Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer, boğaz ağrısının tedavisinde çoğunlukla nedene bağlı olarak kişiye yapılmaktadır. Eğer virüsten kaynaklı olarak meydana gelen bir boğaz ağrısı söz konusu ise bunun için bir ilaç kullanılmasına gerek görülmez en kısa bir hafta içerisinde hastalık iyileşir. Ancak bu durumda en önemli olan vücudun daha güçlü olması için besinlerin tüketilmesi önemlidir. Genellikle bakterilerden kaynaklı olarak meydana gelen boğaz ağrılarının tedavisinde doktorun önermiş olduğu antibiyotik kullanımı ile kolaylıkla tedavisi yapılabilmektedir. Ancak kişinin durumuna uygun olarak bazen penisilin bazen de antibiyotik önerilebilir. Hatta ilaç kullanımı bazı zaman oral yoldan alınırken bazı zamanda enjeksiyon tekniği ile kullanılabilmektedir.

Boğaz Ağrısını Geçirmenin Doğal Yolları, boğaz ağrılarının tedavisi için çoğunlukla antibiyotik tedavisi kullanılmaktadır. Oysa doğal yollar ile de boğaz ağrısı şikâyetlerinizi rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Su ve Tuz, ılık bir bardak suyun içerisine çeyrek çay kaşığı kadar tuzu ekleyerek eritin. Daha sonra içerisine evinizde kullanmış olduğunuz ağız gargarası var ise bir yemek kaşığı kadar tuzlu su karışımın içerisine ekleyin. Bu karışım ile gargara yapıldığı zaman ağızda mevcut olan bütün mikroplar kolaylıkla ölecektir. Ayrıca bu gargarayı mutlaka her kullanım için taze olarak hazırlamaya özen gösterin.

Gargara için hazırlamış olduğunuz bu karışımı kesinlikle yutmayın.

Boğaz Ağrısına Su İçerisine Bal, Zencefil ve Limon, bu karışımı hazırlamak için yarım bardak kadar sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı toz zencefili, balı ve yarım limonun suyunu ekleyin. Bütün malzemeleri karıştırarak hazırlamış olduğunuz karışım ile ağzınızı gargara yapın. Ayrıca bu karışımın içerisine eklemiş olduğunuz bal bütün ağzınızın içini kapladığından dolayı tam bir antibakteriyel ortam oluşmaktadır.

Boğaz Ağrısına Su ve Limon Karışımı, bir çay kaşığı limon suyunu bir bardak suyun içerisine ekledikten sonra ağzınıza alın ve bir müddet ağzınızda kalsın. Bu karışım özellikle şişmiş olan boğaz dokularının hızlı olarak büzülmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Hatta boğazda mevcut olan bakteri ve virüsler içinde asitli olan bir ortam hazırlanmıştır.

Boğaz Ağrısına Ada Çayı ve Su, çoğunlukla ada çayı boğazda meydana gelen ağrıları hafiflettiği gibi aynı zamanda burun yollarında oluşan ağrılarda ya da şişkinliklerin azalmasında oldukça faydalıdır. Bu karışımın içerisine yarım çay kaşığı şap, bir çay kaşığı kadar ada çayını, çeyrek fincan kahverengi şekeri, suyu ve sirkeyi ekleyerek gargara hazırlayabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı İçin Karanfil Çayı, suyun içerisine üç çay kaşığı toz karanfili ya da karanfil tohumunu ilave ederek karıştırın ve daha sonra gargara yapabilirsiniz. Ayrıca karanfilde boğaz ağrılarını iyileştirmesi için antibakteriyel özelliği bulunmaktadır.

Boğaz Ağrısında Su ve Safran Karışımı, özellikle bu sarı baharat çok iyi bir antioksidan özelliğine sahiptir. Çoğunlukla safran pek çok ciddi hastalık ile savaşırken kullanımının çok güçlü etkisi olduğu da düşünülmektedir. Boğaz ağrısını geçirmek için bir bardak sıcak suyun içerisine yarım çay kaşığı kadar safran ile yarım çay kaşığı tuzu ekleyerek gargara yapabilirsiniz.

Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin Tuz ve Elma Sirkesi, eğer kötü olan bir öksürüğünüz var ise bundan kaynaklı olarak boğazınızda ağrı hissediyorsanız elma sirkesini deneyebilirsiniz. Ayrıca mikroplar asitli ortamda kesinlikle hayatta kalmaz. Bir yemek kaşığı elma sirkesini, 1 bardak ılık suyun içerisine ekleyin ve ardından bir çay kaşığı kadar tuzu ekleyerek karıştırın. Boğazınızda ağrılar meydana geldiği zaman bu gargarayı gün içerisinde 3 ya da 4 kez yapabilirsiniz. Eğer daha yumuşak bir boğaz ağrısı tedavisi istiyorsanız, çeyrek bardak bal ile çeyrek bardak elma sirkesini karıştırın ve 4 saat ara ile bu karışımdan bir yemek kaşığı tüketin.

Boğaz Ağrısına Frambuaz Çayı, özellikle frambuaz eskilerden bu yana grip tedavisinden pek çok açık yaranın tedavisi için en sık kullanılan besindir. 1 bardak kaynamış olan sıcak suyun içerisine iki çay kaşığı kurutulmuş olan frambuaz yaprağından ekleyin ve 10 dakika kadar demlenip ılıdıktan sonra ağzınızda gargara yapın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?

Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tek Taraflı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Tek Taraflı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Sırt Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

Akut Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Akut Ağrı Belirtileri ve Tedavisi