Kaburganın Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Kaburganın Altında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburganın Altında Ağrı

Kaburgada yaşanan ağrılar ve kaburga altındaki ağrılar, kaburgada yer alan çatlaklar veya iltihaplanmalardan kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra, farklı organlarda yaşanan problemler de kaburga ve çevresinde ağrı hissine neden olabilir.

  • Bayanlarda meme kanseri, kaburganın altında ve etrafında ağrılara sebep olabilir. Akciğer iltihabı, akciğer kanseri ve verem de kaburga çevresinde ağrılara yol açabilir.
  • Kaburgalar, boyun altından başlayıp karın boşluğuna kadar vücudumuzun ön tarafında yer alan iskelet kemiğidir. Kaburga, göğüs kemiği ve omurlara birleşerek göğüs kafesini oluşturan, sağ ve solda 12 adet olmak üzere toplam 24 ince ve yassı kemikten meydana gelir. Bu kemikler, vücudun ön kısmında göğüs kafesi yapar ve iç organları korur.
Kaburganın Görevleri

Kaburgalar, akciğer, karaciğer ve kalbi korumak ve nefes alıp vermeye yardımcı olmak gibi önemli görevler üstlenir. Nefes alırken kaburgalar yukarı kalkar, bu durumda nefes hareketi ile göğüs boşluğu genişler ve akciğerlerin içine hava dolmasını sağlar. Soluk alındıktan sonra, diğer kaburga kasları kaburgaları tekrar bir araya getirerek göğüs kafesini daraltır ve soluk vermeyi sağlar.
  • Kaburga altındaki ağrılar iki bölümden oluşur: sağ kaburga altındaki ağrılar ve sol kaburga altındaki ağrılar.
Sağ Kaburga Altındaki Ağrılar

Sağ kaburga altındaki ağrıların birçok sebebi olabilir. Genelde mide ve kalp rahatsızlıkları bu tür ağrılara yol açar. Mide ve yemek borusunda oluşan rahatsızlıklar, doğrudan iç organlardan kaynaklandığı için sağ kaburga altında hissedilir ve ağrı yapar. Mide ve yemek borusu sağ ve sol kaburga altında bulunması nedeniyle midedeki rahatsızlık ve düzensiz beslenme, sağ kaburga altında ağrılara neden olabilir. Ayrıca karaciğer büyümesi de sağ kaburga altındaki ağrıya sebebiyet verir.

Sol Kaburga Altındaki Ağrılar

Sol kaburga altındaki ağrılar, günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bazen sol kaburga altındaki ağrılar sancılara ve uykusuz gecelere neden olabilir.
  • Genelde kalp ve mide rahatsızlıkları sol kaburga altına ağrı hissi verir. Oturuş şekilleri ve hareketsizlikten kaynaklanan kaburga ağrıları, sol kaburga altında ağrılara sebep olabilir. Bahar aylarında ve kışın, kasların gerilmesiyle kasların kasılmasından dolayı kaburga alt kaslarında ağrılar oluşabilir.
  • Düzenli beslenmek, mideden kaynaklanan ağrılardan ve bol yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durarak kaburga ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Gün içinde yapılan egzersizler, sporlar ve yürüyüşler de bu ağrılardan kurtulmanıza katkı sağlayabilir. Kaburga ve altındaki ağrılardan şikayetçi olunduğunda mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gülseren

21 Mayıs 2024 Salı

Kaburgamın altında ufak çaplı bir ağrı vardı. Ancak bu ağrı zamanla artmaya başladı. Nefes alır verirken, konuşurken, yürürken ve koşarken bile bu ağrı kendini gösteriyor. Bu durumun sebebi nedir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gülseren Hanım,

Yaşadığınız ağrının sebebini anlamak için bir doktora başvurmanız önemli. Kaburganın altında hissedilen ağrı, kas gerilmesi, kaburga kırığı, plörit veya daha ciddi durumların belirtisi olabilir. Kesin tanı için bir sağlık profesyoneline görünmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Sarp

Öncelikle çok geçmiş olsun. Bahsettiğiniz gibi bu ağrı baştaki gibi olsaydı endişelenecek bir durum olmayabilir diyebilirdim. Ancak sizin durumunuzda bir doktora başvurmanız, sizin yararınıza olacaktır. Ufak bir ağrı ile başlayıp zaman geçtikte ağrısı artan durumlarda ciddi bir rahatsızlık olması sık görülen bir durumdur. Kesinlikle bir doktordan yardım alın. Geçmiş olsun

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi