Kanser Ağrısı Tedavisi
07 Temmuz 2024

Kanser Ağrısı Tedavisi

Kanser Ağrısı

Çağımızın en korkutucu ve tehlikeli hastalıklarından biri olan kanser, hastaların büyük çoğunluğunda ağrıya yol açar. Eğer kanser yayılmış ya da yeniden nüks etmişse, ağrının şiddeti çok daha fazla olabilir. Bu hastalar için en önemli öncelik ağrının kontrol altına alınması ve hastalığın yönetilmesidir. Bu ağrılar, hastaların günlük yaşamlarını ve yaşam kalitelerini büyük ölçüde etkiler ve psikolojik olarak kendilerini kötü hissetmelerine yol açar. Uyku bozuklukları, yeme sorunları ve çeşitli aktivitelere katılamama gibi problemler yaşanabilir.

Kanser Ağrılarının Nedenleri ve Türleri

Kanser ağrıları, hastalarda oldukça sık rastlanan bir durumdur ve bu konuda uzman ve deneyimli kişilerin tedavi etmesi gerekir. Bu ekip, doktor, cerrah, psikolog, onkolog ve algolog gibi sağlık çalışanlarından oluşur. Her hastanın rahatsızlık derecesi birbirinden çok farklı olduğu için ağrı tedavisinde her hastaya uygun şekilde tedavi uygulanmalıdır. Kanser rahatsızlığı, hastalarda çeşitli nedenlerle ağrıya yol açabilir. Kanserli bölgenin sinir dokularına baskı yapması, burada oluşan basınç nedeniyle ağrıya neden olabilir.
  • Cerrahi operasyonlar, kemoterapi ve radyoterapi de ağrıya neden olabilir.
  • Kolu ya da bacağı kesilmiş hastalarda kayıp olan uzuvda hala ağrı hissedilebilir. Buna "phantom ağrısı" denir. Ağrı gerçektir fakat nedeni bilinmemektedir.
  • Kemoterapi tedavilerinden sonra hastada uyuşma, karıncalanma, yanma gibi durumlar da söz konusu olabilir.
  • Radyasyon tedavisi de ağrılı cilt irritasyonuna neden olabilir.
Kanser rahatsızlıklarında viseral ağrı görülür. Kanserin oluştuğu bölgede meydana gelen hasar nedeniyle ortaya çıkar. Sızı şeklinde, şiddetli ve keskin ağrı olarak hissedilir.

Kanser Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ağrı ile ilgili gerekli tespitler yapıldıktan sonra hastaya en uygun tedavi planı oluşturulur. İlk başta uygulanacak tedavi şekli ilaçlardır. Fizik tedavi de bazı hastalarda tedavi seçeneği olabilir. Ayrıca bazı hastalarda omurgaya takılan piller, ağrı pompaları da ağrının şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Genelde bu tip hastalıkların tedavisinde opioid ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar, morfin tarzında etkili olup ağrıyı hafifletici özellik taşır. Bunun dışında çeşitli ağrı kesiciler de kullanılabilir. Bu tip ilaçların kullanımında çeşitli yan etkiler görülebilir fakat bu yan etkiler kolaylıkla kontrol altına alınabilir. İlk kullanıldığında hastalarda uyku, bulantı ve kusma görülebilir fakat birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. İlk başlarda küçük dozlar halinde başlanıp ağrının şiddetine göre daha sonra artırılabilir. Bu tarz ilaçlar birçok hastada kabızlığa neden olabilir. Ancak yeterli derecede su tüketimi, egzersiz, lifli gıdaların tüketilmesi ve çeşitli bağırsak yumuşatıcı ilaçların kullanımı bu sorunun ortadan kalkmasını sağlar.

Kanser Ağrısına Karşı Bilinçlenme

Kanser ağrıları, hemen hemen her hastada tedavi altına alınabilmektedir. Ancak hastaların ilaca bağımlılık korkusu, çevresine güçlü görünmek için çektiği ağrıları gizlemesi, ilaçların yan etkilerine karşı duyulan korku ve bu konuda yetersiz bilgiye sahip olmaları, hastaların gereksiz yere tarifsiz acılar çekmesine neden olur. Bu yüzden hastaların bu konuda bilinçli ve araştırmacı olması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Kalp Ağrısı Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rahimde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Rahimde Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalça Üstü Ağrısı Kalça Üst Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalça Üstü Ağrısı Kalça Üst Ağrısı Nasıl Geçer?

Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şakaklarda Ağrı Tedavisi

Şakaklarda Ağrı Tedavisi

Güncel

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?