7 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
05 Temmuz 2024

7 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

7 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı

Gebelikte karın ağrısı, özellikle ilk gebeliklerini yaşayan kadınların sıkça karşılaştıkları bir durumdur. Vücut, doğuma ve doğum sonrası lohusalık dönemine hazırlanırken, karın ağrısı genellikle normal kabul edilir. Ancak, son trimester yani gebeliğin son üç ayında yaşanan karın ağrıları hafife alınmamalı ve mutlaka doktora bildirilmelidir. Hamileliğin her döneminde hormon değişiklikleri ve bebeğin gelişimine hazırlanan kadın vücudunda yaşanan değişimlerle bazı ağrılar ve kasılmalar yaşanabilir. Bu ağrılar arasında en sık bahsedilenler karın ağrısı ve sırt ağrısıdır. Karın ağrısı süreklilik arz eder ya da şiddetlenerek artarsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

7 Aylık Gebelikte Karın Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Gebeliğin 7. ayı, doğuma bir adım daha yaklaştığınız anlamına gelir. Bu dönem, bebeğin en hızlı kilo aldığı ve bedenindeki tüm gelişimleri tamamlamaya başladığı bir süreçtir. Bebek, daha çok beslenme ihtiyacı hisseder ve aldığı kilolarla anne adayının karın bölgesine baskıyı artırır. Özellikle ilk defa anne olmaya hazırlanan kadınlar için bu durum sıkıntılı olabilir. Karın ve bel bölgesinde ağrı ve kasılmalar hissedilebilir. Her anne adayı, gebe kaldığını öğrendiği andan itibaren bir doktorun veya ana çocuk sağlığı merkezlerinin kontrolü altında olmalıdır. Aylık rutin kontroller esnasında yaşanan olumsuz gelişmeleri paylaşmak, doktor veya ebeler tarafından ultrasonografi incelemesi yapılmasını sağlar ve doğumu ve bebeğin gelişimini etkileyecek olumsuzlukları ortadan kaldırır. Buna rağmen aşırı şiddetli veya şiddetini artırarak devam eden karın ağrıları için mutlaka kontrol günü beklenmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Gebeliğin 7. ayında anne adayının karın ağrısı yaşamasının en belirgin sebebi, bebeğin gelişimine bağlı olarak hazım problemleridir. Bunun yanı sıra, karın bölgesinin genişlerken kasılması da karın ağrısı şeklinde algılanabilir. Özellikle bebeğin kilosu yüksekse, mide ve bağırsaklar üzerine baskı yaparak karın ağrısına neden olabilir. Bunların dışında, yüksek tansiyon durumu veya bebeğin anne karnında yaşamını yitirmesi şiddetli karın ağrısına yol açabilir. Bu sebeple mutlaka doktora danışılmalıdır.

7 Aylık Gebelikte Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebeliğin sonlarına doğru yaşanan olumsuzluklardan biri de karın ağrısıdır. Rutin kontroller sırasında doktora danışmak kaydıyla, herhangi bir problem olmadan sıradan ağrılar yaşayan anne adayı, öncelikle hafif ve hazmı kolay, protein açısından zengin gıdalarla beslenmeli ve dolaşım ve sindirim sistemini rahatlatmalıdır. Kabızlık yaşanması ve buna ilaveten karın ağrısı şikayeti olması halinde doktor kontrolü ile ilaç kullanılabilir. Bitki çayları bebeğin gelişimini etkileyebileceği için mutlaka doktor bilgisi ile tüketilmelidir. Bununla beraber, nane limon çayı günde bir fincan kadar tüketilebilir. Bebek gelişimine bağlı olarak yaşanan karın ağrılarını hafifletmek için hafif egzersizler ve günlük hafif tempoda yürüyüşler faydalı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Medar

27 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba benim hamileliğim 7 ayına ulaştı aşırı karın ağrısı çekiyorum herkes gebeliğinde bu sorunu yaşadı mı korkuyorum normal mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Medar,

Hamileliğin 7. ayında karın ağrısı yaşamak bazı durumlarda normal olabilir, ancak bu konuda kesin bir yargıya varmak için doktora danışmanı tavsiye ederim. Hamilelik süresince yaşanan her türlü ağrı ve rahatsızlık konusunda doktor kontrolü önemlidir. Sağlıklı bir gebelik dileğiyle.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri?

Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri?

Güncel

Gaz Kasık Ağrısı Yapar mı?

Gaz Kasık Ağrısı Yapar mı?