Ayak Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir?
27 Haziran 2024

Ayak Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Ağrısı

Ayak ağrısı, oldukça rahatsız edici bir durumdur. Vücudun tüm ağırlığını taşıyan ayaklar, ayak bileği, topuk bölgesi, orta ayak ve ön ayak olmak üzere çeşitli bölümlerden oluşur. Ayak yapısı, bir amortisör gibi işlev görür. Yürüme sırasında yere basma anında vücut ağırlığı o taraftaki ayağın üzerinde taşınır. Ayak dizaynı, ağırlığı dengeli ve eşit şekilde kemikler, bağlar, eklemler ve kaslar arasında dağıtarak zemine yansıtır.

Ayakların üzerine düşen görevi yerine getirmesi hem ayak sağlığı açısından hem de tüm vücut sağlığı açısından önemlidir. Özellikle eklem sağlığı için ayakların işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Ancak çeşitli etkenler, özellikle hastalıklar, ayak sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu durumda ayak ağrısı ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Ayak ağrısına neden olan etkenin tespit edilip tedaviye başlanması gereklidir.

Ayak Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Ayağın kemiklerini, bağlarını, topuğunu ve parmaklarını etkileyen hastalıklar ayak ağrısına neden olabilir. Bazı hastalıklar toplumda daha yaygın görülmektedir. Bu hastalıklar arasında şunlar sayılabilir:

 • Düz Tabanlık (Pes Planus)

  Düz tabanlık, ayağın iç ark açısının zemine daha fazla temas etmesi ile karakterizedir. Bu durum doğuştan olabileceği gibi sonradan da edinilebilir. Uzun süre ayakta durma sonucunda ayakta hassasiyet, gerginlik, yorgunluk ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca topuk kısmında kalınlaşma ve mantar sorunu ortaya çıkabilir.

 • Çukur Ayak (Pes Kavus)

  Çukur ayak, ayağın uzun arkının normalden yüksek olmasıyla karakterizedir. Genellikle nörolojik hastalıklarla birlikte görülür. Taban aşırı baskı nedeniyle topukta ve tabanda enflamasyon gelişir. Sonuç olarak bağlarda zayıflama ve tarak kemiklerinde ayrılma olur. Bu rahatsızlık ortopedik botlar, ters Thomas topuğu, oyuk topuk ve sert bilek topuk yastığı gibi ürünler kullanılarak tedavi edilebilir. İleri derecede şekil bozukluğu varsa cerrahi müdahale gerekebilir.

 • Pes Ekinus

  Pes ekinus, ayağın aşağıya bükük şekilde olması nedeniyle ayak ağrısına neden olur. Bu durum doğuştan ya da sonradan gelişebilir. Ayağa konacak yükseltici sayesinde topuk desteklenebilir.

 • Pes Ekinovarus

  Pes ekinovarus, genellikle pes ekinusla birlikte görülür ve ayakta içe dönüklüğe neden olur. Taban desteği ve dıştan topuk yardımıyla ayak normal pozisyonuna getirilebilir. Tedavisine yeni doğan döneminde başlamak önemlidir, aksi takdirde ilerleyen aşamada daha ciddi ağrılara neden olabilir.

 • Topuk Hastalıkları

  Topuk tabanını etkileyen hastalıklar arasında topuk dikeni, plantar fasiit, tuzak nöropatileri ve kalkaneal stres kırığı bulunur. Posterior topuk ağrısına neden olan rahatsızlıklar ise aşil tendiniti, yüzeysel aşil burşiti ve Haglund deformitesi gibi hastalıklardır. Lateral topuk ağrısına ise subkalkaneal ağrı sendromu, topuk dikeni ve izole plantar fasiit gibi rahatsızlıklar neden olabilir.

 • Ayağın Ön Kısmını Etkileyen Hastalıklar

  Ayak ağrısına neden olan rahatsızlıklar arasında ön kısmı etkileyen morton nöroması, tarak kemiklerindeki bozukluklar ve parmak deformiteleri sayılabilir.


Ayak Ağrısına Neden Olan Diğer Etkenler

Ayak ağrısı sadece ayağı etkileyen hastalıklardan kaynaklanmaz. Bazı durumlarda ayak sağlığına dikkat etmemek, uzun süre ayakta kalmak, uzun yürüyüşler, aşırı kilolu olmak, nasır, kireçlenme, dar ve yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesi gibi etkenler de ayak ağrısına yol açabilir. Vücudunuzun yükünü taşıyan ayaklarınızı rahat ettirmelisiniz. Sağlıklı ayakkabılar tercih etmeli, uzun süre ayaklarınıza yük bindirmemeye özen göstermelisiniz. Belirli aralıklarla ayaklarınızı dinlendirmeli ve gün sonunda ayaklarınızı ılık tuzlu suda bekleterek rahatlatmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Arıkan

03 Mayıs 2024 Cuma

Ayaklarım da şişlik ve parmak araların da da yara gibi izler çıkıyor. Yürüyüş veya koşu yaparsam bu durumun artış göstereceği söyleniyor. Bu yaraların azalması ve yok olması için ne yapmalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Berra

Merhaba. Vücudunuzun yükünü taşıyan ayaklarınızı sizlerde rahat ettirmelisiniz. Sağlıklı ayakkabıları tercih etmeli, uzun süre ayaklarınıza yük bindirmemeye gayret etmelisiniz. Belli aralıklarla ayaklarınızı dinlendirmelisiniz. Bütün gün ayakta kalıp, birde ayakkabıların içine kapadığınız ayaklarınızı akşamları yarım saat kadar ılık tuzlu suda bekleterek rahatlatmalısınız. Siz bu uygulamaları yaptıktan sonra yavaş yavaş iyileştiğinizi göreceksiniz.

2. Cevap
cevap

Yılhan

Merhaba oluşan bu yaralar mantar ya da egzama gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olabilmektedir. Bu durum için doktor muayenesi gerekecektir. Ayaklarınızı sürekli temiz tutmanız ve en kısa zamanda doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu gibi cilt rahatsızlıkları bulaşıcı olabileceği için kişisel eşyalarınızı başka kişiler kullanmamalıdır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Apseli Diş Ağrısı Nasıl Geçer?