Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
25 Haziran 2024

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Bebeklerin diş çıkarma süreci genellikle 7. ay civarında başlar. Ancak bazı bebeklerde ilk diş, 3. ayda çıkabildiği gibi 12. ay veya sonrasında da çıkabilir. Diş çıkarma süreci genetik faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir; ebeveynlerin dişleri erken çıkmışsa, bebeğin dişleri de benzer şekilde erken çıkabilir. Diş çıkarma belirtileri genellikle dişin çıkmasından 2-3 ay önce ortaya çıkar. Bu belirtiler ve ağrının şiddeti bebekten bebeğe farklılık gösterebilir ve doktorların yorumları da bu konuda değişkenlik gösterebilir.

Bebeklerde Diş Ağrısına Karşı Yapılacaklar

Masaj

Temiz bir parmağınızla bebeğinizin diş etlerine hafifçe masaj yapmak, diş çıkarma sürecinde bebeğinizi rahatlatabilir. Elma sirkesini suyla seyrelttikten sonra bu karışımı kullanarak yapılan masaj, bebeklerin ağrısını hafifletebilir. Ayrıca, Medine hurması sürmek de ağrıyı azaltabilir.

Soğuk Bez

Buzdolabında soğutulmuş bir parça temiz bezi anne sütüne, suya veya papatya çayına batırarak bebeğinizin diş etlerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu yöntem, bebeği rahatlatacaktır.

Soğuk Gıdalar

Bebek katı gıdalar tüketmeye başladıysa, soğuk elma püresi veya yoğurt vererek ağrıyı hafifletmek mümkündür. Ancak, verilen gıdaların çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğinizin bağışıklık sistemi zayıfsa ve kolay hastalanıyorsa, bu yöntem sizin için uygun olmayabilir.

Soğuk Kaşık

Buzdolabında soğutulmuş bir çay kaşığı da bazen kurtarıcı olabilir. Ancak, kaşığı buzluğa koymamalısınız. Kaşığın arka kısmını kullanarak bebeğinizin diş etlerine masaj yaparsanız, ağrısı dinecektir.

Evde uygulanabilecek bu basit yöntemlerle bebeklerin diş ağrısını azaltabilirsiniz. Ancak, bu yöntemlerin etkisi uzun süreli olmayabilir, bu yüzden her zaman bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Serab

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeğim 10 aylık ve ön dişlerini çıkarmaya başladı. Ancak diş çıkarma süreci oldukça sıkıntılı geçmektedir. Dişin de ağrı, damağın da kaşıntı, yüksek ateş ve kusma gibi bir çok rahatsızlık ortaya çıkmaya başladı. Bebek olduğu için her hangi bir ilaç da kullanamıyorum. Bebeğimin diş ağrısı için ne gibi şeyler iyi gelir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Gizem Durdu

Serab hanım bebekler diş çıkarma döneminde ağrı, kaşıntı ve yüksek ateş durumu söz konusu olmaktadır. Endişelenmenizi gerektiren bir durum söz konusu değil. Bebeğin dişlerinin rahat çıkması için uygun emzikler bulunmaktadır. Ayrıca ağrıyı dindirmek amacıyla soğuk elma kürü etkili olmaktadır. Size tavsiyem öncelikle uzman hekim görüşüne başvuruda bulunmalısınız.

2. Cevap
cevap

Sıbgatullah

Merhaba. Yeni diş çıkarmış bebeklerde bu saydığınız yan etkiler olabilmektedir. Bunun için kendi yöntemlerinizle buz tedavisi ve mesaj uygulaması yapabilirsiniz. Bebeği incitmeyecek şekilde temiz ellerinizle bebeğin çıkaracağı dişlerin yerini hafifçe ovalayın. Bununla beraber soğuk gıdalar da bebeğin katı gıdaları tüketmeye geçtiyse, soğuk elma püreleri ve yoğurt vererek ağrıyı rahatlatmak mümkündür.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sol Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Testis Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı ve İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı ve İshal Belirtileri ve Tedavisi

Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi