Kalça Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Kalça Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Eklem Ağrısı

Kalça eklemi, vücutta en büyük eklemlerden biridir. Kemiklerimizin arasında bu eklemleri korumak ve sürtünmeyi engellemek için kıkırdak bir yapı bulunur. Kalça kemiği dayanıklı yapısına rağmen, hareketler, fazla kilo ve gerilmeler karşısında kolayca zedelenebilir ve incinebilir.

Kalça Eklem Ağrısı Neden Olur?

  • İltihaplanma: Normalde eklemlerimizin yumuşak ve kolay bir şekilde hareket etmesini sağlayan az miktarda bir sıvı salgılanır. Bu sıvı, kalça ekleminden salgılanır. Ancak bu sıvı miktarı fazla olursa iltihaplanma riski artar. Nedeni ise eklemler arasında yeterince boşluk olmamasından dolayı baskının artmasıdır, bu da kalça ekleminin ağrımasına neden olur.
  • Yaşlanma ve Zorlama: Kalça eklemi birçok harekete maruz kaldığı için bir süre sonra bu eklemler arasında bulunan kıkırdak yıpranır. Yaşlanmanın da etkisiyle uzun süre bu eklemler arasında bulunan kıkırdak yapısının yok olmasıyla kemiklerin üzerinde kalmak, zorlamak kalça ekleminin ağrımasına neden olur.
  • Artrit (Kireçlenme): Kalça eklemi ağrısının en yaygın nedenlerinden biri de artrit (kireçlenme). Yıpranma ve aşınma artriti kalçayı etkileyen en yaygın görülen artrit çeşitleridir.
  • Kalça Kırılması: Kalça kemiğinin kırılması genellikle yaşlılarda daha yaygın görülür. Çünkü yaşlanmayla birlikte kalça kemiği incelir. Kalça kemiğinin kırılması osteoporoz hastalarında ya da düşme sonucu görülür. Bunun sonucunda da kalça kemiğinde ağrı meydana gelir.
  • Osteonekroz: Kalçaya kan desteği sağlayan yapının zarar görmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Eğer tedavi edilmezse burada bulunan kemik dokusu ölebilir ya da kalça ekleminde büyük zararlar ortaya çıkabilir.

Kalça Eklem Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • İlaç Tedavisi: Ağrının çeşidine göre bu ağrıları hafifletmek için ağrı kesiciler ya da antibiyotik tedavisi uygulanır.
  • Kalça Ameliyatları: Eğer ilaç tedavisi ile sonuç alınamazsa ameliyat gerekmektedir.
  • Egzersizler: Egzersizler, hareket çeşitliliğinin artması ve kasların kuvvetlenmesi için yapılan hareketlerdir.

Kalça eklem ağrısının tedavisi kişiye özgü olarak planlanmalıdır. Ağrının nedeni doğru bir şekilde tespit edilmeli ve tedavi süreci buna göre belirlenmelidir. Buna ek olarak, hastaların yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ve düzenli egzersizlerle kaslarını güçlendirerek ağrılarını hafifletmeleri mümkündür. Kalça eklem ağrısı, uzun süreli ve kronik bir sorun haline gelmeden önce mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Başarman

18 Nisan 2024 Perşembe

Anneannem düşme sonucu kalçasını kırdı. Doktorlar yaşından dolayı ameliyata cesaret edemedi. Kemiğin kendiliğinden kaynamasını beklememizi söylediler. Bu şekilde yatarak iyileşme ihtimali var mıdır?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Palatekin

İyi günler yaşı nedeniyle anneannenizin kemiklerinde tam bir kaynama süreci olmayacaktır. Yaş ilerledikçe vücudun kendini yenileme kapasitesi ve iyileşme süreci yavaşladığından bu süreci hızlandırmak için ilaç kullanımı şarttır. Yatarak iyileşme tek başına mümkün olmaz. Doktor gözetimi, uygun ilaç kullanımı ve beslenme bu süreçte önem arz eder.

2. Cevap
cevap

Ermiye

Merhaba, kalka kemiği kırıklarında kemiğin şekli bozulmamış ise kendilğinden kaynama durumu söz konusudur. Ancak yaşlı olan insanlarda kemiklerin kaynama süresi normalden çok daha uzundur. Bol bol kemik suyu ve et gibi proteinli ürünler tüketmesini sağlayın. Ayrıca kalsiyum açısından bol bol inek sütü içirebilirsiniz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni