Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz ağrısı, çoğunlukla gözle görülebilen bir darbenin olmadığı veya somut bir sebep bulunmadığı durumlarda, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Göz kuruluğu, kontak lens kullanımı ve baş ağrısı gibi faktörler göz ağrısına yol açabilir. Kişiler genellikle göz ağrısını yanma, zonklama, bıçak saplanıyormuş gibi veya göz içinde bir şey varmış gibi ifadelerle tanımlarlar.

Göz ağrısı bazen gözlerin aşırı zorlanması veya yorulmasından da kaynaklanır. Göz ağrısı yaşayan kişiler gözlerini dinlendirerek veya uygun gözlük numarası kullanarak bu sorunu büyük ölçüde çözebilirler.

Göz Ağrılarının Çeşitleri

Göz ağrıları, genel olarak gözün yüzeyinde veya daha derin bölgelerinde meydana gelebilir. Özellikle gözün yüzeyinde ortaya çıkan ağrılar yanma, sızlama ve kaşınma şikayetleri ile kendini gösterir. Bu durumda göz ağrısının sebepleri arasında göz enfeksiyonu, yabancı cisim kaçması ve göz yüzeyinin tahriş olması sayılabilir. Derin bölgelerde hissedilen zonklama şeklindeki ağrılar ise ciddi tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Bu tür ağrılar geçmiyorsa ve görme bozukluğu varsa en kısa zamanda bir göz doktoruna başvurulmalıdır.

Göz Ağrılarının Sebepleri

Göz ağrılarının başlıca sebepleri şunlardır:

  • Göz kapağının dışa veya içe doğru dönmesi
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Göz tansiyonu
  • Göz kuruluğu
  • Göz kapaklarının iltihaplanması
  • Yabancı cisim kaçması
  • Kontakt lens kullanımı

Göz ağrısının yanı sıra sulanma, kızarıklık, bulantı ve baş ağrısı gibi belirtiler de olabilir. Göz ağrısının en yaygın sebeplerinden biri uzun süre televizyon veya bilgisayar karşısında kalmaktır.

Göz Ağrısında Ne Yapılmalı?

Bilgisayar ve televizyon karşısında uzun süre kalındığında gözlerinizi dinlendirin. Eğer göz ağrınız sıcak su kompresi ile geçmiyorsa ve ağrılar artıyorsa, görme kalitesinde şikayetler mevcutsa hemen bir doktora başvurulmalıdır. Göz ağrısı iki günden fazla sürüyorsa ve görmede bozukluk varsa doktora gitmek gerekir. Grip hastalığından kaynaklanmayan, yaralanma veya yorgunlukla ilgili olmayan sebepsiz göz ağrıları devam ediyorsa, göz kayması sorununda ve göze sert cisim darbesi, kimyasal maddelerin sıçraması gibi durumlarda hemen göz doktoruna başvurulmalıdır.

Göz Ağrısının Tedavisi

Göz ağrısının tedavisi, öncelikle ağrının kaynağının tespit edilmesiyle başlar. Hastalıktan mı yoksa başka bir durumdan mı kaynaklandığı belirlendikten sonra uygun tedavi yöntemleri uygulanır. Gözde yabancı cisim varsa, bol bol ılık su ile yıkanmalı ve göz asla ovulmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mübeccel

20 Nisan 2024 Cumartesi

Kolay gelsin. Masa başı bir işim var. Uzun süre ekrana baktığımda gözümde keskin ağrılar oluyo. Ayrıca bazen gözümün önünde böyle siyah noktacıklar oluşuyor. Bir sitede bunla ilgili retina yırtığı olabilir demişlerdi. Sizce durum ne doktor bey?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mübeccel hanım, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Masa başı işlerde uzun süre ekrana bakmak göz yorgunluğuna ve çeşitli göz problemlerine yol açabilir. Gözde keskin ağrılar ve siyah noktacıklar gibi belirtiler retina yırtığı gibi ciddi durumlarla ilişkili olabilir, ancak bu belirtiler başka göz rahatsızlıklarının da göstergesi olabilir. Bu nedenle, bir göz doktoruna başvurmanız ve kapsamlı bir muayene yaptırmanız en doğru adım olacaktır. Göz sağlığınızı ihmal etmeyin ve bir uzmandan profesyonel yardım alın. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Ulviye

Merhaba Mübeccel Bey, bu durumlarda retina yırtığı oluştuğunda daha farklı belirtiler de karşınıza çıkacaktır. Sadece bu belirtilerle retina yırtığı teşhisi konulamaz. Genellikle gözün yorulması nedeni ile ağrılar ve nokta belirtileri olabilir. Eğer böyle bir işe sahipseniz ya bir ekran koruyucu ya da göz dinlendirici gözlük kullanmanızda fayda vardır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Böbrek Ağrısı Neden Olur? ve Nasıl Geçer?

Sol Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kalça Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

22 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

22 Haftalık Gebelikte Karın Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Kronik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Bel Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Ağrı Belirtileri ve Tedavisi