Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı

Nöropatik ağrı, periferik sinir sisteminde veya santral sinir sisteminde oluşan primer lezyonlara veya disfonksiyona bağlı olarak ortaya çıkan bir ağrı türüdür. Dokulardaki hasar sonucu oluşan nosiseptif ağrıdan farklı olarak, sürekli bir uyarana ihtiyaç göstermeyen bir ağrıdır. Ağrıyı başlatan neden, periferik sinir travması, metabolik inflamatuvar ve diğer etyolojik nedenlere bağlı olabileceği gibi benzer etyolojilere bağlı santral nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan nöropatik ağrı, periferik sinir sistemi, santral sinir sistemi ve otonom sinir sisteminden kaynaklanabilmektedir. Otonom sinir sistemi de nöropatik ağrıda yaygın olarak rol almaktadır. Otonom sinir sisteminden kaynaklanan nöropatik ağrılar kompleks bölgesel ağrı sendromları adı altında incelenebilmektedir. Sonuç olarak, altında otonomik özellikler olsun olmasın sinir sisteminden kaynaklanan ağrılar nöropatik ağrı adı altında toplanmaktadır. Nöropatik ağrı, hasardan veya oluşan hasarın şiddetinden bağımsız olarak devam edebilmekte ve hatta haftalar, aylar, yıllar içinde şiddetlenme eğilimi gösterebilmektedir. Bu tip ağrılarda, ağrının yanlış tanımlanması, yanlış lokalize edilmesi, algılamanın gecikmesi ve yayılma söz konusu olmaktadır.

Nöropatik Ağrı Sebepleri

Sebebiyet veren başlıca durumlar arasında diyabet yani şeker hastalığı, zona gibi enfeksiyon hastalıkları, böbrek yetmezliği, alkolizm, bazı nörolojik hastalıklar, çeşitli damar hastalıkları ve kanser yer almaktadır. Bu tarz hastalıkları olan kişilerde uzun süreli ağrı ortaya çıktığı zaman nöropatik ağrı olabileceği düşünülmelidir.

Nöropatik Ağrı Hastalarca Şöyle Tarif Edilmektedir

  • Yanma,
  • Batma,
  • Karıncalanma,
  • Donma,
  • Elektrik çarpması.

Nöropatik Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çeşitli ilaçlar kullanılabilir, cerrahi girişimler yapılabilir. Stresi azaltmak ve buna yönelik psikolojik uygulamalar yarar sağlamaktadır. Öncelikle ağrıya neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir; örneğin, şeker hastalarında kan şekerinin sıkı kontrol altında tutulması önemli bir durumdur. Ağrı, sinir hücrelerinin harabiyetinden kaynaklandığından alışılagelmiş ağrı kesici ilaçlara yeterince yanıt vermeyebilir. Ancak günümüzde etkili ve güvenilir tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Ekstra Bilgiler

Nöropatik ağrının teşhisi ve tedavisi, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Ağrının kaynağını belirlemek için nörolojik muayene, elektrofizyolojik testler ve görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Tedavi sürecinde ağrı yönetimi uzmanları, nörologlar, psikologlar ve fizik tedavi uzmanları birlikte çalışabilir. Ayrıca, yaşam tarzı değişiklikleri ve fiziksel terapi de ağrının yönetiminde önemli rol oynayabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser Ağrısı Tedavisi

Bademcik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Dalak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliğinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?