Alt Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Alt Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Alt Baldır Ağrısı

Alt baldır ağrısı, baldır kısmına aşırı yüklenme, yaralanma, kas, tendon ve bağ sorunları, yaşa bağlı aşınma ve yıpranma gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Hafif düzeyde değerlendirilebilecek bu tip ağrılar zaman zaman şiddetli hale gelebilir. Özellikle alt baldır kısmındaki kasların ani gerilimleri ağrı şiddetini artırmaktadır. Alt baldır ağrısı şikayeti olan bireyler mutlaka hekim kontrolüne tabi tutulmalıdır. Bu tip ağrılar, uzman tarafından yapılan muayene ile tıbbi ilaçlar aracılığıyla giderilebilir. Destek olarak ise yatak istirahati ve alt baldır kısmının daha az kullanılarak zorlanmaması gerekmektedir. Egzersiz yapılan ortamın yeteri kadar havalandırılmamış olması nefes düzeyini yavaşlatarak alt baldır ağrısını hızlandırır.

Öte yandan, bazı alt baldır ağrıları oldukça ciddi niteliktedir. Bu alana kan dolaşımının sağlanamaması sağlık açısından sorun teşkil eder ve yaşamı zorlaştırarak tehdit edebilir. Hafif efor veya ani hareketlerle yürüyüş sırasında alt baldır alanlarında aralıklı olarak ağrıların oluşması periferik arter hastalığı ile ilgili bir ipucu verebilir.

Alt Baldır Ağrısı Neden Olur?

Bacak bölgesindeki alt baldır ağrısının öncelikli sebebi kaslarda meydana gelen sinir sıkışmasıdır. Spor faaliyetlerinde yoğun olarak karşılaşılan bu durum belirli tedavilerle giderilmektedir. Ancak bu tür ağrının altında yatan başka sebepler de vardır. Bunlar:

 • Çürükler
 • Kas krampları
 • Yırtılmış kaslar
 • Burkulmalar
 • Selülit
 • Enfekte yaralar
 • İltihap
 • Varisli damarlar
 • Bacaktan ayrılan kan pıhtısının akciğerde oluşturduğu hastalıklar
 • Kanser
 • Atardamarların duvarında yağ ve kolesterol birikimiyle arterlerin daralması

Alt baldır ağrısının nedenlerinin doğru teşhisi için doktorun sorduğu sorulara tam cevap verilmesi tedavi sürecini hızlandıracaktır. Bunun yanı sıra geçirilmiş cerrahi operasyonlar, genel yaşam öyküsü, kullanılan ilaç veya takviyeler ile her türlü sağlık problemleri ile ilgili net bilgilerin verilmesi önemlidir.

Alt baldır ağrısının oluşumunda yetersiz sıvı alımı, besin maddeleri aracılığıyla vitamin ve minerallerin vücuda yeteri miktarda alınamaması, kan dolaşımındaki sorunlar ve fiziksel olarak bu kısmın aşırı kullanımı da yer almaktadır. Ağrılı bir dönemin varlığı rahatsız edici olsa da çoğu zaman kendiliğinden düzelebilir. Bununla birlikte doğal tedavi yöntemleriyle de oluşan ağrıların üstesinden gelinebilir. Bu aşamada önemli olan bilinçli hareket ederek alt baldır ağrısının nedenlerinin ciddi anlamda teşhis edilmesi hususudur. Yanlış yapılan her tedavi yöntemi ağrının şiddetinde artışa sebep olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Vassale

11 Temmuz 2024 Perşembe

Alt baldır ağrısı yaşayan biri olarak, bu ağrının nedenleri nelerdir ve hangi durumlarda bir hekime başvurmalıyım? Ayrıca, alt baldır ağrısını hafifletmek için evde uygulayabileceğim doğal tedavi yöntemleri var mıdır?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Vassale,

Alt baldır ağrısının birçok farklı nedeni olabilir. Bunlar arasında kas yorgunluğu, kramp, kas gerilmesi, tendonit veya daha ciddi durumlar olan düşük kan akışı ya da sinir sıkışması yer alabilir.

ޞayet ağrınız uzun süre devam ediyorsa, şiddetleniyorsa, yürümenizi veya günlük aktivitelerinizi engelliyorsa, bacakta şişlik veya kızarma fark ediyorsanız, bu durumda bir hekime başvurmanız önemlidir. Özellikle travma veya yaralanma sonrasında meydana gelen ağrılarda profesyonel bir değerlendirme yaptırmalısınız.

Evde uygulayabileceğiniz bazı doğal tedavi yöntemleri şunlar olabilir:
1. Dinlenme: Baldırınıza fazla yüklenmemek ve dinlendirmek ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir.
2. Buz uygulaması: Buz torbasını ince bir havluya sararak günde 15-20 dakika boyunca ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.
3. Sıcak kompres: Kasları rahatlatmak ve kan dolaşımını arttırmak için sıcak kompres veya sıcak su torbası kullanabilirsiniz.
4. Hafif germe egzersizleri: Baldır kaslarınızı nazikçe germek kas gerilimini azaltabilir.
5. Zerdeçal ve zencefil gibi doğal anti-enflamatuvar gıdaları tüketmek: Bu gıdalar ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Ancak bu yöntemlerin hepsi herkeste aynı etkileri göstermez ve eğer durumunuz ciddiyse mutlaka bir hekime danışmanız önerilir. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni