Kürek Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kürek Kemiği Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Birçok kişinin şikâyet ettiği kürek kemiği ağrıları, kişinin koluna, sırtına, omzuna ve boyun bölgesine kadar yayılabilen geniş çaplı ağrılardır. Kürek kemiği ağrılarına genellikle şişme ve morarma gibi durumlar da eşlik edebilmektedir. Kişinin günlük hayatında yapacağı aktiviteleri etkileyecek kadar şiddetli duruma gelebilen bu ağrılar, çok basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi oldukça ciddi sebeplerden de kaynaklanabilmektedir.

Kürek Kemiği Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Bu ağrılar genellikle sinir ve damar sıkışmaları olarak kendini hissettirir. Hastanın kolunda şişlik, morarma gibi durumlar ya da göğüs ve koltuk altında ağrılar söz konusu ise bu ağrılar kürek kemiği ağrısının başlangıcına işaret etmektedir.

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur?

 • Kişinin omuz kaslarını çok fazla ve güçlü kullanarak kaslara aşırı yük bindirmesi
 • Spor veya kaza sonucunda alınan darbeler
 • Tek bir tarafa doğru uzun süre boyunca yatmak
 • Kişinin daha önce geçirdiği zona benzeri hastalıklar
 • Eklemlerin hassas olması ya da çeşitli eklem hastalıkları
 • Omuzlardan kollara doğru yayılan sinir sıkışmaları
 • Sol kürek kemiğinin altında başlayan miyofasiyal ağrılar
 • Omuz bölgesinde bulunan kasların birinin ya da birkaçının zedelenmesi
 • Tendonların şişmesi, bursit iltihaplanmaları, omurilik yaralanmaları, kalp krizi, kıkırdak yapının yırtılması ve kemiklerin kenarında beliren çıkıntılar

Kürek Kemiği Ağrısının Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kürek kemiği ağrısından şikâyet eden kişilerin ağrıları genellikle birkaç gün içerisinde geçer. Fakat uzun süre devam eden ve tekrarlayan ağrılarının sebebini öğrenmek için bu konuda uzman doktorlara giderek MR veya diğer görüntüleme yöntemleri ile ağrıların nedenleri araştırılıp ona göre tedavi yöntemi uygulanır. Hastada kürek kemiği ağrısının yanı sıra ateş, geçmeyen morarma, eklemlerde aşırı hassasiyet ve omuzu hareket ettirmekte zorlanma gibi şikâyetler söz konusu ise tıbbi tedavi yöntemleri gerekmektedir.

Kürek Kemiği Ağrılarına Evde Uygulanacak Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Fiziksel aktivitelerinizi durdurup, istirahat ederek
 • Duruş, oturuş ve yatma pozisyonlarınızı düzelterek
 • Ağrıları azaltacak germe egzersizleri uygulayarak
 • Doktorunuzun önereceği kas gevşetici krem ve ilaçlar kullanarak kürek kemiği ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilirsiniz

Ekstra Bilgiler

Kürek kemiği ağrılarının önlenmesi için düzenli egzersiz yapmak, ergonomik bir çalışma ortamı oluşturmak ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek önemlidir. Ayrıca, dengeli beslenme ve yeterli su tüketimi de kas ve eklem sağlığını korumada etkilidir. Ani hareketlerden kaçınmak ve ağır yükleri doğru tekniklerle kaldırmak da kürek kemiği ağrılarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ekmeleddin

11 Temmuz 2024 Perşembe

Kürek kemiğimde şişlik ve morarma var, bu durum ciddi bir şeye işaret ediyor olabilir mi? Ayrıca, kürek kemiği ağrılarım birkaç gün içinde geçmeyip uzun süre devam ederse hangi tedavi yöntemlerini denemem gerekir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ekmeleddin, kürek kemiğinde şişlik ve morarma yaşaman ciddiye alman gereken bir durum olabilir. Bu belirtiler bazen kas veya bağ doku zedelenmesi gibi daha basit nedenlerden kaynaklansa da, bazen daha ciddi problemler, örneğin kemik kırıkları ya da iç kanama gibi durumlar olabilir. Öncelikle bir doktora başvurmanı tavsiye ederim.

Eğer ağrın uzun süre devam ederse, doktorun önereceği tedavi yöntemlerini takip etmen en iyisi olur. Fizyoterapi, ilaç tedavisi veya dinlenme gibi yöntemler kullanılabilir. Ancak, tam ve doğru bir tedavi için kesinlikle bir uzman görüşü alman daha doğru olur. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni