Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Sağ Omuz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Omuz Ağrısı

Omuz ağrılarının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu ağrılı sürecin daha hızlı tedavi edilebilmesi için asıl nedenin tespit edilmesi son derece önemlidir. Omuz bölgesindeki bir enfeksiyon, hareket ya da hareketsizliğin yol açtığı bir neden, kaslar ya da eklemlerde bulunan bir sıkıntı olup olmadığı mutlaka belirlenmelidir.

Sağ Omuz Ağrısı Neden Olur?

Sağ omuzda ağrı olmasının nedeninde, eğer bu bölgede şişlik, sertlik varsa bu bölgede ödem oluşmuş olma ihtimali yüksektir. Bu durum ise şişkinlik ve ağrı olarak kendini belli etmektedir. Aynı zamanda enfektürel bir neden varsa bu da renk farkıyla tespit edilebilir. Kireçlenme dediğimiz ve ağrıların biraz daha arttığı durumlarda ise mutlaka bir röntgen sonucu alınması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra omuza başka bir organın rahatsızlığı yansımış da olabilir. Dalak ve karaciğerde meydana gelen rahatsızlık omuzlarda da kendini gösterebilir. Eğer sürekli yatan bir hastaysanız bu durumda zaman içerisinde omuz ağrılarına neden olacağından bu da farklı bir neden olarak ele alınmaktadır. Hareketsizlik de bireylerde omuz ve sırt ağrılarına neden olacağı gibi ağır yük taşıyan, çok seri hareket etmeyi gerektiren, bilgisayar başında sürekli ekrana eğilen bir kişinin de omuz ağrılarıyla karşılaşması muhtemeldir.

Sağ Omuz Ağrısının Belirtileri

Sağ omuz ağrısının belirtileri çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:
  • Omuz bölgesinde hissedilen sürekli ya da aralıklı ağrı
  • Omuz hareketlerinde kısıtlılık veya zorluk
  • Omuzda şişlik ve hassasiyet
  • Omuz çevresinde kızarıklık veya renk değişikliği
  • Boyun ve sırt bölgesine yayılan ağrılar

Sağ Omuz Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle tanı ve teşhisin konulması birinci aşamadır. Bunun ardından nasıl bir tedavi yolu izleneceği, cerrahi müdahale gerekliliği olup olmadığı veya ilaç kullanımı ve egzersizin yeterli olup olmadığı belirlenir. Genel olarak ilk olarak bireylere ağrı kesiciler verilir. Ardından egzersiz ve istirahat için bireyler planını yapar ve uygular. Aynı zamanda bir başka hastalıktan kaynaklı olduğu belirlenirse asıl o hastalığın tedavisine yoğunlaşılır. Basit bir rahatsızlık ise kişilerin masaj, egzersiz ve dinlenme yoluyla kısa sürede bu ağrıdan kurtulması beklenir. Aynı zamanda bireylerin dik oturması, ağır yükler taşımaması ve kas-kemik gelişimi için bolca protein almaları gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Bademcik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?