Sol Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
04 Temmuz 2024

Sol Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baldır Ağrısı

Sol baldır ağrısı, vücut organları içinde bacak kısmında yer alan baldırın önemli bir kas grubu oluşturduğu bölgede hissedilen rahatsızlıktır. Baldır, diz altı ve ayak bileği arasında kalan bacağın arka bölümünde bulunan etli dokudur. Bu bölgenin başlıca görevleri arasında bedenin yükünü taşımak, hareket ve dengeyi sağlamak yer alır. Sol baldır ağrısı, bu bölgede hissedilen rahatsızlık olarak tanımlanır. Çoğu zaman aşırı zorlanma, sürekli kullanım, ağır yük taşıma, darbe, yaralanma, ani hareketler ve spor faaliyetleri sonucunda ortaya çıkar. Hamlanma nedeniyle aşırı hareket yüklenmesi uygulandığında ağrı belirginleşebilir. Kaza ve yaralanmalar sonucunda bu bölgede ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Sol Baldır Ağrısının Nedenleri

Sol baldır ağrısı, kas, sinir, doku bağı, tendon ve kan damarlarında sertlik sonucu oluşabilir. Bu yapılarının herhangi birinde meydana gelen problem kısa süreli olabileceği gibi uzun süre de devam edebilir. Ağrı, sol bacağın tamamını veya bölgesel kısmını etkileyebilir. Ağrı şekilleri arasında yanma, karıncalanma, uyuşma, batma ve hareketsizlik bulunabilir. Bu durum, bacak üzerine daha fazla yüklenmeye neden olabilir ve duruş bozukluğu ile yürüme aksaklığı gibi sorunlar oluşturabilir. Sol bacağın tamamında bulunan kas grupları birbiriyle bağlantılı olduğu için ani bir kas gerilmesi baldırda da zarar yaratabilir. Bunun yanı sıra sinir damarlarının sıkışması ağrı şiddetini artırabilir. Yaşamı tehdit eden hastalıkların varlığı ve bu alanda kan pıhtılaşması kötü bir hal alabilir. Kan pıhtısının baldır kısmından ilerleyip dolaşımda bulunması akciğer rahatsızlığı, kalp krizi ve felce kadar neden olabilir. Egzersiz ve efor kaybı sonrasında kızarıklık, şişlik ve ısı yüksekliği mevcutsa baldırın sol kısmında ağrı kendini gösterebilir.

Sol Baldır Ağrısının Belirtileri

 • Yanma hissi
 • Karıncalanma
 • Uyuşma
 • Batma
 • Hareketsizlik
 • Şişlik ve kızarıklık

Sol Baldır Ağrısının Tedavisi

Öncelikle bu tür ağrı şikayetleri için hekime başvurarak tıbbi tedavinin kısa sürede sağlanması gerekmektedir. Diğer yandan ani hareketlerden kaçınıp düzenli ve doğru spor yapmak ağrıyı en az düzeye indirir. Baldır kası ağrısı varsa etkilenen bölgeye tıbbi nitelikli bandaj sarılması ağrıyı olan kas grubunu sıkı tutarak iyileşme sürecine katkı sağlar. Diğer bir seçenek şikayet edilen bu alana kısa süreliğine buz paketi uygulamasıdır. Böylece şişlik iner ve sinir damarları kendine gelir. Ayrıca düzenli beslenerek karbonhidrat, protein gibi birçok vitamin ve mineralin vücuda alınması tedavi sürecinde fayda sağlayacaktır. Özellikle magnezyum ve potasyum sol baldır ağrısının sürekli oluşumunu azaltır. Kayısı, hurma, muz, haşlanmış patates, lahana, brokoli, mısır gibi besin maddelerinin tüketimi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Banyo esnasında ağrıyan bölgeye ılık su ile masaj yapmak yararlıdır. Doğal ürün olan bitkisel yağların sol baldır alanına uygulanması yumuşaklık hissi verecektir. Son olarak da kırmızı et tüketimi yapılmalıdır. Kırmızı et içerisindeki besin maddesi ağrı oluşumlarına engel olmaktadır.

Sol Baldır Ağrısının Önlenmesi İçin Öneriler

 • Düzenli egzersiz yapın
 • Aşırı yük taşımaktan kaçının
 • Doğru duruş ve yürüyüş tekniklerini uygulayın
 • Vücuttaki vitamin ve mineral eksikliklerini giderin
 • Ani hareketlerden kaçının

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni