Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Gebelikte Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Baş Ağrısı

Gebelikte baş ağrısı, kadınların gebelik döneminde sıkça yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Normalde de yaygın olan baş ağrısı, gebelik sürecinde daha yoğun ve şiddetli bir şekilde görülebilir. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, halsizlik, sırt ve bel ağrısı gibi şikayetlerle birlikte gebeliğin belirtileri arasında yer alır. 20-40 yaş arası kadınlarda baş ağrısı oldukça yaygındır. Gebelik döneminde yaşanan baş ağrısı, vücutta gebeliğe bağlı olarak değişen hormonların etkisiyle meydana gelebilir. Bu dönemde yaşanan baş ağrıları, migren ve gerilim tipi olarak bilinen baş ağrısı türleridir.

Baş ağrısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Gebelik döneminde ve normal dönemde yaşanan baş ağrısı sıkça tekrarlıyor ve uzun süre devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Gebelik döneminde bilinçsiz bir şekilde ağrı kesici kullanmak ya da ağrıyı geçirmek için bitkisel tedavilere başvurmak çok yanlıştır. Baş ağrısı için uzman bir doktora başvurulmalı ve baş ağrısının neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Çünkü baş ağrısı, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Doktor, ağrının neden kaynaklandığını bulmak için bazı testler uygular ve nedene yönelik gebeliğe uygun bir tedavi başlatır. Başlatılan tedavi anne adayının rahatlamasını sağlar.

Gebelikte En Sık Görülen Baş Ağrısı Türleri

  • Gerilim tipi baş ağrısı
  • Migren
  • Preeklampsi
  • Farklı nedenlere bağlı gelişen baş ağrıları
Gebelikte yaşanan baş ağrıları daha çok gebeliğin ilk üç ve son üç ayında görülür. Gebeliğin ilk aylarında baş ağrısını hormonlarda yaşanan ani değişimler tetikler. Hormonlardaki bu ani değişimler beyne giden kan akışını artırır ve bu nedenle baş ağrısı yaşanır. Son aylarda yaşanan baş ağrısı ise annenin gece uyuyamaması, vücutta yaşadığı değişimler, ağırlık ve stres gibi etkenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Gebelikte Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gebelik döneminde en sık rastlanan baş ağrısı tiplerinden biridir. Ağrı başın her iki tarafında görülür. Depresyon, uykusuzluk ve stres gibi etkenler baş ağrısını tetikler. Gerilim tipi baş ağrısını engellemek için dinlenmek, egzersiz yapmak ve stresten kaçınmak faydalı olur.

Migren Tipi Baş Ağrısı

Gebelerin %20'sini etkileyen bir baş ağrısı tipidir. Ağrı tek taraflı ve oldukça şiddetli olur. Daha çok gebeliğin ilk üç ayında görülür. Gebelik ilerledikçe ağrıların şiddeti azalır. Gebeliğin ilk üç ayında hormonlardaki değişimler migren tipi baş ağrısını tetikler. Migren ve gerilim tipi baş ağrıları gebelik sürecinde azalabileceği gibi bazı gebelerde şiddetini artırabilir. Gebelik döneminde yaşanan migren tipi baş ağrısını azaltmak ya da tedavi edebilmek için ağrıya yol açan etkenden kaçınmak gerekir. Uykusuzluk, kahve, alkol, mayalı hamur işleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucu içeren gıdalar ağrıyı tetikleyen etkenler arasındadır. Normalde migren ağrısı için reçete edilen triptan içerikli ilaçlar gebelik döneminde kullanmak için uygun değildir.

Preeklampsi

Gebeliğin daha çok ikinci ve üçüncü trimesterinde yaşanan baş ağrısı nedenidir. Gebelerin yaklaşık %5-10'unda görülür. Ağrı zonklayıcı türden bir ağrıdır. Görme kusurları, karın ağrısı, ani kilo artışı, el ve yüzde şişlik gibi belirtilere yol açar. Bu tip bulgularda gebelerin mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurması gerekir.

Gebelikte Yaşanan Baş Ağrılarının Diğer Nedenleri

Konjenital Damar Bozuklukları

Gebelik döneminde vücutta kan dolaşımının artması, damarlarda sızıntı ve patlamaya yol açabilir.

İnme ya da Felç

Gebelikte artan östrojen hormonu kan pıhtılaşmasına yol açabilir. Kadın henüz genç yaşlarda bile olsa inme, felç ya da damar tıkanıklığı yaşayabilir. Bu durumda şiddetli baş ağrısı yaşanabilir.

Kafa İçi Basınçta Artış

Gebelik döneminde baş ağrısına neden olabilen bir diğer sıkıntıdır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte östrojen hormonunun yüksek seviyelerde seyretmesinin neden olduğu düşünülmektedir. Bu gibi durumlarda gebe kadında hiç geçmeyen ve zamanla şiddetlenen baş ağrıları yaşanır. Yaşanan baş ağrısı gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli olur. Şayet bu durum kontrol altına alınmazsa görme kaybı gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Gebelikte Baş Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik döneminde ilaç kullanımı sınırlı olduğu için yaşanan baş ağrılarında bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanılmamalıdır. Basit önlemler ile kontrol altına alınamayan ağrılar için doktora başvurulmalı ve doktor tavsiyesi ile reçete edilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bunun haricinde anne adayı uyku düzenine, beslenme alışkanlıklarına ve yeteri kadar sıvı tüketmeye özen göstermelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Güncel

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karın Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Karın Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?