Regl Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?
22 Haziran 2024

Regl Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Regl, toplum arasında yaygın olarak bilinen adıyla adet veya aybaşı hali, kadınların ergenliğe girişiyle birlikte yaşamaya başladıkları, ayda bir kez olan kanamadır. Ergenliğe giren kadınlarda üreme yeteneği gelişir. Ancak döllenme gerçekleşmediği zaman, rahmin iç kısmında bulunan yumurta hücreleri damarlardan beslenir ve gelişmesini tamamladığında, yeni yumurta hücrelerinin oluşmasına yer açmak amacıyla kan olarak dışarı atılır. Bu duruma regl (adet) kanaması adı verilir.

Regl Ağrısı Nedir?

Regl dönemi başlamadan önce veya regl kanamasının yoğun olduğu zamanlarda, bazı kadınlarda karın, rahim ve kasık bölgesinde kramp şeklinde ağrılar ortaya çıkabilir. Bu ağrı toplumda "regl ağrısı" olarak bilinirken, tıpta "dismenore" olarak adlandırılmaktadır.

Regl görmeye başlayan kadınların neredeyse tamamı, az ya da çok regl ağrısı yaşamaktadır. Ülkemizdeki kadınların yaklaşık %12'sinde şiddetli regl ağrısı görüldüğü düşünülmektedir.

Regl Ağrısının Belirtileri

Regl ağrısı, kadınlarda karın ve kasık bölgesinde kramp tarzında görülmektedir. Ağrı, krampların şiddetine göre bel ve bacaklara da yayılabilir. Ayrıca bazı kadınlarda aşağıdaki belirtiler de görülebilir:
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Sinirlilik,
 • Bağırsak sorunları,
 • Sıkça tuvalete çıkma gibi sıkıntılar regl ağrısına eşlik edebilir.
 • Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda nadiren bayılmalar da görülebilmektedir.

Regl Ağrısının Oluşum Süreci

Regl kanamasının gerçekleşebilmesi için, kadın vücudu bazı mekanizmalar geliştirir. Bu mekanizmalardan biri, rahim kaslarında meydana gelen kasılmalardır. Rahim kasılmalarının nedeni, kan kaybının aşırıya kaçmamasını sağlamaktır. Ancak bazı kadınlar bu kasılmalar sırasında yoğun bir ağrı hissedebilirler ya da farklı nedenlerle rahim kasılmaları çok şiddetli olabilir.

Rahim kasılması sırasında, kasılmanın gerçekleşebilmesi için rahim bölgesinde "prostaglandin" adı verilen bir kimyasal madde salgılanır. Bu maddenin normalden fazla salgılanması regl ağrısına neden olabileceği gibi, kadında prostaglandine karşı aşırı duyarlılık oluşması da regl ağrısının hissedilmesine yol açabilir.

Regl Ağrısının Nedenleri

Regl ağrısının nedenleri arasında şunlar bulunabilir:
 • Psikolojik problemler,
 • Endometriozis,
 • Rahimde veya rahme yakın organlarda bulunan iltihaplı hastalıklar,
 • Rahim ağzının çok dar olması,
 • Rahimde oluşan tümörler,
 • Rahmin uygun olmayan bir şekle sahip olması.

Regl Ağrısı İçin Nasıl Bir Tedavi Gerekir?

Regl ağrısının neredeyse her kadında az ya da çok görülebileceğinden bahsetmiştik. Ancak bu ağrılar bazı kadınlarda günlük hayat kalitesini oldukça düşürebilecek derecede hissedilebilir. Özellikle okul çağındaki genç kızlarda adet döneminin başlamasıyla regl ağrıları, okul başarısını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu durumda regl ağrısının tedavi edilmesi gerekir. Peki tedavisi nedir?

Regl ağrısının hafif-orta şiddette hissedilmesi durumunda, ağrı kesici kullanılması genel olarak ağrıyı dindirebilmektedir. Ancak kişinin yaşadığı regl ağrısı çok şiddetli ise ve farklı belirtiler de ortaya çıkarıyorsa, bir jinekolojik muayeneden geçilmesi gerekir.

Jinekolojik muayene sırasında, ilk önce regl ağrısına neden olabilecek bir anormalliğin olup olmadığına bakılır. Doktorun gerek gördüğü takdirde bazı tahliller ve radyolojik görüntülemeler yapılır. Eğer bir sorun tespit edilirse, hastalığın iyileşmesine yönelik tedavi uygulanır.

Muayene sonucunda ağrıya sebebiyet verecek herhangi bir rahatsızlık bulunamadıysa, bu durumda ağrıyı dindirmeye yönelik tedaviye başlanır. Tercih edilen tedavi yöntemi genellikle nonsteroid anti-inflamatuar analjezik grubunda yer alan ağrı kesicilerin kullanılmasıdır. Bu ilaçlar ile hem ağrının kesilmesi hem de prostaglandin salgısının azaltılması hedeflenir.

İkinci bir tedavi yöntemi ise doğum kontrol haplarının kullanımıdır. Yumurtlama dönemi ve regl ağrısı arasında anlamlı bir ilişki bulunduğundan dolayı, bu ilaçlar tedavide önemli bir yer tutar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Boyun Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi