Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?
12 Temmuz 2024

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir

Bel fıtığı ağrıları, omurların arasındaki disklerin içerisindeki sıvıların dışarı çıkması nedeniyle meydana gelir. Bu durum, omur ve sinir köklerine baskı yaparak ağrıların oluşmasına sebep olur.

Bel Fıtığı Ağrısına Doğal Yöntemler

Bel fıtığı ağrılarını hafifletmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Fizik tedavi, ağrı kesici ilaçlar, istirahat ve dinlenme gibi yöntemlerle bel fıtığı ağrıları hafifletilebilir. Ayrıca, bazı bitkiler de bel fıtığı ağrılarını azaltmada yardımcı olabilir.

Aksöğüt bitkisi, bel fıtığı ağrılarını ve huzursuzlukları hafifletebilir. Aksöğüt bitkisinin içerisindeki salisin maddesinin ağrı yatıştırıcı etkisi olduğu görülmüştür. Bu bitki, bel fıtığı ağrılarını azaltmada etkili olabilir.

Çarkıfelek bitkisi de bel fıtığı ile ilgili batma hissini azaltabilir. Bu bitkinin yanı sıra biberiye ve kurbağa otu gibi bitkiler de bel fıtığı sebebiyle yaşanan sinir ağrılarını azaltmada etkili olabilir. Hint yer elması, öküzgözü, kazayağı, zerdeçal ve keçisakalı gibi bitkilerin ağrı kesici özellikleri bulunduğu için bel fıtığı ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu bitkiler, uzmanlar tarafından da kullanımı tavsiye edilmektedir.

Bel fıtığı ağrıları yaşayan kişilerin iyileşme sürecinde doymuş yağlar, işlenmiş karbonhidratlar, şeker bakımından yoğun gıdalar, yağlı balıklar ve tam tahıllı gıdalar gibi yiyecekleri tüketirken dikkat etmeleri son derece önemlidir.

Bel Fıtığı Ağrısı Çekenlerin Dikkat Etmesi Gereken Konular

  • Bel fıtığı ağrısı bulunan kişilerin yanlış pozisyonlarda ağır kaldırmaları ağrıların artmasına sebep olabilir. Hatalı davranışlar sonucu herhangi bir yerden alınacak ağır eşyalar, dizler bükülerek kaldırılmalıdır. Bu, bel fıtığı ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  • Bel fıtığı ağrıları yaşayan kişilerin kilo almamaları son derece önemlidir. Kilo alımı, omurgalarda bulunan disklerde zorlanmalara ve dolayısıyla ağrıların artmasına sebep olabilir. Fazla kilolardan kurtulmak için düzenli egzersiz yapılmalı ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Kilo vermek, bel fıtığı ağrılarını azaltmada önemli bir faktördür.
  • Bel çevresindeki ağrıları azaltmak için yapılacak egzersizler bu bölgedeki ağrıları hafifletebilir. Düzenli olarak yapılan egzersizler, bel kısmındaki ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. Egzersiz yapamayan kişilerin her gün yarım saat açık havada yürüyüş yapması bel fıtığı ağrılarını hafifletebilir.
  • Bel fıtığı ağrıları olan kişilerin oturup kalkmalarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Oturma pozisyonlarında beli destekleyen yastık kullanmaları tavsiye edilir. Dengesiz bir şekilde oturup kalkmak, omurlar arasındaki sıvıların yayılmasına sebep olabilir ve bu esnada ağrılar artabilir.
  • Bel fıtığı ağrıları olan kişilerin kullandıkları yastıklara dikkat etmeleri son derece önemlidir. Ne yüksek ne de fazla yumuşak yastıklar kullanılmalıdır. Ortopedik özelliklere sahip yastıklar tercih edilmelidir. Yatma esnasında pozisyonlarını değiştirirken dikkatli hareket etmeleri gerekmektedir. Sert bir zeminde düz yatmak ağrıları hafifletebilir.
  • Bel fıtığı ağrıları olan kişilerin araba kullanırken dikkatli olmaları gerekmektedir. Sağa, sola ve arkaya ani hareketler yapmaktan kaçınmalılar. Bellerini sağlam bir pozisyona alarak dönüşleri daha dikkatli yapmaları sağlıklı olacaktır.
  • Bel fıtığı ağrıları çeken kişilerin günlük hayatlarında aktif olmaları son derece önemlidir. Sürekli hareketsiz kalmak bel fıtığı ağrılarını artırabilir. Masa başında çalışanların yarım saatte bir hareket ederek pozisyon değiştirmeleri ağrıların hafiflemesi için önemlidir. Hareketler esnasında omurlardaki ağırlık yer değiştirdiği için ağrılar hafifleyebilir.
  • Bel fıtığı ağrıları yaşayan kişilerin uzun süre ayakta kalmaları sakıncalıdır. Ayrıca, özellikle kadınların yüksek topuklu ayakkabı giymeleri bel fıtığı ağrılarını artırabilir. Bu durum, omurganın dengesi ve ağırlık merkezinin yer değiştirmesi ile ilgilidir. Düz tabanlı ayakkabılar giymek, bel fıtığı ağrılarını azaltmada yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Doğa

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba. Bazen dayanılmaz bel ağrısı çekmekteyim. Bel fıtığı olduğuma kanaat getirdikten sonra evde ya da normal olarak rahatlayabileceğim bir öneriniz var mı?teşekkür ederim şimdiden.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Koçhan

Geçmiş olsun, eğer bel fıtığı belirtilerinin sizde olduğuna tam kanaat getirdiyseniz omurların sinirlere yaptığı baskıyı azaltması için iki eliniz ile bir yere asılmanız yer çekimi etkisi ile omurların arasını açıp sinirin rahatlamasını sağlayacaktır ve size geçici rahatlama hissi verecektir. Bununki beraber kas gevşetici ağrı kesici bir ilaç kullanmanız faydalı olacaktır.

2. Cevap
cevap

Adin

Merhaba. Bel fıtığının ağrısını azaltıcı egzersizler tabi ki mevcut. Bu egzersizlerden kolay ve en etkilisini sizinle paylamak isterim. Rahat bir zemine sırtüstü uzanın ve ellerinizi iki yana açın. Göbek hizasındaki bölgeden vücudunuzu yukarı doğru kaldırın ve tekrar ilk pozisyona dönün.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni