Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Ağrısı

Birçok sebepten dolayı ayak bileği ağrısı oluşabilir. Bu durum söz konusu olduğunda, mutlaka teşhis için bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Ayak bileği ağrısının muhtemel nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Artrit: Vücudun iltihap üretmesi ve bu iltihapların ortaya çıkması durumuna artrit denir. Bu durum, ayak bileği kıkırdağında yıpranma meydana getirir. Daha önce ayak bileği incinmiş olan hastalarda sıklıkla görülen artrit, yıpranma sonucunda çok acı verici olabilir.
 • Ayak Bileğinin Burkulması: Ayak bileğinin burkulması sonucunda bileğin etrafında bulunan bağ dokusunun zarar görmesi ile şişme ve eklemin tükenmesi gibi bir his meydana gelir. Ayak bileği burkulmaları aynı zamanda fazlaca acı veren bir durumdur.
 • Tendon İltihabı: Kas ve kemiğin bağlantı yerlerinin tahriş olması ve iltihaplanması ile tendon iltihabı rahatsızlığı oluşur. Eklemin çevresindeki herhangi bir sinir etrafında oluşabilen tendon iltihabı, ayak bileğinde ağrıya sebep olur.
 • Çatlak: Sık rastlanan bir durum olan ayak kemiği çatlağının birçok türü bulunmaktadır. Bazen cerrahi müdahale de gerektiren bu çatlak türlerinin her birinin tedavi yöntemi farklı olduğundan olası bir durumda mutlaka bir uzman doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Kıkırdak Hasarı: Hastanın daha önce ayak bileği burkulması ya da ayak bileğinde rahatsızlığa yol açacak bir durumu olmuşsa, ayak bileğinin kıkırdağı sakatlığa yatkın olabilir. Ayak bileğinde kıkırdak hasarı oluşması, ağrıya sebep olmasının yanı sıra farklı ayak bileği rahatsızlıklarına da sebep olabileceğinden bir uzman ile görüşülmesinde fayda vardır.
 • Gut: Gut hastalığının ayak bileğinde ağrıya sebep olması alışıldık bir durum olmamakla beraber, gut hastalığı da ayak bileğinde ağrıya sebep olabilir.

Ayak Bileği Ağrısında Doktora Başvurulması Gereken Belirtiler:

Ayak bileğinde ağrı olması durumunda bazı belirtiler, doktora başvurulması gerektiğini göstermektedir. Bu belirtiler şunlardır:
 • Ayak bileğinin ağrıyan kısmı ile rahat yürüyememe
 • Eklemin çevresinde bozulma sağlayacak bir sakatlık durumunun olması
 • Ayak bileğinde ağrının yatarken ya da dinlenirken ortaya çıkması
 • Ayak bileği ağrısının kronik olması
 • Herhangi bir enfeksiyon belirtisi ve olağan olmayan diğer belirtiler

Ayak Bileği Ağrısı İçin Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ayak bileği ağrısının tedavi yöntemi, ağrının sebebine bağlıdır. Tedavi yöntemi uygulanmadan önce ağrının sebebini bilmek gerekmektedir. Bunun için ayak bileğinde ağrı olan kişi önce bir doktora gidip gerekli tetkikleri yaptırmalıdır. Ayak bileği ağrısı için yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bazıları şunlardır:
 • Dinlenme: Genel olarak ağrıyı kesmek için dinlenme yeterli olmaktadır.
 • Ayakkabı Modifikasyonları, Ortotikler ve Desteklemeler: Sorunun belirlenmesi ile bu yöntemlerden biri ayak bileği ağrısında fayda sağlayabilir.
 • Buz ve Isı Uygulaması: Ayak bileği ağrısında yaygın tedavi yöntemlerinden biridir.
 • Esnetme: Doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir.
Bunların yanı sıra fizik tedavi, iltihap sökücü ilaçlar, cerrahi yöntem ve kortizon enjeksiyonları yaygın olarak kullanılan yöntemler arasındadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nedret

27 Nisan 2024 Cumartesi

Benimde sol ayak bileğimin arada ağrısı tutdumu çok feci ağrıyor. Doktoroda gittim ama birşey çıkmadı. Bu ağrıyı kesmenin bir çözümü varsa söylermisiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Çile

Merhaba Ayak bileginiz icin buz ve Isı Uygulaması: Bu uygulama Ayak bileği ağrısında yaygın tedavi yöntemlerinden biridir.Esnetme: Doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra fizik tedavi, iltihap sökücü ilaçlar, cerrahi yöntem ve kortizon enjeksiyonları yaygın olarak kullanılan yöntemler arasındadır.

2. Cevap
cevap

Arnisa

Sol ayak bileğin de oluşan ağrı basit sebeplerden dolayı ortaya çıktı ise evde bazı yöntemler ile düzeltilebilir. Bir iki gün istiharat yapılması, rahat ve ortopedik ayakkabılar giyilmesi, ayağa buz veya ısı yöntemi uygulanması ve ayağa masaj yapılması gibi yöntemler uygulanabilir. Ancak bu ağrının ortaya çıkması hastalığın nedeni ise doktora gidilmelidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sırt Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Sırt Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulunç Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi