Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?
08 Temmuz 2024

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı

Kabızlık sonrası makatta ağrı, kabızlık sorununun yaygın bir sonucu olarak sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Bu tür ağrılar genellikle zamanla kendiliğinden geçer ve ciddi sorunlara neden olmadığı için pek fazla dile getirilmeyen bir rahatsızlık olarak bilinir. Ancak, kabızlık sonrası makat bölgesinde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir ve en önemlisi de ağrılardır. Bu ağrılar kendiliğinden geçmezse, daha ciddi sorunlara yol açabilir. Kabızlık, bebeklerden yaşlılara kadar herkeste görülebilen bir durumdur ve bu nedenle kabızlık sonrası ağrı da her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Kabızlık anında kişi, bağırsak kaslarını çalıştırarak dışkıyı çıkarmak için zorlanabilir ve bu zorlanma makat bölgesinde hasara neden olabilir.


  • Kabızlık sonrası makatta ağrı, genellikle dışkının sert ve kuru olması nedeniyle makat bölgesindeki kasların zarar görmesinden kaynaklanır. Bu nedenle kabızlık sonrası makatta ağrı, son derece normal olarak ortaya çıkar. Belli bir süre sonra bu ağrı kendiliğinden geçebilir.
  • Kabızlık sırasında dışkının çıkışı esnasında, makat bölgesindeki kılcal damarların yırtılması da ağrıya neden olabilir. Bu durumda ortaya çıkan makat ağrısının iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir ve bu nedenle ağrılar için sabırlı olmanız gerekebilir.
  • Kabızlık sonrası makatta ağrının bir başka nedeni de bağırsaklarda devam eden sorunlardır. Kabızlık sorunu bitti sanılsa bile bağırsak içerisindeki sorunlar devam edebilir ve bu durum makatta ağrıya neden olabilir.

Ne Yapılabilir?

Kabızlık sonrası makatta ağrı, çoğu zaman ciddi bir sorun haline gelmez. Bu nedenle önemli olan kabızlığın tam olarak giderilmesidir. Bol su içerek kabızlığın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, kabızlığı gidermek için uygun besinleri tüketmek de faydalı olacaktır. Gerekirse doktor kontrolünde kortizonlu merhemler kullanarak ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Ek olarak, lif açısından zengin besinler tüketmek, düzenli egzersiz yapmak ve probiyotik takviyeleri almak kabızlık sorununu önlemeye yardımcı olabilir. Bu önlemler, kabızlık sonrası makatta ağrı riskini de azaltacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göğsümde Ağrı Var?

Göğsümde Ağrı Var?

Güncel

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?