Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı

Sağ çene ağrısı, çene hareket ettikçe rahatsız edici bir ses çıkarıyorsa veya çenenizi rahatça açamıyorsanız birçok farklı nedeni olabilir. Uyku sırasında veya gün içerisinde dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, bu baskı sonucu çene kemiğinde ve bağlantı noktalarında ağrı oluşabilir. Çene kemiğinde, çene bağlarında ve dokularında fiziksel bir baskıya maruz kalınmışsa, çene ağrıları tetanos gibi kasların sertleşmesine yol açabilir.

Çene Ağrısı Neden Olur?

Tetanos

Tetanos, vücut genelindeki kasların sertleşmesine neden olan bir enfeksiyondur. Belirtileri kaslardaki ağrılar sonucu ortaya çıkmaktadır. İlerlediği zaman kas spazmı ve nefes almada güçlük çekmeye neden olabilir. Tetanos bakterisi, sporlar aracılığıyla açık cilt yaralarından vücuda girerek kaslara sinir iletimini çalışmaz hale getiren toksin üretir. Belirtileri ise kas spazmları, ateş, çene ve boyun sertleşmesi ve solunumda güçlük çekmedir. Tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle açık yaraların temizlenmesi ve tetanos yaralanmalarında tetanos aşısı yapılmalıdır.

Bruksizm

Bruksizm, çenenin kitlenmesi veya ileri aşamada diş gıcırdatma hastalığıdır. Çene ağrıları içerisinde birinci sırada gelir. Stres, bu hastalığın oluşmasında birinci sırada etkendir. Hastalığın koşulları ve yarattığı etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Çene ağrısı dışında kalan belirtiler ve diğer komplikasyonlar arasında depresyon, kulak ağrısı, yeme bozuklukları, diş hastalıkları ve insomnia sayılabilir. Tedavide ağrı kesici, rahatlatıcı ilaçlar ve nefes almaya yardımcı egzersizler kullanılabilir.

Çene Kırıkları

Çene kemiğinin kırılması veya çatlaması da çenede şiddetli ağrıya neden olabilir. Yüzde oluşan morluk ve şişlikler, bölgesel uyuşukluk, konuşma güçlüğü gibi durumlarla kendini belli eder. Çene kemiği oldukça güçlü bir yapıya sahiptir ve kırılması için güçlü bir baskı oluşması gerekmektedir.

Çene Kanseri

Kanserli hücreler üst ve alt çenede oluşmaya başlar ve daha sonra bütün vücuda yayılabilir. Belirtileri arasında çene ağrısı, çene uyuşması, sürekli meydana gelen yaralar ve çene içinde veya dışında meydana gelen anormal büyümeler bulunur.

Miyofasiyal Ağrı Sendromu

Miyofasiyal ağrı sendromu, kas veya kasların sürekli olarak kasıldığı zaman ortaya çıkar. Vücut duruşu düzgün olmayan veya eklem yangısına yatkın hastalarda görülmektedir.

Diş Kapanış Bozukluğu

Dişleri yamuk, bozuk veya orantısız olan kişilerde görülmektedir. Belirtileri çiğnerken veya konuşurken duyulan ağrı ile ortaya çıkar.

Kalp Krizi

Şiddetli bir çene ağrısının aniden oluşması ile kendini belli eder. Kalbin kendi acı reseptörleri olmadığından dolayı diğer bölgelere sinyal göndermektedir. Genel olarak spor yaralanmaları, trafik kazaları ve iş kazaları sonucu oluşabilir.

Çene Ağrısı Olası Diğer Nedenler

 • Sinüs enfeksiyonları
 • Migren
 • Diş apsesi
 • Kulak enfeksiyonları
 • Çene kemiğinde oluşan şekil bozuklukları
 • Eklem iltihabı

Çene Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çene ağrısının tedavisi, hangi tip eklem disfonksiyonuna sahip olunduğuna göre değişim göstermektedir. İşte bazı genel tedavi yöntemleri:

 • Sert yiyeceklerden uzak durmak.
 • Geniş esneme, sakız çiğneme gibi eylemlerden uzak durmak.
 • Çene kaslarına masaj yapmak ve sıcak havlu uygulamak.
 • Stresten kaçınmak.
 • Diş sıkma eylemini en aza indirmek için psikolog veya psikiyatra gitmek.
 • İlaçlarla destek sağlamak.
 • Gece ağızlığı takarak destek sağlamak.
 • Ameliyat (çok az önerilen bir durumdur).

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerde Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sancılı Karın Ağrısı Teşhisi

Sancılı Karın Ağrısı Teşhisi

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?

Güncel

Geçmeyen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kemikler Neden Ağrır?

Kemikler Neden Ağrır?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?