Boğaz ve Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Boğaz ve Kulak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve Kulak Ağrısı

Boğaz ve kulak ağrısı, sıklıkla birlikte görülen ve birbirini tetikleyebilen rahatsızlıklardır. Boğaz ile kulak arasındaki östaki borusu adı verilen bağlantı nedeniyle boğazda meydana gelen herhangi bir rahatsızlık kulağı da etkileyebilir. Boğaz ve kulak ağrısının birçok nedeni bulunmaktadır.

Boğaz ve Kulak Ağrısı Neden Olur?

Birçok hastalık boğaz ve kulak ağrısını tetikleyebilir. Boğaz ağrısının şiddeti değişiklik gösterebilir; bazen hafif, bazen orta, bazen de şiddetli olabilir. Boğaz ve kulak ağrısının şiddeti, nedenine bağlı olarak farklılık gösterir. Hafif ve orta dereceli boğaz ve kulak ağrıları genellikle çok fazla rahatsızlık vermezken, şiddetli ağrılar yutkunma ve nefes alma gibi durumları etkileyebilir. Kulak ağrısı, orta, iç veya dış kulakta meydana gelen enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun şiddetine göre kulak ağrısının şiddeti de değişebilir. Boğaz ve kulak ağrısının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Akut Sinüzit

Akut sinüzit, boğaz ve kulak ağrısına neden olabilir. Burun boşluğunun iltihaplanmasından dolayı meydana gelen bu ağrı, yaklaşık 8 hafta sürebilir. 8 haftadan uzun süren sinüzit, kronik sinüzit olarak adlandırılır. Alerjik durumlar ve bakteriler sinüzite neden olabilir. Akut sinüzitin en belirgin belirtileri boğaz ve kulak ağrısı, baş ağrısı, kulak ve burunda tıkanıklık olarak sıralanabilir.

Bademcik İltihabı

Bakteri ve virüslerden kaynaklanan bademcik iltihabının öncelikli belirtisi boğaz ve kulak ağrısıdır. Bademcik iltihabı, şiddetli boğaz ve kulak ağrısına neden olabilir. Yutkunurken boğaz ağrısına sebep olabilir. Bademcik iltihabı, gargara veya sıvı antibiyotik ile tedavi edilebilir. Katı antibiyotikler yutkunurken boğazı ağrıtacağı için sıvı antibiyotikler tercih edilmelidir.

Kulak Enfeksiyonu

Kulak enfeksiyonu, ilk olarak kulak ağrısına neden olur. Enfeksiyonun şiddetine göre kulakta meydana gelen ağrı da artabilir. Kulak enfeksiyonu genellikle çocuklarda görülmektedir.

Soğuk Algınlığı veya Grip

Boğaz ve kulak ağrısının en yaygın nedenlerinden biri de mevsimsel değişikliklerden kaynaklanan soğuk algınlığı ve grip olabilir. Soğuk algınlığı ve grip için gerekli tedavi yöntemleri uygulanmazsa, boğaz ve kulak ağrısının şiddeti artabilir. Grip ve soğuk algınlığı için antibiyotik ve tedavi edici çorba tüketilmesi önerilmektedir.

Gırtlak (Larinks) Kanseri

Larinks olarak da bilinen gırtlak kanseri, boğaz ve kulak ağrısına, kalıcı öksürüğe, nefes alma güçlüğüne ve boğazda şişmeye neden olabilir.

Boğaz ve kulak ağrısına neden olan diğer etkenler şunlardır:
  • Dişte meydana gelen iltihaplanmalar
  • Aşırı sıcak veya aşırı soğuk içecek ve yiyecekler tüketmek
  • Küçük dil iltihabı
  • Uzun süre konuşmaktan dolayı ses tellerinde oluşan hasar
  • Aşırı derecede tüketilen alkol ve sigara

Boğaz ve Kulak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boğaz ve kulak ağrısına neden olan birçok etken bulunmaktadır. Boğaz ve kulak ağrısı için öncelikle doktora başvurulmalı ve ağrıların nedenleri tam olarak öğrenilmelidir. Doktor tedavisinin yanı sıra, boğaz ve kulak ağrısı için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak bilinen ve iyileştirici özelliği sayesinde sıkça kullanılan sarımsak, boğaz ve kulak ağrılarına iyi gelmektedir. Boğaz ağrısı için ortalama iki diş sarımsak önerilmektedir. Boğaz için tüketeceğiniz sarımsakları çorba ya da diğer içeceklerle tüketebilirsiniz. Kulak ağrısı için ise yarım diş sarımsak ile susam yağı karışımı önerilmektedir. Bu karışım için yarım diş sarımsağı temizleyin ve iyice ezin. Daha sonra 2 çay kaşığı sıcak susam yağı ile ezdiğiniz sarımsağı karıştırın. Bu karışımı günde bir defa kulağınıza 10 dakika aralıklarla her iki kulağa da damlatın.

Masaj

Masaj yöntemi, birçok rahatsızlığın tedavisi için kullanılan bir yöntemdir ve boğaz ile kulak ağrısı için de kullanılmaktadır. Masaj sırasında 1 çay kaşığı zeytinyağı kullanılabilir. Kekik yağı ile boyun bölgesine masaj yaptıktan sonra havluyu ütü ile ısıtın ve boynunuza sarın.

Sıcak İçecekler

Boğaz ve kulak ağrısı için boğazın sıcak tutulması gerekmektedir. Tüketilecek içeceklerin aşırı sıcak olmaması gerekmektedir. Sıcak su veya limonlu ve ballı sıcak çay içmek, boğaz ağrısına iyi gelir ve boğazı yumuşak tutar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mikail

10 Nisan 2024 Çarşamba

Soğuk algınlığına bağlı olarak boğazım da ağrı var. Ancak zamanla bu ağrı kulaklarıma da geçmeye başladı. Bu tür durumların ortaya çıkma sebebi nedir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mikail, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı genellikle bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkar ve enfeksiyon boğazdan kulaklara yayılabilir. Bu, üst solunum yollarının birbirine bağlantılı olmasından kaynaklanır. Özellikle Eustachian borusu denilen yapı, boğazdaki enfeksiyonun kulaklara yayılmasına neden olabilir. Bol sıvı tüketmek, dinlenmek ve gerekirse bir doktora başvurmak faydalı olacaktır. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

İçten

Merhaba millik bey kulak, burun ve Boğaz birbiri ile bağlantılı organlardır. Boğzınızdaki Ağrı’nın şiddetin kulağınızda hissedilmesi normaldir. Rahatsızlığınız için doktorunuza muayene olmanızı ve yazacağız ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baldır Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Çene Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Neden Olur?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Siyatik Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Kalp Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?

Gece Sırt Ağrısı Nedenleri?