Sol Koltuk Altı Ağrısı Sol koltuk Ağrısının Nedenleri?
12 Temmuz 2024

Sol Koltuk Altı Ağrısı Sol koltuk Ağrısının Nedenleri?

Sol Koltuk Altı Ağrısı

Sol koltuk altı ağrısı ve yanma gibi rahatsızlıklar bazen çok önemsiz gibi gözükse de, önemli bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Sol kolda ayrıca uyuşma ve his kaybı gibi durumlar söz konusu ise, kalp ile ilgili bir sorun olabileceğinden en kısa zamanda bir sağlık kuruluşunda muayene olunması gerekir.

Sol koltuk altı ağrısı ile koltuk altında sertlik veya kitle gibi bir durum hissedilirse, meme kanseri ile ilgili bir problem olabileceğinden ihmal edilmemesi gerekir. Bu tip ağrılar genellikle kadınlarda görülür ve oldukça endişe vericidir. Sol koltuk altında oluşan ağrıların birçok nedeni olabilir. Bu yüzden ihmal edilmemesi gerekir.

Sol Koltuk Altı Ağrısı Nedenleri

  • Enfeksiyon: Sol koltuk altı ağrısının en yaygın nedeni çeşitli nedenlerden dolayı oluşan enfeksiyonlardır. Kişinin ter bezlerinde bir enfeksiyon oluşmuşsa bu durum zamanla iltihaplanmaya neden olabilir. Hijyen eksikliği, koltuk altını jilet ile tıraş ederken tahriş olması, yüksek sıcaklık gibi faktörler enfeksiyona neden olabilir. Sol koltuk altında bulunan bezlerin enfeksiyon kapması durumunda çeşitli kitleler ve çıbanlar oluşabilir.
  • Lenf Bezlerinin Şişmesi: Koltuk altında ya da göğüs bölgesinde bulunan lenflerde oluşan şişlik sol kolda ağrı olmasına neden olabilir. Bu bezler çok hassas oldukları için vücutta oluşan bir enfeksiyondan dolayı şişebilir.
  • Kas Kasılması: Sol kolda oluşan bir kas kasılması koltuk altında dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Ağır bir şey kaldırmak, vücudu çok fazla zorlamak gibi durumlar kas kasılmalarına neden olur. Dönüşümlü olarak sıcak-soğuk uygulaması yapılması gerekebilir.
  • Kol Sinirlerinde Oluşan Hasarlar: Bu hasarlar bazen kol, koltuk altı ve boyun gibi bölgeleri etkiler ve aşırı ağrı oluşmasına neden olur. Genelde spor yaparken oluşan rahatsızlıklardır.
  • Kist: Deri altında bulunan su keselerine kist denir. Koltuk altları karanlık, nemli ve ılık olduğu için kist oluşumu için ideal yerlerdir. Ufak kistler sorun teşkil etmese de büyüdükçe sorun yaratabilir.
  • Meme Kanseri: Sol göğüsle ilgili bir kanser durumu oluşan kişilerin sol koltuk altında bezeler oluşabilir. Bu bezelerin ağrı yapması hastalığın habercisi sayılır. Rahatsızlığın kesin teşhisi için doktora başvurulması gerekir. Hiçbir enfeksiyon belirtisi olmadan oluşan sol koltuk altı ağrısı lenfoma işareti olabilir.
  • Bağ Dokusu Bozulması: Koltuk altında bulunan bağ dokusunun bozulması sonucu kollar esnetildiği zaman aşırı derecede ağrıya neden olur.
  • Viral Enfeksiyonlar: Su çiçeği, tifo, kızamık, AIDS gibi rahatsızlıklarda koltuk altında ağrıya neden olabilir.

Sol Koltuk Altı Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sol koltuk altı ağrısı tedavisi her hastaya göre değişiklik gösterir. Hastalara antibiyotik, sıcak uygulama, iltihap sökücü çeşitli ilaçlar, kas gevşetici merhem veya ağrı kesiciler, dinlenme, kemoterapi, radyoterapi gibi çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Özellikle meme kanseri veya lenfoma gibi ciddi hastalıkların erken teşhisi hayati önem taşır. Bu nedenle koltuk altı ağrısı gibi belirtiler asla ihmal edilmemelidir. Herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissedildiğinde vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, erken teşhis ve tedavi, birçok ciddi sağlık sorununun önüne geçebilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Alt Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi