Şakaklarda Ağrı Tedavisi
11 Temmuz 2024

Şakaklarda Ağrı Tedavisi

Şakaklarda Ağrı

Şakak bölgeleri, alnımızın iki yan tarafında, kaş hizasında yer alan sağ ve sol kısımlardır. Birçok kişi, bu bölgelerde az ya da çok şiddetli ağrılar yaşayabilir. Şakak ağrısının birçok nedeni olabilir ve bu ağrıyı tetikleyen unsurlar arasında migren, küme tipi baş ağrısı ve gerilim tipi baş ağrısı bulunmaktadır.

Migren

Migren, genellikle tek taraflı şakak ağrısına neden olur ve halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı gibi semptomlara yol açabilir. Migreni tetikleyen faktörler arasında:

 • Kaygı
 • Stres
 • Hormonal değişiklikler
 • Fazla alkol tüketimi
 • Besinlerin hazımsızlığı
Migren tipi şakak ağrıları genellikle aniden başlamaz, kademeli olarak artar.

Küme Tipi Baş Ağrısı

Küme tipi baş ağrısı çok şiddetlidir ve etkisi uzun süre hissedilir. Genellikle tek taraflı başlar ve şakaklardan göz bölgesine doğru yayılır. Bu tür ağrılar sıklıkla burun akıntısına da neden olabilir. Bu tip şakak ağrısı etkisini bir yıla yayarak gösterebilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim tipi baş ağrısı, boyun ve kafatası bölgesindeki kasların gerilmesi sonucu ortaya çıkar. Hafif dereceli baş ağrısına, uyku bozukluklarına ve şakak ağrılarına neden olabilir. Telefon, bilgisayar ve benzeri teknolojik aletlere uzun süre bakmak bu tür ağrıların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Şakaklarda Ağrı Neden Olur?

 • Sinüs iltihaplanması
 • Çene eklemlerinde yaşanan sorunlar
 • Temporal lop tümörleri: Beynin şakak bölgesinde oluşan tümörlerdir ve genellikle sağ şakak ağrısına sebep olur.
 • Yüz nevraljisi: Kan damarlarının beyin sapındaki miyelin kılıfı aşındırmasıyla ortaya çıkan nadir görülen bir hastalıktır. Zonklayan şakak ağrısına sebep olur.
 • Diş gıcırdatmak

Şakaklarda Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Öğün atlamayın, mutlaka sağlıklı bir kahvaltı yapın.
 • Her gün bir avuç kuru yemiş tüketin.
 • Şakaklarınıza soğuk uygulamalar yapın.
 • Uyurken odanız karanlık olsun, mümkünse biraz kestirin. Geceleri mutlaka iyi uyuyun.
 • Mümkün olduğunca egzersiz yapmaya özen gösterin, gevşemeye çalışın.
 • Yeterince su tüketin ve bazen kusmak baş ağrısını dindirir.
 • Şakaklarınıza seyreltilmiş elma sirkesiyle masaj yapın.
 • Bir kaşık balık yağı için, Parasetamol ve ibuprofen gibi etken maddeler içeren ağrı kesiciler kullanın.

Migren ve Gerilim Tipi Baş Ağrısı Tedavisi

Migreninizi tetikleyen unsurlardan uzak durunuz. Boyun bölgesi, şakaklara ve kafatasına uygulanan masajlarla rahatlamaya çalışınız. Doktorunuza danışarak kas gevşetici ilaç kullanınız. Şiddetli vakalarda yine doktorunuza başvurarak narkotik ilaçlar kullanınız.

Küme tipi baş ağrısı tedavisinde ise yüksek miktarda oksijen tedavisi uygulanmalıdır. İlaçlar ne yazık ki istenilen sonucu verememektedir. Diğer şakak ağrısı tedavileri için temporal artritte aspirin kullanılır. Yüz nevraljisinde antidepresanlar ve nöbet önleyici ilaçlar kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Seyfeddin

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba. Çevremizde şakak ağrılarının sinüzit veya migren gibi etmenlerden dolayı fazla ağrıdığını söylemektedirler. Şakak ağrılarını sadece söylediğimiz etkenlerden dolayı mı ağrıyor yoksa başka nedenleri var mıdır. Baban bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Seyfeddin,

ޞakak ağrıları birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. Sinüzit ve migren, bu ağrıların yaygın nedenleri arasında yer alır; ancak tek neden bunlar değildir. Stres, göz yorgunluğu, diş problemleri, tansiyon yüksekliği ve temporomandibular eklem bozuklukları (çene eklemi problemleri) gibi diğer faktörler de şakak ağrısına yol açabilir. Ayrıca, başka tür baş ağrısı türleri veya nadir durumlarda ciddi sağlık problemleri de şakak bölgesinde ağrıya neden olabilir. Eğer şakak ağrıları sık veya şiddetliyse, bir doktora başvurmanızda fayda var. Bu şekilde, ağrının kaynağı daha net bir şekilde belirlenebilir ve uygun tedavi yöntemleri uygulanabilir.

2. Cevap
cevap

Kargın

Şakak ağrılarının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Öyle ki olası bir deri hastalığında bile şakak ağrıları ortaya çıkabilmektedir. İnsanlarda yorgunluk nedeni ile, baş ağrılarının şakaklara vurması nedeni ile, aşırıgüneşte kalma nedeni ile şakak ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Regl Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Regl Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dolgulu Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi