Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı

Hamilelikte sol kasık ağrısı, en sık karşılaşılan gebelik problemlerinden biridir. Bu tür ağrılar genellikle rahimde meydana gelen küçük kasılmalar nedeniyle oluşur. Özellikle büyüme döneminde olan rahim, bu büyümeye alışkın olmadığı için bazen şiddetli ağrılara neden olabilir. Hamilelikte ilaç kullanımı son derece tehlikeli olduğu için, bu durumda yapılacak en doğru şey bir doktora başvurmaktır. Bilindiği gibi, anne rahmi tamamen kaslarla kaplıdır. Bu kaslar hamilelik döneminde ani kasılmalara neden olarak özellikle sol kasıkta ağrıya yol açabilir. Bu dönemlerde adet gecikmeleri ve kasık ağrıları da meydana gelebilir. Kasıkta görülen ağrılar bazen dağınık şekilde ortaya çıkarken, bazen de sadece sol kasıkta hissedilir. Hamilelikte sol kasık ağrısı, genel olarak hamileliğin ilk aylarında gözlemlenir ve bu durum tıp literatüründe genellikle normal kabul edilir. Ancak ağrıların şiddeti kişinin hareket edemeyecek kadar artarsa, doktor bazı müdahalelerde bulunabilir.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısının Nedenleri

Hamilelikte sol kasık ağrısının birçok farklı nedeni vardır. Özellikle vücuttaki hormonların hızlı bir şekilde değiştiği hamilelik sürecinde bu tür ağrılar sıkça görülür. Sol kasık ağrısının detaylı incelenmesi durumunda, hormonların sindirim sistemine olan etkisi nedeniyle kabızlık veya ishal gibi durumların meydana geldiği görülebilir. Bu durumlar, doğrudan sol kasıkta sancılara neden olabilir. Ancak bu tür kasık ağrıları genellikle birkaç saat sürer ve kendiliğinden geçer. Bunun yanı sıra hamilelik sırasında gaz birikmesi de etkili olabilir. Hamilelik gazı, bebeğin gelişimi sırasında annede sürekli olarak gazlanmanın meydana gelmesidir. Bu bağırsak içinde olur ve sıkışan gaz annede sol kasıkta ağrı ataklarına neden olabilir. Bu gibi doğal durumlar hamilelikte sol kasık ağrısına yol açabilir. Sol kasık ağrısı gebelik döneminde görülen bir durum olsa da, hamilelik dışı nedenlerden de kaynaklanabilir. Özellikle apandisit ve kolesistit gibi problemler hamilelikte sol kasık ağrısına yol açabilir. Bu kadar ciddi sorunların meydana gelme ihtimali yüksek olduğu için, sol kasık ağrısı yaşayan kişilerin doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.

Gebelikte Sol Kasık Ağrısının Diğer Nedenleri

  • Gebelik döneminde annenin iş hayatında veya günlük yaşantısında aşırı strese veya üzüntüye maruz kalması nedeniyle şiddetli kasık ağrıları meydana gelebilir.
  • Aşırı kilolu olan hamile kadınlarda da sol kasık ağrısı görülebilir. Bu nedenle kilo kontrolü önemlidir. Gerekirse diyetinize dikkat ederek kilo vermeye çalışın.
  • Hamilelik nedeniyle vücuttaki relaksin hormonunun aşırı salgılanması, eklemlerin gevşemesine ve kasığa yakın olan eklemlerin ağrımasına neden olabilir.
  • Karın ağırlığının artması ve vücudun ağırlık merkezinin öne doğru kayması da sol kasık ağrısına yol açabilir.

Sonuç

Hamilelikte sol kasık ağrısı, genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Ancak ağrının şiddetinin artması veya uzun süre devam etmesi durumunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bu dönemde ilaç kullanımı riskli olduğundan, doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket etmek en doğru çözümdür. Ayrıca, sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek ve stresten uzak durarak bu tür ağrıların önüne geçmek mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Hatis

05 Nisan 2024 Cuma

Bende 4 haftalık hamileyim ve sol kasigimda ara ara ağrılar oluyordu ama bugün sürekli hafif bir ağrı var bu normal mı acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Safevi

Merhaba Hatis Hanım, meydana gelen ağrılar hamilelik dönemlerinde sık sık size rahatsızlıklar verse bile bu durumlar normal olarak değerlendirilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer aşırı ağrı ya da aşırı kanama gibi durumlar olur ise kesinlikle doktora gitmeniz ve zaten yapılan rutin kontrollerinizi yaptırmayı aksatmamanız çok önemlidir.

2. Cevap
cevap

Tünay

Merhaba, hatis hanım gayet normal yumurtalarınız büyüdüğü ve çalıştığı için rahime baskı yapıyor oda rahim ağzını genişletiyor, buda kasıklarınızda ağrı yapması normaldir korkulacak birşey yok, sadece kanama olması durumunda mutlaka doktoruna gidin rabbim bir an önce sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza almanızı nasip eder inşallah Allah isteyen tüm kullarına versin.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Uykusuzluk Baş Ağrısı Nedenleri?

Uykusuzluk Baş Ağrısı Nedenleri?

Güncel

Sol Yan Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Yan Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi