Sol Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Sol Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol kalça ağrısı, birçok kişinin yaşadığı önemli bir rahatsızlıktır. Kalça, vücudumuzdaki en büyük eklemlerden birine sahiptir ve hemen hemen tüm hareketlerde kullanılır. Aynı zamanda kemikler arasında eklemi korumak için yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen kıkırdak bir yapıya sahiptir. Kalça eklemi, dayanıklı yapısına rağmen çeşitli hareketlere, darbelere ve kilolara maruz kalmasından dolayı kolaylıkla hasar görebilir ve incinebilir. Özellikle bu incinme sakatlanma, yıpranma ve aşınma sonucu meydana gelir ve şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Sol Kalça Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

 • Yaşlanma ve Zorlanma: Kalça kemiğinin kıkırdak yapısı zamanla yıpranır. Kemiklerin birbirine sürtünmesi ile eklemlerde ağrı meydana gelir.
 • İltihap: Eklemlerin hareket etmesini sağlayan sıvı eklemlere salgılanır. Eğer bu sıvı miktarı fazla olursa veya iltihaplanma olursa eklemlerde yeterince boşluk olmadığı için baskı artar ve bu baskıdan kaynaklı sol kalça ağrısı meydana gelir.
 • Kireçlenme: Kalça ağrısının en önemli nedenlerinden biridir. Yıpranma ve aşınma ile kalçada kireçlenme meydana gelir ve kalçayı etkileyen en yaygın çeşididir.
 • Kalça Kırılması: Yaş ilerledikçe kalça kırılmaları daha fazla gözlenir. Özellikle yaşlı insanların kalça kemiği ince ve zayıftır. Kalça kırılması düşme sonucunda ve osteoporoz hastalarında çok fazla görülmektedir.
 • Kalça Bursiti: Eklemler etrafında kayganlaşmayı sağlayan bursa adlı keseciklerin iltihaplanmaları sonucu sol kalça ağrısına sebep olur.
 • Kalça Kemiğindeki Kan Dolaşımındaki Problemler: Kemik hücrelerinde ölüme neden olabilir. Eğer bu durum tedavi edilmezse kemik dokusu ölebilir ve kalça ekleminde büyük zararlar meydana gelebilir.
 • Doğuştan Kaynaklı Kalçada Yapısal Bozukluklar: Sol kalça ağrısına neden olabilir.

Sol Kalça Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sol kalça ağrısının neden meydana geldiğini tespit etmek için ultrason, muayene, tomografi gibi tüm tetkiklerin uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir. Sol kalça ağrısının nedenleri tespit edildikten sonra, gerekli tedavilere geç kalınmadan başlanmalıdır. Kalça ağrısı şikayetleri olan kişinin aynı zamanda fizik tedavi uzmanından yardım alması gereklidir.

Sol kalça ağrısı olan kişinin dinlenmesi gerekir. Hasta aşırı kilolu ise zayıflaması için diyet uzmanına başvurması gereklidir. En kısa zamanda kilo vermesi sağlanmalıdır. Kireçlenmeden kaynaklı sol kalça ağrısı için ağrı kesici ilaçlar, kas sıkışması probleminden kaynaklı ise kas gevşetici ilaçlar tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda hastaya sıcak kompresler uygulanarak hastanın rahatlaması sağlanır. Bazı önerilen egzersizler de ağrıları hafifletmektedir. İltihap durumlarında sol kalça ağrısı oluştuğunda doktor kontrolünde verilen iltihap söktürücü ilaçlar kullanılmaktadır. Çoğu iltihap sökücü ilaç ağızdan alınmaktadır fakat son yıllarda krem türünde çeşitleri de çıkmış olup, bazı durumlarda bu kremler tavsiye edilmektedir. Bu kremleri de doktor kontrolünde kullanmak gerekir.

Ekstra Bilgiler ve Önleyici Tedbirler

Kalça ağrısını önlemek için bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve önleyici tedbirler alınabilir. Aşağıda bazı öneriler yer almaktadır:

 • Düzenli egzersiz yaparak kalça kaslarınızı güçlendirin.
 • Fazla kilolardan kaçınarak kalçanız üzerindeki baskıyı azaltın.
 • Ergonomik mobilyalar kullanarak doğru oturma ve duruş pozisyonlarını benimseyin.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının ve rahat, destekleyici ayakkabılar tercih edin.
 • Uzun süre ayakta kalmamaya özen gösterin ve sık sık dinlenin.

Bu önlemler ve tedavi yöntemleri sol kalça ağrısını yönetmenize ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak her durumda, doğru teşhis ve tedavi için bir sağlık profesyoneline danışmak esastır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Yumurtalık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağrı Kesici Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Vajinada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi