Mekanik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Mekanik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mekanik bel ağrısı, yapılan fiziksel aktiviteler sonucunda kendini gösteren, şiddetini artıran ve dinlenme ile hafifleyen bel ağrısını tanımlamak için kullanılır. Bu tür bel ağrıları genellikle beldeki kasların, bağ dokularının ve eklemlerin hasar görmesiyle ya da bu yapıların çalışmasındaki aksaklıklardan kaynaklanır. Uzun süre ayakta kalmak, öne doğru eğilmek, bel ile birlikte dönmek, eğilip yerden bir şey almak, bir eşyayı kaldırmak ve yürümek gibi aktivitelerle birlikte bel ağrısı şiddetlenme eğilimi gösterir. Ağrı en fazla omurganın altını etkileyerek kalçalara yayılır. Mekanik bel ağrısı, toplumda günlük aktivitelerin etkisiyle herkeste görülebilecek yaygın bir sorundur. Bu tür bel ağrılarına neden olabilecek bazı hastalıklar da vardır.

Mekanik Bel Ağrısı Neden Olur?

Yumuşak Doku Kaynaklı Mekanik Bel Ağrısı

Yumuşak doku kaynaklı mekanik bel ağrısı, beli destekleyici kasların ve bağların aşırı şekilde gerilmesi ve hasar alması sonucunda oluşur. Ağır yük taşıma, belden bükülme gibi beli zorlayan etkenler omurganın alt bölümünde yoğunlaşır. Vücut bu duruma ağrılı kas spazmlarıyla tepki gösterir. Bu tür aktiviteler kasların zorlanmasına ve belde tutulmaya yol açar. Ayrıca stres, iş temposunun ağır olması ve ani hareketler de bel ağrısına neden olabilir.

Dejeneratif Disk Hastalığı

Dejeneratif disk hastalığı, omurlar arasındaki disklerde meydana gelir. Hastalığın oluşma nedeni yaşın ilerlemesidir. Kişi yaşlandıkça omurlar arasında esnekliği sağlayan bu yapılarda esneklik azalır ve dışarıdan gelen travmaların şok emici etkileri kaybolmaya başlar. Mekanik bel ağrısının bir nedeni de bu rahatsızlık olabilir.

Faset Eklem Artriti

Omurgayı oluşturan eklemler faset eklemleridir. Bu eklemlerde kireçlenme sorunu oluşabilir. Kireçlenme, bel ağrısının nedenlerinden biridir. Omurgada bu bölümde hasar olması, kireçlenme yani faset eklemlerdeki hastalık bu rahatsızlığı oluşturur.

Başarısız Bel Kemiği Sendromu

Başarısız bel kemiği sendromu, başarısız geçen bel ameliyatları sonucunda meydana gelir. Ağrı uzun süre hastayı rahatsız eder.

Bel Fıtığı, Disk Kayması (Disk Hernisi)

Omurgada omurların arasındaki diskin kayması veya ayrılması gibi etkenler bel fıtığına neden olur. Fıtıklaşan diskin bulunduğu yerdeki sinire baskı yapması sonucunda belden bacaklara kadar yayılan ağrı oluşur. Bu sinir baskısının ilerlemesi durumunda hastada güç kaybı, reflekslerde kayıp ve idrar tutma sorunları da gelişebilir.

Miyelopati

Kireçlenme ve fıtık gibi etkenlerde omuriliğe baskı oluşur. Bu rahatsızlıkta baskı sonucunda hastada mekanik bel ağrısı, denge bozukluğu ve yürüme zorluğu gibi sorunlar görülür.

Omurlarda Kayma

Omurgadaki bel omurlarının birbiri üzerine kayması sonucunda omurgada şekil bozukluğu oluşur. Bu etken omurilikteki kanalda daralmaya da yol açar. Hastadaki mekanik bel ağrısının bir nedeni de bu sorun olabilir.

Dar Kanal, Omurga Kanalında Daralma

Lomber spinal stenoz denilen bu rahatsızlık, sinirler ve omuriliğin bulunduğu kanalın daralmasıyla oluşur. Hastalarda mekanik bel ağrısı ve bacak ağrısına neden olur. Yürüme gibi aktiviteler sonrasında ağrıların şiddetlendiği, bacakta topallama sorununun oluşması izlenir.

Mekanik Bel Ağrısının Önlenmesi ve Tedavisi

Mekanik bel ağrısının önlenmesi ve tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır:

  • Doğru duruş ve hareket tekniklerinin öğrenilmesi ve uygulanması
  • Düzenli egzersiz yaparak bel ve karın kaslarının güçlendirilmesi
  • Ağır kaldırmaktan kaçınılması ve ağır yüklerin doğru teknikle kaldırılması
  • Stres yönetimi ve gevşeme tekniklerinin uygulanması
  • Gerekli durumlarda fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının uygulanması
  • İlaç tedavisi ve gerekli durumlarda cerrahi müdahale

Mekanik bel ağrısı, doğru tedavi ve önlemlerle kontrol altına alınabilir ve yaşam kalitesi artırılabilir. Bu nedenle, belirtiler ortaya çıktığında uzman bir sağlık profesyoneline başvurulması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kuvvet

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Belimi bir kere eğilerek oldukça zorladım. O anda herhangi bir sorun olmadı ama iki üç saat sonra belim ağrımaya başladı ve iki gün geçti bel ağrısı öyle bir seviyeye geldi ki hareket etmemi bile engelliyor. Bu fıtık belirtisi olabilir mi ne yapmam lazım.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bel ağrınızın nedeni fıtık olabilir, ancak bu durum kesinlikle bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Dinlenin: Belinizi zorlamaktan kaçının ve mümkünse yatak istirahati yapın.
2. Soğuk/Sıcak Uygulama: İlk 48 saat içinde soğuk kompres, sonrasında sıcak kompres uygulayabilirsiniz.
3. Ağrı Kesici: Doktorunuza danışarak ağrı kesici ilaç kullanabilirsiniz.
4. Doktora Başvurun: Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına görünmek en iyisi olacaktır.

Belirtileriniz devam ederse veya şiddetlenirse, en kısa sürede bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

El Parmak Eklemlerinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Eklemlerinde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kürek Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kürek Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Şakaklarda Ağrı Tedavisi

Şakaklarda Ağrı Tedavisi