Damar Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
11 Temmuz 2024

Damar Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Damar Ağrısı

Damar ağrısı, çeşitli sebeplerden dolayı damarlarda oluşan tıkanıklıklardan kaynaklanır. Özellikle sigara içen bireylerde ve 60 yaş üzeri erkeklerde sıkça görülen bu tıkanıklıklar, damar ağrılarına neden olabilir. Damar ağrısına neden olan tıkanıklıklar, vücudumuzda bulunan ve kalbe giden tüm damarlarda herhangi bir yerde meydana gelebilir. İnsan vücudunda damar ağrısı ile sonuçlanan damar tıkanıklığı, en çok atardamar subklavyan damarında görülür. Bu damarın tıkanıklığı, koldan alınan beyne kadar birçok dokuyu etkiler. Ayrıca damar ağrısına neden olan tıkanıklık sadece bu damarda değil, koldaki ve el parmaklarındaki damarlarda da olabilir. Damar ağrısı, yoğun bir şekilde damarların çalışmasıyla kramp şeklinde ağrı hissi oluşturur. Bu tür damar ağrıları genellikle kişinin istirahat halinde iken ağrıya neden olmaz. Vasküler ağrı olarak da bilinen damar ağrısı, organlarda kan akışının durması veya yavaşlaması sonucunda oluşan bir ağrıdır. Kan akışı olmayan bölgede bulunan damarlarda da ağrı şikâyeti ortaya çıkar.

Damar Ağrısı Neden Olur?

Damar ağrısına neden olan en önemli sebeplerden biri damar sertliğidir. Damar sertliğinin devamında Takayasu hastalığı gelmektedir. Damar ağrılarına daha çok şeker hastalığı olanlar, kanında yüksek derecede kolesterol bulunanlar, yüksek tansiyonu olanlar, sigara kullananlar ve özellikle 60 yaş üstü erkekler maruz kalır.

Damar Ağrısı Belirtileri Nelerdir?
  • Ani kan basıncı değişikliği yaşanması
  • Bulanık görme
  • Bacaklarda ve kollarda güçsüzlük
  • Kısa süreli felç oluşması
  • Vücutta dengesizlik olması
  • Kollar ve bacaklarda uyuşukluk
  • Kol nabzında azalma görülmesi
  • Dolaşım bozukluğu
  • Halsizlik
  • Karıncalanma hissi
Damar Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Damar ağrısı tedavisinde, öncelikle damar ağrısına neden olan şikâyetler dikkatlice dinlenerek tıkanıklığın nedeni ve yeri belirlenmelidir. Daha sonra hastaya tıkanıklığın giderilmesi için kan sulandırıcı ve pıhtılaşmayı yavaşlatan ilaç tedavisi uygulanır. İleri düzeyde damar ağrısına neden olan tıkanıklıklar bulunuyorsa, tıkalı damarın açılması için anjiyoplasti ve bypass ameliyatı nadir de olsa yapılır. Yapılan anjiyo ile damar ağrısına neden olan tıkalı damarlar açılır. Tüm bu işlemler sırasında, damar ağrısı tedavisinde sigara kullananlar kesinlikle sigarayı bırakmalıdır. Son olarak, damar ağrısının tedavisinin yanı sıra özellikle hastaya şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve kolesterol tedavisi de uygulanmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

duran kahraman

20 Nisan 2024 Cumartesi

bir saat kadar önce kanepede rahatça oturdum çay içitim. ayağa kalkarkensol bacak baldırımın dış tarafından diz kapağı altına damarda bir acılı ağrı oldu.. jel sürüp hafif övaladım ardından bir adet parol içtim. bir saatin sonunda diz kapağımın ardında bu ağrı devam ediyor. ne yapmalıyım ? 76 yaşındayım.
saygılar.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Duran Kahraman Bey,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Yaşınıza ve belirtilerinizin ciddiyetine bakarak, en kısa sürede bir doktora başvurmanız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bacak ağrısı ve diz arkasındaki ağrı, damar ya da kaslarla ilgili ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Kendi başınıza ilaç alarak ya da jel uygulayarak tedavi etmeye çalışmak yerine, bir sağlık profesyonelinden yardım almanız en doğrusu olacaktır. Bu tür ağrılar bazen ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir, bu yüzden ihmal etmemenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla.

2. Cevap
cevap

Hıfzullah

Merhaba İleri yaşlarda böyle damar ağrıları oldukça sık görülmektedir. bunun nedeni ise damar tıkanıklığıdır yani kanın pıhtılaşmasından kaynaklanmaktadır. tedavi olirak kan sulandırıcı ilaçlar önerilmektedir. ancak yine de bir uzmana görünmekte fayda vardır tabii ki.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?

Üst Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Çoçuklarda Kalp Ağrısı Nedenleri

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi