Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Temmuz 2024

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanımı

Gebelik döneminde zorunlu olmadıkça hamilelik için gerekli vitamin ve benzeri ilaçlar dışında herhangi bir ilaç kullanımı önerilmez. Ancak gebelik sırasında migren, baş ağrısı, diş ağrısı, bel fıtığı, bel ağrısı, travma ve ameliyat gibi durumlarda bazen ağrı kesici ilaçların kullanılması gerekebilir. Öncelikle şunu önemle belirtmek gerekir ki ağrı kesici ilaçlar basit ilaçlar değildir. Bu ilaçlar, diğer ilaçlar gibi bebek ve anne üzerinde çeşitli etkiler oluşturabilecek madde ve kimyasallar içerirler. Bu nedenle ağrı kesicileri halk arasında söylendiği gibi basit ve zararsız ilaçlar gibi gösteren sözler doğru değildir.

Hamileliğin özellikle ilk üç ayında ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların (parasetamol, aspirin vb.) kullanımından kaçınmak gereklidir. Eğer ihtiyaç halinde ise mutlaka doktor kontrolü altında uygun ilaçlar kullanılmalıdır. Hamileliğin son aylarında (24. haftadan sonra) kullanılan nonsteroid antiinflamatuar tür ağrı kesici ilaçlar bebeğin suyunun azalması ve ductus arteriosus (doğum öncesi aort ile akciğer atardamarı arasındaki bağlantıyı sağlayan damar) tıkanması gibi yan etkiler oluşturabilir.

Hamilelikte Kullanılabilecek Ağrı Kesiciler

Uzmanlar, hamilelikte zararı en az olan ilaçlar arasında parasetamol ve asetaminofen türevi (Vermidon, Parol, Tamol, Minoset gibi) ilaçları belirtmektedir. Ancak bu ilaçlar da diğer ilaçlar gibi doktor tavsiyesi dışında alınmamalıdır. Aspirin (bebe aspirini) düşük dozlarda zaten gebelikte bazı durumlarda (olasılı düşük tekrarı, trombosit yüksekliği gibi) günde 80 mg'ı geçmemek şartıyla kullanılmakta olan bir ilaçtır. Ayrıca aspirin, trombosit agregasyonunu (yığışımı) bozarak kanamaya meyil yarattığı için doğuma yakın haftalarda kullanılması aşırı derecede kanamaya neden olabilir.

Hamilelikte Lokal Anestezi İlaçları

Hamileler için özellikle diş tedavisi gibi durumlarda sıklıkla kullanılan ilaçlardır (Prilokain, Lidokain, Artikaine). Bu ilaçların gebelikte kullanımı güvenli olduğu belirtilmektedir. Diş hastalıkları tedavisinde ya da vücudun başka bölgelerinde lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) amacıyla uygulanabilmektedir.

Hamilelikte Migren Tedavisi

Migren tedavisinde basit ağrı kesici ilaçlar dışında kullanılan bazı hastaya özel ilaçlar vardır. Bu ilaçlar genel olarak hamilelik sırasında kullanımı sakıncalı olan ilaçlardır. Ancak fayda ve risk oranı değerlendirilerek nöroloji uzmanı doktorlar tarafından uygun tedavi planı yapılarak uygulanması daha doğru olacaktır. Bu nedenle migren hastalarının hamile kalmayı düşündüklerinde, nöroloji uzmanı doktorları ile görüşerek ilaçlarını ve tedavilerini gebeliğe uygun şekilde düzenlemeleri faydalı olacaktır ve bu planlama rahat bir hamilelik dönemi geçirmelerini sağlayacaktır.

Ekstra Bilgiler ve Önlemler

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:

  • Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız.
  • Bitkisel ilaçlar ve takviyeler de dahil olmak üzere tüm ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz.
  • İlaçların prospektüslerini dikkatlice okuyunuz ve hamilelikte kullanımına dair bilgileri kontrol ediniz.
  • Alternatif tedavi yöntemlerini (örneğin, fizik tedavi, masaj) doktorunuzla görüşerek değerlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak, hamilelik döneminde ilaç kullanımı konusunda çok dikkatli olunmalı ve her türlü ilaç doktor kontrolünde alınmalıdır. Bu, hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumak için büyük önem taşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Gilman

24 Nisan 2024 Çarşamba

3 aylık hamileyim. Bazı günlerde akşam üzeri başıma ve sırtıma ağrılar giriyor. Ağrı kesici içmek istemiyorum ama bazen dayanılmaz oluyor. Ağrı kesici içsem bebeğimr bir zararı olur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Ezgi

Merhaba, hamileliğin ilk üç ayında ve son üç ayında annede sırt ve karın ağrıları oluşur. Bebek büyümeye başladığı için ağırlık bele baskı uygulamaya başlar. Bu ağrılar için kullanacağınız ağrı kesici ilacı doktorunuza danışarak kullanmanız en sağlıklısı olacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Tehemten

İyi günler. Hamilelikte bazı ağrı kesicilerin kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Ancak yine de kullanımını abartmamak şartıyla kullanmanızda pek sakınca yoktur. Yine de şüpheye düşerseniz hekiminize danışarak ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Omurgada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Omurgada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi