Akciğerde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Akciğerde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerlerde Ağrı

Akciğerlerimiz, sağda üç loblu ve yaklaşık 700 gram, solda ise iki loblu ve yaklaşık 600 gram olmak üzere iki adettir. Solunum sisteminin en önemli organıdır. Sol akciğerin iki loblu ve küçük olmasının nedeni, kalbin sol akciğer üzerine yaslanmış olmasıdır. Çoğu zaman nefes borusu ve akciğere yakın organlarda meydana gelen sorunlar, akciğerlerin kontrol edilmesi fırsatını verir. Bunun nedeni, akciğerlerde ağrı reseptörlerinin çok şiddetli ağrılarda uyarı vermesindendir. Hafif akciğer sorunlarında ise reseptörler uyarı vermez.

Akciğerlerde Ağrının Nedenleri

Sigara

Sigara içen tüm insanların akciğerlerinin yıpranmasına neden olur. Sigara alışkanlığından birkaç yıl sonra birçok kişide akciğer ağrısı başlar. Sigaranın yanması ile ortaya çıkan katran, nefes ile ciğerlere çekildiğinde bronş ve diğer bölümlere yapışarak öksürük ile atılmak istenir. Bu aşamada ciğere yapışan katran, sökülmek için ciğer iç çeperlerini zorlar ve bu ağrıya neden olur. Akciğerlerde ağrı olan kişi sigara içmediğinde ağrı geçer.

Üşütme

Kış aylarında üşütme ile bronşlarda ve nefes borusunda iltihaplanmalar ortaya çıkar. İltihap oluşumları solunum sisteminin dengesini bozarak akciğerlerde balgam oluşmasına neden olur. Bu durumda nefes alıp vermede zorlanmalar görülür. Balgamın ciğerlerden atılması için yapılan istemli ve istemsiz öksürmeler de ciğer içlerinden ayrılmaya zorlanan iltihap ve balgam, akciğer iç yapısını deforme eder. Bu durumda akciğerlerde ağrı oluşur.

Kalp Sorunları

Kalbimizin akciğer ağrısı ile iki şekilde bağlantısı vardır. Birincisi, kalbimizde ortaya çıkan damar tıkanıklığı, kapakçık bozukluğu vb. sorunlar, kalp ağrısının göğüs, sırt, sol kol ve çeneye vurmasına neden olur. Hasta tarafından akciğer ağrısı olarak algılanabilir. İkincisi ise kalp sorunu olan hastalarda, kan akciğer tarafından tam olarak temizlenemediğinden nefes alıp vermede zorlanmalar başlar. Bu durum akciğer ağrısına neden olur.

Akciğerlerde Ağrı Nasıl Giderilir?

Anason, kekik çayı, ada çayı ve diğer sıcak içecekler genel olarak akciğerlerin ağrısını dindirmektedir. Bunlardan başka kantaron yağının göğüs üzerine birkaç gün boyunca sürülmesi, ağrının hafiflemesine ve balgamın atılmasına yardımcı olmaktadır. Akciğerlerde ağrı eğer bir hafta içinde geçmezse mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Ekstra Bilgiler

Akciğer sağlığını korumak için düzenli egzersiz yapmak, sigara ve diğer tütün ürünlerinden uzak durmak, hava kirliliğinden korunmak ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Ayrıca, grip ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı aşılanmak, akciğerlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni