalı olarak ortaya çıkabileceği gibi artrit sebebiyle de oluşabilir.

Omuz Sıkışması

Omzun en üst noktasında altta bulunan yumuşak dokulara baskı uygulayarak sıkışmaya yol açabilir. Kolun havaya kaldırılması sonucu oluşan omuz çıkıntısı bursaları ve tendonları sıkıştırabilir. Bu durum karşısında bursit ya da tendinit oluşabilir. Oldukça ağrıya ve hareket kısıtlılığına yol açan bir rahatsızlıktır. Zaman ilerledikçe sorun kas yırtılmasına neden olabilir.

Artrit

Artritin birçok farklı türü vardır ve omuz ağrısına yol açabilecek bir nedendir. Omuz bölgesinde yaşanan artrit tipi osteoartrittir. Bu artrit tipi halk arasında kireçlenme olarak bilinir. Ağrı ile bölgede sertlik ve şişme gelişir. Kireçlenme yavaş yavaş ilerler ve zaman geçtikçe kötüleşir. İş kazaları, sakatlanmalar ve egzersizler nedeniyle meydana gelebilir.

Donuk Omuz

Donuk omuz sorununda omzun hareket kabiliyeti oldukça azalmıştır. Kolları bile yere doğru uzatmak mümkün olmaz. Donuk omuz genellikle geçirilen bir cerrahi veya romatizmaya bağlı gelişen hastalıklar nedeniyle oluşum gösterir. Kaza, şeker hastalığı, akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, romatoid artrit donuk omuza yol açabilecek hastalıklar arasında yer alır.

Omuz Ağrısı Tedavisi

İlaç Tedavisi

Enflamasyonu önleyen romatizmal içerikli ilaçlar, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler omuz ağrısı için reçete edilebilir. Omuz ağrısında doktor lokal enjeksiyon tarzı kortizon ve kıkırdak yenileyici, lokal anestezikler reçete edebilir. Bu tarz ilaçlar tendon, eklem ve keseciklere uygulanır.

Fizik Tedavi

Doktora başvurulduğunda omuz ağrısı için fizik tedavi önerilebilir. Ancak uygulanacak fizik tedavi rahatsızlığın şiddetine göre farklılık gösterebilir. Ağrı akut olarak gelişiyorsa ağrıyı kesen akımlar ve soğuk uygulanır. İlerleyen evrelerde ise derin ısıtıcı olarak tanımlanan işlemler uygulanabilir.

Cerrahi

Omuz ağrısında uygulanan tedavilere rağmen başarı sağlanmamışsa ağrının nedeni göz önünde bulundurularak cerrahiye başvurulabilir. Cerrahide hastanın yaşı, sağlık durumu ve ağrının evresi göz önünde bulundurulur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kardelen

15 Nisan 2024 Pazartesi

Özellikle uykudan uyanınca omuz ağrım çok oluyo. Gün içerisinde de beni yoruyo baya. Bazen bilgisayarda yazı yazarken omuz ağrısı çoğalıyo. Nedeni nedir? Teşekkürler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Birsen

Merhabalar benimde bulaşık yıkarken sağ kuluncumun orda bir ağrı yanma hissi gibi bişey oluyor sebebi nedir nasıl tedavi ederim bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

2. Cevap
cevap

Tutku

Merhaba Kardelen Hanım meydana gelen bu ağrılar genellikle sinirsel ağrılardır. Kolunuza gelen sinirleri sıkıştıran bir durum varsa bu durumda ağrıları hissetmeniz normaldir. Bunun yanı sıra kolunuzun üzerine yatmaktan kaçının. Egzersiz yaparken ısınmadan zorlu hareketler yapmayın. Bu şekilde kolunuzda kas ve bağ zedelenmeleri meydana gelebilir. Ağrıların devamında uzman bir doktora gidin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?