Erkeklerde Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Erkeklerde Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kasıklar, vücutta mide ile baldırlar arasında, karnın bittiği ve bacakların başladığı yerlerdir. Kasık bölgesinde birlikte çalışan beş kas, bacakların hareket etmesini sağlar. Kasık ağrısı genellikle fiziksel bir aktivite ya da spor yaralanmaları sonucu meydana gelmektedir. Bu bölgedeki kasların gerilmesi ya da zorlanması, kasık ağrılarının en yaygın nedenlerindendir.

Ancak yüzme ya da koşma gibi kasları zorlayan aktivitelerden kaynaklanmayan kasık ağrıları, altta yatan başka sorunların habercisi olabilir. Örneğin, erkeklerde kasık ağrısının diğer bir yaygın nedeni kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı, karın duvarının dışında, karın içerisinde idrar yollarında taş ve idrar iltihabı rahatsızlıklarına yol açabilir. Kasık fıtığı gözle görülmeyebilir ve bu durumda dayanılmaz derecede güçlü kasık ağrılarına neden olabilir. Ayrıca apandisit ve sağ kolonda yer alabilecek rahatsızlıklar da erkeklerde kasık ağrısına yol açabilir.

Kasık ağrısı bazı rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Erkeklerde kasık ağrısı sağ ve sol olarak iki taraflı veya tek taraflı ağrılar şeklinde görülebilir. Ağrılar sağ karnın alt bölgesinde ise büyük ihtimalle pankreasla ilgili bir sorundan kaynaklanmaktadır. Her iki bölgede yaşanan ağrılar ise genellikle idrar yolu enfeksiyonu olarak belirtilmektedir.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedenleri

Tendon, kas ve bağ zorlanmaları özellikle yüzme, koşu, futbol ve benzeri sporlarla ilgilenen kişilerde sık görülür. Herhangi bir spor sakatlanmasının ardından kasıkta ağrı başlayabileceği gibi, sakatlanmalar sonrası belirmeyen kasık ağrısı haftalar hatta aylar içerisinde ortaya çıkabilir. Zorlanan bölgenin aynı tempoda kullanılmaya devam edilmesi ağrıyı daha da şiddetlendirir. Nadir olarak görülse de kemiklerle ilgili sakatlanmalar, kırık, fıtık ve hatta böbrek taşları kasık ağrısına neden olabilir. Kasık ve testis ağrısı farklı olmasına karşın, kimi zaman testislerle ilgili bir problemde ağrının kasıklara yayılması söz konusu olabilir. Bazı sağlık durumları doğrudan etkilediği gibi bazıları ise dolaylı yoldan etki etmektedir.

Erkeklerde kasık ağrısına sebep olan nedenler şunlardır:
 • Avulsion kırığı
 • Avasküler nekroz (Hücre ve doku ölümü)
 • Tendon iltihabı
 • Bursit (Eklem iltihaplanması)
 • Prostatit (Prostat iltihaplanması)
 • Epididimit (Testis iltihaplanması)
 • Hidrosel (Su fıtığı)
 • Kabakulak hastalığı
 • Kireçlenme
 • Orşit
 • Siyatik
 • Lenf nodu şişkinliği

Erkeklerde Kasık Ağrısı Tedavi ve Önlemleri

Erkeklerde kasık ağrısının nedeni bir kasık fıtığı olarak tespit edildiyse mutlaka cerrahi müdahale gereklidir. Fıtık bölgesinde yaşanan boşluğun yani fıtık halkasının derhal ameliyatla kapatılması gerekmektedir. Tedavi yöntemleri yaş gruplarına göre değişiklik gösterebilir. Genç hastalarda uygulanan tedavi yöntemi genelde hastaların kendi dokularıyla yapılmaktadır. Yaşı ilerlemiş hastalarda ise daha çok sentetik malzeme kullanılmaktadır.

Kasık ağrıları idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa antibiyotik tedavisi ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Kasık ağrısının sebebi böbrek taşı rahatsızlığından kaynaklanıyorsa taşın düşürülmesi ya da ameliyatla alınması hastayı rahatlatacaktır. Son olarak lenf bezlerinin büyümesi de erkeklerde kasık ağrılarına neden olabilir. Bu rahatsızlık genelde antibiyotik tedaviye cevap verir, sonuç alınamaması halinde cerrahi operasyon gerekebilir. Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi kasık ağrılarınız olduğunda da mutlaka bir doktora başvurmanızda fayda vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni