Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?
06 Temmuz 2024

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?


Diş ağrısı, genellikle dişte çürük veya başka bir sağlık sorununun belirtisi olarak ortaya çıkar. Diş ağrısı yaşandığında en etkili çözüm, bir diş hekimine başvurarak gerekli tedaviyi yaptırmaktır. Ancak, doktora gitmeden önce evde alınabilecek bazı önlemlerle diş ağrısını hafifletmek mümkündür. Bu önlemler arasında diş ipi kullanarak diş aralarını temizlemek, gargara yapmak ve reçetesiz ağrı kesici ilaç kullanmak yer alır.

Evde Diş Ağrısını Hafifletebilecek Yöntemler

 • Karanfil Yağı: Karanfil yağı, lokal anestezik etkisi ile diş ağrısına karşı yaygın olarak kullanılan bir bitkisel yağdır. Antiseptik özelliklere sahip olan karanfil yağı, bir parça pamuğa damlatılarak dişe uygulanabilir. Karanfil bitkisi de diş ağrısına karşı etkili olabilir, ancak karanfil yağı kadar güçlü değildir. Karanfil bitkisi doğrudan ağrılı dişin üzerine konulabilir.
 • Cayenne Biberi: Cayenne biberi, acı içeriği sayesinde ağrı sinyallerinin iletimini azaltabilir. Bir parça pamuk, sıcak suya eklenen cayenne biberi ile ıslatılarak dişe uygulanabilir. Biber oldukça acı olduğundan, ellerin çok iyi yıkanması gerekir.
 • Zencefil: Bazı bitki bilimciler, zencefilin dişe uygulanacak kompres ile diş ağrısına iyi geldiğini savunmaktadır. Toz zencefil az suyla karıştırılarak macun kıvamına getirilir ve bir pamuk yardımıyla ağrılı dişe uygulanır. Karışımın diş etiyle temas etmemesine özen gösterilmelidir çünkü tahrişe yol açabilir.
 • Nane: Nane, mide bulantısı, soğuk algınlığı ve baş ağrısı gibi sorunlara karşı kullanılır. Diş ağrısına karşı da faydalıdır. Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olan nane, iltihap önleyici ve yumuşatıcı etkisiyle diş ağrısını hafifletebilir. Nane yağı, farklı bitkilerle karıştırılarak diş ağrısına karşı kullanılabilir.
 • Sarı Kantaron: Sarı kantaron, hasar görmüş dokunun iyileşme sürecini hızlandırır. Ancak, bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği için dikkatli kullanılmalıdır.
 • Zerdeçal: Zerdeçal, iltihap önleyici ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bir çay kaşığından az zerdeçal, az suyla karıştırılarak macun kıvamına getirilir ve ağrılı dişe uygulanır.
 • Adaçayı: Bir su bardağı kaynamış suyun içine bir çay kaşığı adaçayı eklenip ılımaya bırakılır. Ilık su ile yapılan gargara, diş ağrısını hafifletebilir.
 • Tuzlu Su: Bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı tuz eklenerek hazırlanan tuzlu suyla gargara yapılabilir. Bu yöntem, diş ağrısını hafifletmekte etkilidir.
 • Buz Kompresi: Ağrıyan dişin olduğu tarafa dışarıdan buz kompresi uygulamak diş ağrısını hafifletebilir.
 • Sarımsak: Antibiyotik özelliklere sahip sarımsak, diş ağrısını azaltabilir. Bir diş sarımsak ezilerek bir miktar tuzla karıştırılır ve ağrılı dişe uygulanır. Sarımsak çiğnemek de diş ağrısına karşı etkili olabilir.
 • Zeytinyağı ve Zambak: Yarım su bardağı zeytinyağının içine bir yemek kaşığı zambak eklenip dört gün bekletilir. Karışım, ağrılı diş için uygulanabilir.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesi, diş ağrısına karşı faydalıdır. 500 ml elma sirkesine iki adet selvi kozalağı eklenerek 10 dakika kaynatılır. Elde edilen gargara suyu, gün boyu kullanılabilir.
 • Soğan: Soğan, antiseptik özellikleri sayesinde diş ağrısına karşı etkili olabilir. Çiğ soğan, birkaç dakika ağrılı dişle çiğnenir veya ağrılı bölgeye soğan bastırılır.
 • Ilık Su: Ilık su ile düzenli olarak ağız çalkalamak, ağız içi temizliği için faydalıdır ve diş ağrısını hafifletebilir.
 • Yeşillikler: Maydanoz, tere ve roka gibi yeşillikler diş ağrısına karşı çiğnenerek kullanılabilir.
 • Papatya Çayı: Papatya, diş ağrısı nedeniyle yaşanan uyku problemlerine karşı kullanılabilir. Gece yatmadan önce bir fincan papatya çayı içmek, diş ağrısı nedeniyle yaşanan stresi hafifletir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Erva Su

03 Mayıs 2024 Cuma

Dişimiz ağrıdığı zaman illaki doktoramı gitmemiz gerekir. Diş ağrısını geçirmek için evde yapabileceklerimiz nelerdir.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Safbeste

Merhaba, diş ağrıları çeşitli sebeplerden dolayı oluşabiliyor. Bunun sebebini öğrenip tedavi ettirmek için mutlaka bir diş hekimine muayene olmak gerekir. Aksi taktirde dişinizi kaybedebilirsiniz. Evde ağrılarınızı kesmesi için çeşitli önlemler alabilirsiniz. Ağeı kesici ilaç, alkol, gargara ve buz ile kompres yaparak geçici çözümler üretebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Erşed

Merhaba. Doktora gitmek en mantıklı olan şeydir. Evde geçici olarak ağrılarınız son bulabilir fakat, mutlaka tekrar ağrıyacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Sağ Kol Ağrısı Tedavisi

Güncel

Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi