Hamilelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Hamilelikte Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sırt Ağrısı

Hamilelikte sırt ağrısı, hamilelik döneminin yaygın şikayetleri arasında kabul edilir. Bu durum, hormonal değişimlerle birlikte kadının bedenindeki değişimlerden kaynaklanır. Özellikle kilo artışının daha fazla olduğu ilerleyen dönemlerde sırt ağrısı da artar. Kadınlar doğumun gerçekleşeceği zamana kadar bu ağrıyı çekebilir. Bu durum, kadınların olumsuz etkilenmesine ve özellikle çalışan kadınlarda iş gücü kaybına sebep olabilir. Normalde hamileliğin son aylarında kadının hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Bunlar, bedenin kendini doğuma hazırlaması nedeniyle olur. Çünkü doğuma hazırlanan eklemlerde gevşemeler meydana gelir. Ancak sırt ağrısı çeken kadınların hareketlerine dikkat etmesi, ayakkabılarını alçak topuklu olanlardan tercih etmesi tavsiye edilir. Yatak istirahati yapmaları da ağrıların azalmasını sağlar.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

  • Hamilelikte artış gösteren progesteron hormonunun görevi, doğumda bebeğin geçişini kolaylaştırmak için leğen kemiği eklemlerini yumuşatmaktır. Bununla birlikte beldeki omurga eklemlerinde de yumuşama meydana gelir. Bu etki nedeniyle hamilelikte bel ağrısıyla birlikte sırt ağrısı ortaya çıkabilir.
  • Kadınlar hamileyken daha kolay yürümek amacıyla, farkında olmadan karınlarını dışarıya çıkarırken, omuzlarını geriye doğru çekerler. Bu pozisyonda olmak sırt ağrılarına yol açabilir. Bunu alışkanlık haline getirmek ve uzun süre bu pozisyonda kalmak sırt ağrılarını artırabilir.
  • Hormonların etkisiyle kadının vücudunda meydana gelen değişimlerin etkisiyle omurgada düzleşme, bel ve sırt bölgesinde gerilmeye yol açar. Bu nedenle sırt ağrıları çekilebilir. Genellikle sırt ağrısına bel ağrısı eşlik eder.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Nasıl Önlenebilir?

Bu süreçte sırt ağrılarının kısmen azaltılması için günlük yaşamda bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler arasında günün büyük bir bölümünü geçirdikleri yatağın seçimi bulunur. Yatacakları yatağın ortopedik olması ve çok sert olmaması gerekir. Kadınlar yataktan kalktıkları sırada mümkünse destek almalı, özellikle bele yüklenmeden ayağa kalkmalıdır. Yattıklarında sol taraflarına dönük olmaları ve bacak arasında bir yastık koyarak vücutlarını desteklemeleri gerekir.

Oturdukları zaman bellerini yumuşak tarzda bir yastıkla desteklemeleri faydalı olur. Ayaklarını da boşlukta tutmak yerine, uygun boyda bir tabureye uzatmaları tavsiye edilir. Eğer koltukta oturacaklarsa, yumuşak olanlardan ziyade daha sert olanları tercih etmelidirler. Eğer uzun süre oturmaları gerekiyorsa, mutlaka iki saatte bir ayağa kalkmaları ve dolaşmaları iyi olacaktır. Böylece aynı pozisyonda uzun süre kalmamış ve eklemleri etkilememiş olacaklar.

Hamilelik sürecinde öngörülenden fazla kilo alan kadınların gerekirse bir diyetisyenden destek alması gereklidir. Çünkü kilo fazlalığı da sırt ağrılarının oluşmasına yol açabilir. Hamile kadınların ağır yük taşımaması, yere eğilirken dizlerini bükerek sırtını dik şekilde tutmaları gerekir. Eşyaları kaldırırken mutlaka ayaklarından ve kollarından destek almaları uygundur.

Hamilelikte yürüyüş her zaman yararlıdır. Ancak bunun için uygun ayakkabılar giyilmelidir. Günlük yaşamda da ayakkabılarını topuksuz olanlardan ya da 5 cm'ye kadar topuğu olanlardan seçmeleri gerekir. Hamile kadının boylarının üzerindeki eşyaları alabilmek için uzanmaması gerekir. Böyle bir durumda destek almaları en uygun tercihtir.

Dinlenirken belini ve sırtını gevşetmek amacıyla sıcak uygulama yararlı olur. Sıcak bir havlu bu bölgelere konursa, aynı zamanda kremle bu bölgelere masaj yapılırsa, bunun faydasını göreceklerdir. Bu dönem kasların gevşetilmesi çok yararlı olur. Özellikle hamilelik yogasını öğrenmeleri ve kaslarını bu şekilde gevşetmeleri tavsiye edilir. Hamilelikte sırt ağrısı için bu tür uygulamalar yapılırsa, ağrılar oldukça az olacaktır. Bu şekilde kadınlar sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni