Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?
13 Temmuz 2024

Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?


Boyun fıtığı, omurlar arasında bulunan disklerdeki jele benzer sıvının dışarı çıkması sonucu oluşur. Disklerin bir bölümü veya disk içindeki sıvının omurların aralıklarından çıktığında, çevresindeki kaslara ve sinirlere baskı yapar. Bu baskı sonucunda hafif boyun tutulması ya da şiddetli ağrılar zamanla görülebilir.

Boyun fıtığının ilerleyen dönemlerinde kol, kürek kemiği, omuz, sırt, bel ve hatta bacaklarda şiddeti değişen ağrılara sebep olabilir. Bu durum, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyen önemli bir rahatsızlıktır. Eğer boyun fıtığı tedavi edilmezse felce kadar ilerleyebilir. Bu nedenle, ilk belirtiler görüldüğünde uzman bir doktora başvurulmalı ve ağrıların sebebinin fıtık mı yoksa başka bir sebepten mi kaynaklandığı tespit edilmelidir.

Yeni Başlamış Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?

Yeni başlayan boyun fıtığı, kişiyi yeni yeni rahatsız etmeye başlamışsa, doktor tarafından ilaç destekli veya egzersizlerle tedavi edilebilir. Uygulanan egzersizler sırasında hastanın ağrı duymaması veya mevcut ağrının hafiflemesi için mutlaka ağrı kesici ya da kas gevşetici ilaçlarla desteklenmesi gerekmektedir.

Boyun fıtığı egzersizleri bazı hastalara uzman kontrolü altında fizik tedavi şeklinde, bazı hastalara da evde uygulamaları için verilebilir. Her iki durumda da hareketler birbirine benzer olup, rahatsızlığa sebep olan diskin eski durumuna dönmesi için yapılır. Hasta egzersizleri yaparken boyun kısmına yavaş ve nazik bir şekilde hareket etmeli, boynunu çok fazla zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Yeni başlamış boyun fıtığı ağrısı için birkaç egzersizden bahsetmek gerekirse;

Boyun Fıtığı Tedavisinde Uygulanan Bazı Egzersiz Hareketleri

  • Öne doğru eğilme hareketi: Her iki elinizle alın bölgesine konur ve baş öne doğru itilmeye çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bir süre beklenir. Bu hareket 3 defa tekrarlanır.
  • Arkaya doğru eğilme hareketi: Her iki el ensede kelepçelenir ve baş arkaya doğru eğilmeye çalışılır. 10'a kadar sayılır ve bir süre beklenir. Bu hareket 3 kez tekrarlanır.
  • Sağ ve sol kısma eğilme hareketi: Sağ ya da sol el baş kısmına konulup eğilme hareketinin engellenmesi ile yapılır. Her iki yan için de 3 kez tekrarlanmalıdır.

Bu egzersizler ile boyun fıtığı ağrılarının kısa zamanda iyileştiği veya ağrıların hafiflediği görülmektedir.

İleri Boyutta Boyun Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun fıtığının çok ilerlemiş olması durumunda, tedavi uygulamalarında ilk olarak doktorunuz ilaç veya uzman kontrolünde fizik tedavi önerebilir. Bu tedavilere cevap vermeyen boyun fıtığı vakalarında, hastalarda felce sebep olabilecek büyüklükte ise cerrahi müdahale ile tedavi uygulanması gerekmektedir. Cerrahi müdahalenin kesinlikle uzman hekimler tarafından yapılması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni