Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Sağ Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kalça Ağrısı

Sağ kalça ağrısı, genellikle sık karşılaşılan kalça ağrılarının bir türüdür ve sıklıkla çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelir. Bu ağrıların kaynağını anlamak için ağrının tam olarak nerede olduğunu tespit etmek önemlidir. Kalça bölgesinde meydana gelen ağrılar, kalça kemiğinden kaynaklanabileceği gibi çevresindeki yumuşak dokular ve tendonlardan da kaynaklanabilir. Bazen diz eklemi veya bel gibi bölgelerdeki ağrılar kalçaya yansıyabilir ve kalçada hissedilebilir. Vücut içerisindeki kalça eklemi, en büyük eklemdir ve yürürken veya koşarken kalça ekleminin kıkırdağı, kemiğin yuvasının içinde sürtünmesinden korur. Yaş ilerlemesi veya eklemlerin fazla kullanımı, kıkırdak dokusunda sorunlara yol açabilir. Bu durum, tendon veya kas dokularında da zarara yol açabilir. Ayrıca, kemik erimesi olan bireylerde küçük veya büyük yaralanmalar sonucunda kalça kemiğinde çatlak veya kırıklar oluşabilir. Bu tür yaralanmalar, kalçada ağrıya sebep olabilir. Sağ kalça ağrısı, kişinin sağ kalça tarafında hissettiği ağrılara verilen isimdir.

Sağ Kalça Ağrısına Neden Olan Sebepler

  • Kaslarda oluşan zorlanma ve travma nedeniyle ağrı spazmı ortaya çıkabilir.
  • Kalça kemiği içerisindeki kan dolaşımının bozulmasıyla kemik hücrelerinin ölmesi, kalçada ağrıya yol açabilir.
  • Uzun süreli kortizon kullanımı ve doğuştan kalça çıkığına bağlı olarak ağrılar meydana gelebilir.
  • Kireçlenme veya iltihaplanma kaynaklı eklem hastalıkları, romatizma gibi rahatsızlıklar kalçaları etkileyerek harekette zorlanmaya ve ağrıya neden olur.
  • Tendon ve kasların korunmasını sağlayan sıvı dolu yastıkçıkların aşırı kullanımı veya zorlanması, hasara ve dolayısıyla ağrıya yol açabilir. Merdiven inip çıkarken bu ağrı daha belirgin hale gelir.
  • Kanser türleri, metastazlar veya kalça kemiğinde tutulum, kalça ağrısına neden olabilir.
  • Enfeksiyonlar, kalça kemiği veya çevresindeki yumuşak dokuların enfekte olması sonucu ateş ve beyaz küre sayısında artışa yol açarak ağrı oluşturabilir.
  • Kalça kırıkları, özellikle yaşlılarda sık görülür. Kemik kırılganlığının artması, çarpma veya düşme gibi olaylar sonrasında kırıkların oluşmasına ve ağrıya neden olur.

Sağ Kalça Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağrının sebebi bulunduktan sonra uygun tedavi uygulanır. Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman hekimine danışması gerekir. Kireçlenme durumunda kas gevşeticiler, ağrı kesiciler ve steroid olmayan ilaçlar yardımcı olabilir. Lokal sıcak uygulama ve fizik tedavi yöntemlerinden yararlanılabilir. Kişi, kalça üzerine binen yükü ve ağırlığı azaltmak için baston kullanabilir. Eğer kişi kilolu ise, kilo vermesi sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni