Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
13 Temmuz 2024

Boyun Fıtığı Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Ağrısı

Boyun fıtığı, omurlar arasındaki disklerde bulunan jel benzeri sıvının diskin şeklini değiştirmesi veya disk içinden dışarı çıkması olayıdır. Disklerin bir bölümü veya disk içindeki sıvı omurlar arasından çıktığında, çevrede bulunan kaslara ve sinirlere baskı yapar. Bu baskı sonucunda hafif boyun tutulması veya şiddetli ağrılar görülebilir. Bu tip ağrılar ve boyun hareketlerinin kısıtlanması, boyun fıtığının belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır.

İlerleyen boyun fıtığı, sinirler üzerindeki baskıyı artırdığında el ve kollarda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı şeklinde belirtiler verebilir. Boyun fıtığında, diskin ya da disklerin ne kadarının yer değiştirdiğine bağlı olarak boyun egzersizlerinden ameliyata kadar değişik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Boyun fıtığı, hiçbir belirtiye yol açmadan da ilerleyebilen bir hastalıktır. Başlangıç aşamasında bulunan fıtıklar çevredeki kas ve sinirlere baskı yapmayabilir. Ancak fıtık ilerledikçe hafif ağrılar başlar, bilgisayar başında çalışmak zorlaşır, alışveriş poşeti veya herhangi bir yük taşındığında boyun bölgesi ve sırtın üst bölümünde ağrılar görülmektedir.

Boyun Fıtığı Ağrısının Belirtileri

Boyun fıtığının yol açtığı ağrılar sadece boyunda değil, baskı altındaki sinirin takip ettiği yolda bulunan kol, el, sırt, bel ve omuz gibi bölgelerde de görülür. Sinir üzerindeki baskı nedeniyle ellerde ve kollarda güç kaybı yaşanabilir ve uyuşma meydana gelebilir. Başlangıç aşamasındaki boyun fıtığının genel belirtisi sık sık yaşanan "boyun tutulmaları"dır. Boyun fıtığının ağrıları, başı sağa ve sola çevirmeyi veya arkaya doğru yatırmayı zorlaştıran, bazen zonklayıcı bazen batıcı bir ağrı şeklinde görülebilir. Bu hareketleri yaparken bıçak gibi giren ağrılar hissedilir.

Boyun Fıtığı Ağrısının Tedavi Yöntemleri

Ağrıyı kontrol etmeye yarayan ilaçlara ağrı kesiciler (analjezikler) denmektedir. Çoğu boyun fıtığı ağrısı durumunda, reçetesiz satılabilen non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlara cevap vermektedir. Eğer şiddetli ve geçmeyen ağrı var ise uzman doktor reçete olarak kısa bir süre için narkotik analjezikleri de verebilir. Bazı durumlarda tedaviye kas gevşeticiler de eklenir. İlaçlardan yüksek doz almak iyileşmeyi hızlandırmayacak; zira bu ilaçlar yan etki olarak kabızlık, bulantı, sersemlik, dengesizlik ve bağımlılık yapabilmektedir. Tüm ilaçlar sadece tarif edildiği şekilde ve miktarda alınmalıdır.

Boyun Fıtığı Ağrısını Hafifletmek İçin Öneriler

Boyun fıtığı ağrısının hafifletilmesi için aşağıdaki önerilere dikkat edilmelidir:

  • Doğru duruş ve oturma pozisyonlarını benimsemek
  • Bilgisayar başında çalışırken sık sık mola vermek ve boyun egzersizleri yapmak
  • Ağır yükleri taşımaktan kaçınmak
  • Stresi azaltmak ve dinlenmeye özen göstermek
  • Ergonomik yastık ve yatak kullanmak
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarına katılmak

Bu öneriler, boyun fıtığı ağrısını hafifletebilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Yıldıray

22 Nisan 2024 Pazartesi

İyi günler. Çoğu zaman sabah kalktığımda boynumun aşırı derecede ağrıdığını hissediyorum. Bazen de ani şekilde çevirdiğimde bıçak saplanmış gibi oluyor. Bu durumda önemli bir sorun olup olmadığını anlamak için hangi bölüme başvurmamız gerekir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Yıldıray Bey,

Yaşadığınız boyun ağrıları oldukça rahatsız edici görünüyor. Bu tür şikayetleriniz için öncelikle bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına başvurmanız uygun olacaktır. Uzman doktorunuz detaylı bir muayene yaparak gerekli görürse röntgen ya da MR gibi tetkikler isteyebilir. Ayrıca, duruş bozuklukları veya kas spazmları gibi nedenlere bağlı olabilir, bu durumda fizik tedavi ve egzersiz önerileri de alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser Ağrısı Tedavisi

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sağ Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Kası Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?

Baldır Kası Ağrısı Neden Ortaya Çıkar?