Bademcik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
27 Haziran 2024

Bademcik Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik Ağrısı

Bademcikler, yutak bölgesinde yer alan ve vücudumuzun bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan lenfoid dokulardır. Ağız içinde, her iki yanda bulunan bu organlar, solunum yolu ile vücuda giren mikroplar, bakteriler ve toksinlere karşı bir kalkan görevi görür. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde sık sık iltihaplanarak ağrıya neden olabilirler. Çoğunlukla çocuklarda görülen bademcik ağrısının en büyük sebebi bademciklerin iltihaplanmasıdır. Bu durumda bademcikler, olduğundan daha büyük, kızarık ve üzeri beyaz ya da sarı bir tabaka ile kaplanır. Bademcik ağrısı, bademciklerde oluşan enfeksiyonlardan, virüsler veya bakterilerden kaynaklanır. Bunun yanı sıra kızamık, suçiçeği gibi virüs hastalıklarının da boğaz ağrısı yapabileceği unutulmamalıdır. Ancak bademcik ağrılarının en yaygın sebebi bademciklerin iltihaplanmasıdır.

Bademcik İltihaplanmasının Belirtileri Nelerdir?

 • Yüksek ateş
 • İştahsızlık ve halsizlik
 • Baş ağrısı ve boğaz ağrısı (Bu ağrı bazen kulak bölgesine kadar ulaşabilir.)
 • Eklem ağrıları
 • Bulantı ve kusma
 • Ağız kokusu ve ses değişikliği

Bademcik Ağrısı

Bakteri kökenli enfeksiyonlarda boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü şiddetli ve uzun süreli olabilir. Boğaz ağrılarının daha nadir görülmekle birlikte enfeksiyon dışı sebepleri de bulunmaktadır. Alerjiler, ağızdan nefes almaya bağlı boğaz kuruluğu, sağlıklı burun solunumu olmaması, kirli havaya ve sigaraya maruz kalmanın yol açtığı kronik boğaz tahrişi, aşırı bağırma ve sesin kötü kullanımı, reflünün sebep olduğu ağrılar ve bazı tümörler bu sebepler arasında sayılabilir.

Bademcik Ağrısında Evde Uygulanabilecek Yöntemler

 • Bol su içmek ve sıvı gıdalar tüketmek
 • Çok sıcak veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak
 • Bol sebze ve meyve tüketmek
 • Pastil kullanarak rahat nefes alıp vermeye yardımcı olmak
 • Sigara içmemek ve içilen ortamlarda bulunmamak
 • Nemli ortamlardan uzak durmak
 • Bol bol dinlenmek

Bademcik Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Kürler

 • Bir bardak kaynar suyun içine 10-15 gram ada çayı konularak 5 dakika kaynatılır ve oluşturulan karışım ile boğaz gargara yapılabilir. Ayrıca erik yapraklarının kaynatılarak gargara yapılması da bademcik iltihabına iyi gelmektedir.
 • Kekik, ıhlamur, kuşburnu, böğürtlen, ada çayı, ebegümeci gibi bitkiler iki litre sıcak suya birer tutam atılarak bir saat demlenmeli ve oluşturulan bu karışım bir gün içinde su yerine içilmelidir.

Ek Bilgiler

Bademcik ağrısı ve iltihaplanması durumunda, özellikle çocuklarda dikkatli olunmalı ve bir sağlık profesyoneline danışılmalıdır. Kronik bademcik iltihaplanması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir. Bu tür durumlarda uzman bir hekim tarafından değerlendirilmeli ve gerekli tedavi planı oluşturulmalıdır. Ayrıca, bademciklerin sık sık iltihaplanması durumunda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik önlemler alınmalı ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsenmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Rastan

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhabalar. Kaç senedir sürekli bademciklerim şişiyor. Bu sorunla baş etmek çok zor. Size sorum ise şöyle. Bademcikler ameliyarla alınıyomuş galiba ben aldırabilir miyim ve aldırırsam yan etkileri oluşur mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Temizcan

Bademcikler havadan ve enfeksiyondan en başta etkilenen vücudun bir parçasıdır. Eğer enfeksiyon ve ağrı gibi şikayetleriniz çok ise doktorunuza muayene olarak bademciklerinizin alınmasını istediğinizi söyleyebilir ve doktorunuzun yapacağı tetkik ve muayene sonucunda bir sakınca görülmez ise ameliyat ile alınabilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Lâtif

Merhaba, rastane hanım bademciklerinizi aldırmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Doktor uygun gördüğü her taktirde oparesonu yapıyorlar, bol su içmelisiniz geçmiş olsun endilenmeyin çok fazla iyi günler.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri?

Sık Görülen Göbek Ağrısı Sebepleri?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kasık Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi