Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri?
27 Haziran 2024

Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri?

Göbek Ağrısı

Göbek ağrısı, genellikle enfeksiyon kaynaklı olmakla birlikte, mide ağrısı gibi farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Göbek çevresindeki ağrı ile birlikte mide bulantısı, kusma gibi belirtiler de görülebilir. Karın çevresindeki ağrı, apandisit rahatsızlığının bir belirtisi olabilir. Apandisit, kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülen bir hastalıktır. Göbek ağrısı, birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ağrı sık aralıklarla yaşanıyorsa mutlaka bir uzmana gidilmeli ve teşhis belirlendikten sonra önerilen tedaviye başlanmalıdır. Göbek ağrısı enfeksiyona dayalı ise iltihaplanma oluşabilir ve vücuda hızla yayılabilir.

Göbek Altında Ağrı

Göbek altındaki ağrı, genellikle ciddi sorunlara yol açabileceği gibi bazen de geçici ağrılar olarak baş gösterebilir. Kadınlarda regl dönemlerinde adet sancısı görülürken, bazı kadınlarda hafif ağrı, bazılarında ise şiddetli sancılar şeklinde görülebilir. Bunun yanında kadınlardaki miyom ve kist şikayetleri de ağrılara neden olmaktadır. Erkeklerde ise daha farklı sebeplerle karın ağrıları oluşur. Örneğin, apandisit, enfeksiyon, bakteri, böbrek taşı gibi.

Yeni Doğan Bebeklerde Göbek Ağrısı Olur mu?

Yeni doğan bebeğin göbek bağı kesilerek 5-10 gün arasında göbeğin düşmesi beklenir. Bu süre zarfı içinde yeni doğan bebeğin göbek çevresi bakımı ihmal edilmemelidir. Gün içinde steril su ve gazlı bezle göbek bakımı yapılmalıdır. Bazı durumlarda göbek bağı düştükten sonra göbek içinde kanama meydana gelebilir. Bu aslında olağan bir durumdur. Bir süre sonra kanama kendiliğinden kesilip kuruyacaktır. Ancak kanamanın sürekli hale gelmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalı ve muayene edilmelidir.

Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri

  • Enfeksiyon
  • Apandisit
  • Böbrek taşı
  • Kadınlarda regl, miyom, kist
  • Gaz sancısı

Göbek ağrısı, birçok farklı hastalığın belirtisi olabileceğinden, ağrının sıklığı ve şiddeti göz önünde bulundurularak bir uzmana başvurulması önemlidir. Erken teşhis ve tedavi, olası komplikasyonların önlenmesinde büyük rol oynar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni