Bel Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?
12 Temmuz 2024

Bel Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?


Bel fıtığı ağrısı, belden bacaklara doğru yayılan bir ağrı türüdür ve kişinin günlük hareketlerini ciddi şekilde kısıtlayabilir. Bu ağrı sadece bel bölgesinde kalmaz, bacaklara ve hatta ayaklara kadar inebilir. Sinirlerin sıkışması sonucu, ağrı belden bir bacağa veya her iki bacağa kadar yayılabilir. Bel fıtığı ağrısı genellikle uyuşma, karıncalanma, yürüme güçlüğü, belde batma hissi ve keçe gibi hissedilebilir. İlerlemiş durumlarda, yürüme mesafesi kısalabilir ve hatta bir odadan diğerine geçmek bile zor hale gelebilir. Bel fıtığını tedavi etmek ve ağrılardan kurtulmak için mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekmektedir. Doktorun tavsiyeleri doğrultusunda evde çeşitli tedavi yöntemleri de uygulanabilir.


Erken teşhis edilen bel fıtığı, basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Öncelikle alanında uzman bir doktora başvurup gerekli testleri yaptırmak gerekir. Bel fıtığında en belirleyici yöntem ise MR çektirmektir. Bel fıtığı teşhisi konulduğu andan itibaren, fıtığın derecesine göre tedavi yöntemi uygulanır. Başlangıç aşamasındaki bir bel fıtığı, istirahat, ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile tedavi edilebilir. Ancak, fıtık nedeniyle kaslarda zayıflama meydana gelmişse, refleksler kayboluyorsa ve yürüme mesafesi azalıyorsa ameliyat gerekebilir. Ayakta keçeleşme, uyuşma gibi nörolojik belirtiler bulunuyorsa ve bel fıtığı ağrıları kısa sürelerde tekrarlıyorsa ameliyat gereklidir.

Ameliyat Gerektirmeyen Bel Fıtığı Durumlarında Ağrıyı Geçirmek İçin

Ameliyat gerektirmeyen bel fıtığı durumlarında ağrıyı geçirebilmek için sıcak masaj uygulamaları ve yatak istirahati önerilir. Bel fıtığında yatak istirahati denildiğinde, eskiden beri bilinen yanlış bir uygulama olan sert zeminde yatmak değil, ortopedik veya yarı ortopedik yataklarda yatmak daha uygundur. Sıcak, bel fıtığı ağrısına iyi geldiği için sıcak su torbasını, belinizi yakmayacak sıcaklıkta su ile doldurup ağrıyan bölgeye koyabilirsiniz. Isınan bölgeye ağrı kesici jel ile masaj yapmak da faydalıdır. Ayrıca, belinizdeki kan dolaşımını hızlandırmak için çeşitli yöntemler de uygulanabilir. Bunlar arasında alternatif tıp yöntemleri de bulunur. Örneğin, ağrıyan kısma balık bağlamak veya bamya ile soğanı karıştırıp koymak gibi yöntemler de denenebilir. Ameliyat gerekmeyen durumlarda fizik tedavi de oldukça faydalıdır. Fizik tedavinin ilk birkaç gününde ağrılar artabilir, bu nedenle tedaviyi bırakmadan 14-15 seans devam ettirmek faydalıdır. Fizik tedavi uygulanırken vücudu sıcak tutmak da önerilir.

Bel Fıtığı Ağrısını Geçirmek İçin Yapılabilecek Egzersizler

  • Birinci Egzersiz: Düz bir zemine uzanıp bacaklarımızı kendimize doğru çekiyoruz. Kollar yanda düz duruyor ve popoyu yerden belle birlikte kasarak, yani belimizi ve popomuzu sıkarak dikkatli bir şekilde hafif kaldırıp bırakıyoruz.
  • İkinci Egzersiz: Aynı şekilde sırt üstü yatıp sol bacağımızı düz bir şekilde uzatırken sağ bacağımızı dizimizi kırarak kendimize doğru çekiyoruz. Daha sonra sağ bacağımızı uzatıp sol bacağımızı kendimize doğru çekiyoruz.
  • Üçüncü Egzersiz: Sırt üstü yattığımız yerde iki dizimizi karnımıza çekerken ellerimizi başımızın ardında bağlayıp başımızı kaldırmaya çalışıyoruz. Tamamen bel ve sırt kavisimiz üzerinde hareket etmeliyiz.
  • Dördüncü Egzersiz: Düz bir zeminde yüz üstü uzanıyoruz. Ayaklarımız karşıya bakacak şekilde duruyor ve sağ bacağımızı kaldırırken eş zamanlı sol kolumuzu kaldırıyoruz. Ardından sol bacağımızı kaldırıyoruz ve aynı anda sağ kolumuzu kaldırıyoruz. Kalçanızı sıkarak bel omurlarınızın gerildiğini hissedeceksiniz.
  • Beşinci Egzersiz: Dizlerimizin ve ellerimizin üstünde kedi duruşunu uygulayıp yavaşça karnımızı dizimize doğru çekip kollarımızı öne doğru uzatıyoruz. Bu hareketi en az 5 defa yaptıktan sonra yüz üstü uzanıp ellerimiz yerdeyken kafamızı arkaya doğru gerip belimizi kasıyoruz.
  • Bu egzersizleri üç setten başlayıp onar 10 tekrardan başlayarak 30 tekrara kadar devam edebilirsiniz. Ağrınızın geçmesi sizi yanıltmasın; egzersizi bıraktığınız takdirde ağrılar devam edebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Ağrılar Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Mide Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Ağrı Nedenleri?

Hamilelikte Ağrı Nedenleri?