Karnın Sol Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Karnın Sol Tarafında Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Karın bölgesinin sol tarafında birden fazla farklı organ bulunduğu için ağrı farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Ağrının tam olarak neyden kaynaklandığını bilmek, tedavi süresince hızlı sonuç alabilmeyi sağlar. Yalnızca bu bölgedeki ağrı, orada bulunan organlar yüzünden kaynaklanmayabilir. Vücudun uzak bölgesinde bulunan bir organ rahatsızlığından dolayı da o bölgeye ağrı ve baskı uygulayabilir.

Karnın Sol Tarafında Bulunan Organlar Nelerdir?

 • Bağırsağın bir kısmı
 • Dalak
 • Midenin bir kısmı
 • Pankreasın bir kısmı
 • Deri
 • Sol böbrek
 • Bütün bu organları çevreleyen göğüs kafesi
 • Kalp, bu organların tam üstünde bulunur

Karın Bölgesinin Sol Tarafının Kenarında Bulunan Organlar

 • Sol akciğerin arkasının üst kısmı
 • Sol idrar kanalının üst kısmı
 • Böbrek üstü bezinin sol tarafı

Karın Bölgesinin Sol Alt Tarafındaki Organlar

Bu bölgedeki organlar, sol karın bölgesindeki organlarla aynı olsa da farklı işlevler için yaratılmıştır. Bu bölgede sol böbreğin alt kenarı, kalın bağırsağın bir kısmı, sol idrar yolu, idrar torbasının bir kısmı, sinirler, sol tüp ve yumurtalık bulunur. Aynı zamanda kadınlarda büyük kan damarları vardır. Adet döneminde pis kanları dışa atmak için bu damarlar kullanılır. Üst tarafta da belirttiğimiz gibi, karın bölgesinde bulunmayan organlar da karın bölgesinin sol tarafında veya herhangi bir bölgesinde ağrıya sebep olabilir.

Karnın Sol Tarafındaki Ağrı Neden Olur?

Böbrek Taşı

Böbrek taşı, yenilen besinlerin dışa atılamaması sonucu idrar kesesi tarafında ya da içinde atıkların taşlaşarak ağrı yapmasına denir. Bu ağrı, yaşanılan ağrıların en şiddetlisine neden olabilir. Doğum sancısıyla eş değer olduğunu da söyleyebiliriz. Bu ağrı ile kusma, bel ağrısı ve kasık ağrısı yaşanabilir. Ağrı, karnın sol tarafında bazen bütün karın bölgesinde görülür. Eğer taş erkeklerde oluştu ise bu penis ağrısına kadar yol açar.

Gaz Sıkışması

Sol karın ağrılarının çoğunluk sebeplerinden biridir. Şişkinlik hissi verir ve hasta kendini sağlıklı hissetse de kramplara ve ani gelen ağrılara sebep olur. Bağırsaklardan gelen sesler görülebilir.

Besin Zehirlenmesi

Besin zehirlenmesinde öncelikle kusma, mide bulantısı ve baş dönmesi görülür. Karın bölgesindeki ağrı en geç 48 saat içinde, en erken ise 1 saat içinde kendisini gösterir.

Pankreas Kanseri

Bu hastalık, kilo kaybına, iştahsızlığa, sarılığa, baş ağrısına ve karın sol tarafı ağrısına neden olabilir. Eğer yayılmış ise tüm bölgede ağrı gösterebilir.

Böbrek Enfeksiyonu

Böbrek enfeksiyonunda kusma ve halsizlik görülür. Ağrı bölgesi, karın bölgesinin sol tarafında hissedilir. Ağrının yerleşme yeri sol karın üst kısmı ve sırt bölgesi olabilir.

Ekstra Bilgiler

Karnın sol tarafındaki ağrı, ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Bu nedenle, ağrı şiddetli veya uzun süreli ise mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır. Ayrıca, ağrının nedenini belirlemek için detaylı tıbbi testler ve görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Bu testler, ağrının kaynağını ve ciddiyetini belirlemek için gereklidir. Unutulmamalıdır ki, erken teşhis ve tedavi, birçok sağlık sorununun başarılı bir şekilde yönetilmesini sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Sağ Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kolda Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karın Ağrısı Gaz ile Nasıl Baş Edilir?

Karın Ağrısı Gaz ile Nasıl Baş Edilir?

Güncel

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?