22 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

22 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Doğuma adım adım yaklaşan anne adaylarının en büyük sıkıntılarından biri karın ağrısıdır. Karın ağrısı birçok nedene bağlı olabileceği gibi, en önemli nedeni bebeğin anne rahminde giderek büyüyüp karına baskı yapması ve bu nedenle diğer organları sıkıştırmasıdır. Bu dönemde anne adayının yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi, sağlıklı ve dengeli beslenerek sık sık spor yapması gerekir. Bu şekilde bebeğin anne karnında verdiği baskı bir nebze de olsa hafifletilebilir.

22 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

22. haftaya gelen anne adayı yaklaşık beş buçuk ayını geride bırakmıştır. Bu dönemde anne adayının karnı da yavaş yavaş büyümeye başlar. Bebeğin gelişimi yavaş yavaş tamamlanırken, anne adayı artık daha rahat hareket edebilir ve ani hareketlerden korkmasını gerektirecek bir durumla karşılaşmaz. 22 haftalık gebelik, anne adayının en rahat geçirdiği dönemdir. Ancak bebeğin gelişimi ile rahmin yukarı doğru itilmesi, mide asidinin göğüs kafesine doğru gelmesine neden olabilir. Bu durumda karın ve mide bölgesinde yanmalar meydana gelir. 22. haftaya gelen anne adayı, gebeliği boyunca birtakım hormon değişiklikleri yaşar. Bu değişim neticesinde eklemlerde ve kaslarda gevşeme oluşur. Bu durum bel ağrılarına, karın ağrılarına ve kasık ağrılarına sebep olabilir.

22 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısının Diğer Nedenleri

Bu dönemde progesteron hormonunun seviyesi giderek artar, bu da anne adayında gaz ve kabızlık gibi şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle karın ağrıları bu duruma bağlı olarak gelişir. Anne adayının bu dönemde bol lifli gıdalar tüketmesi ve bol su içmesi bu durumu hafifletebilir. Bazen de tıp biliminde "yalancı kasılmalar" olarak bilinen ve nedeni bilinmeyen kasılmalar karın ağrılarına sebep olabilir. Genellikle dikkate alınmayan ve kendiliğinden ortadan kalkan kasılmalardır.

22 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısını Hafifletme Yöntemleri

Karın ağrılarını hafifletmek için anne adaylarının yapabileceği bazı şeyler vardır:

  • Bol su içmek
  • Lifli gıdalar tüketmek
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Stresten uzak durmak
  • Yeterli ve dengeli beslenmek

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Her ne kadar karın ağrıları gebeliğin normal bir parçası olsa da, bazı durumlarda doktora gitmek gerekebilir. Aşağıdaki durumlarda mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır:

  • Şiddetli ve sürekli karın ağrısı
  • Vajinal kanama veya lekelenme
  • Ateş
  • Baş dönmesi veya bayılma
  • Şiddetli baş ağrısı

22 haftalık gebelikte karın ağrısı, genellikle normal ve beklenen bir durumdur. Ancak, ağrıların şiddeti veya süresi konusunda endişeleriniz varsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Acarse

09 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba. 22 aylık hamileyim ve adım adım doğuma yaklaşırken bebeğin gelişimi ile birlikte yaşadığın en büyük yakınmalardan birisi de karın ağrısıdır. Bu karın ağrısı birçok faktörden dolayı oluşabileceği gibi bebeğimin daha da gelişip rahmimde baskı uygulayarak diğer organlarımı sıkıştırmaya başlıyor. Budan dolayı 22 haftalık gebeliğimde karın ağrısını nasıl geçirebilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Fehamet

Merhaba. Bu dönemde progesteron hormonunun seviyesi giderek artması nedeni ile anne adayında gaz ve kabızlık gibi şikayetlere neden olmaktadır. Bu nedenle karın ağrıları bu duruma bağlı olarak gelişir. Anne adayının bu dönemde bol lifli gıdalar tüketerek, bol su tüketmesi bu durumu ortadan kaldıracaktır. Kasılmalar ağrıları oluşturduğundan kısa sürede etkisi geçer.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi