Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?
22 Haziran 2024

Gebelikte Ağrı Türleri Nelerdir?

Gebelikte Ağrı

Gebelik dönemi, anne adayının hayatında hem zorlu hem de keyifli bir süreci kapsayan önemli bir dönemdir. Bu dönemde her anne adayı sıkıntısız bir süreç geçirmeyi umut etse de, bu her zaman mümkün olmayabilir. Gebelikte hafif ya da şiddetli ağrı yaşamayan kadın neredeyse yoktur. Bu dönemde baş ağrısı, karın ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı ve bacak ağrısı gibi çeşitli ağrılar yaşanabilir.


Baş Ağrısı

Gebelik sürecinde en sık karşılaşılan ağrılardan biri baş ağrısıdır. Özellikle gebeliğin ilk ve son üç aylık döneminde sık yaşanır. Ciddi bir probleme yol açmasa da anne adayını endişelendirebilir. Gebeliğin ilk üç aylık döneminde yaşanan baş ağrısı genellikle vücutta değişen hormonlardan kaynaklanır. Kan hacminin artması da bu süreçte baş ağrılarına yol açar. Bu nedenlerden yaşanan baş ağrıları gebeliğin ikinci üç aylık dönemine ulaştığında yavaş yavaş ortadan kalkar. Son üç aylık dönemde ise pozisyon bozuklukları, ağırlığın artması gibi nedenlerden dolayı baş ağrısı yaşanabilir. Beraberinde stres, uykusuzluk, yorgunluk, sıvı eksikliği ve aç kalmak gibi nedenler de baş ağrısını tetikleyebilir. Gebelikte baş ağrısı genelde ciddi bir sıkıntı yaratmasa da, şiddeti arttığında mutlaka doktora başvurulmalıdır. Baş ağrısına neyin sebep olduğunu belirleyerek ve egzersiz yaparak çoğu baş ağrısı kontrol altına alınabilir.

Karın Ağrısı

Gebelik döneminde sindirim sisteminde yer alan hormonların değişmesiyle ilgili olarak şişkinlik ve gaz gibi sıkıntılar yaşanabilir. Bu tarz sıkıntılar karın ağrısına yol açar. Bununla birlikte rahmi tutan bağlarda gerilme sebebiyle özellikle öksürürken, otururken ya da kalkarken karın ağrısı hissi yaşanabilir. Bu ağrılar dinlenme anında geçer. Karın ağrısı çok şiddetli ve geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Hafif yürüyüşler, gevşeme hareketleri, masaj ve ani hareketlerden kaçınmak ağrıyı kontrol etmek için faydalı olur.

Kasık Ağrısı

Gebeliğin ilk haftaları ve ilerleyen dönemlerinde hakim olan bir ağrı çeşididir. Kasık ağrısı farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Bazı ağrılar önemsenmeyecek derecede olurken, bazıları ciddi problemlerin habercisi olabilir. Gebeliğin 3-4. aylarında kasık ağrısı bıçak saplanırmış tarzında keskin olabilir. Kasık ağrısı ayağa kalkarken ve ani hareketlerle şiddetini arttırabilir. Ağrı rahim büyümesine bağlı gelişir. Genelde sağ tarafta hissedilse de sol tarafta da hissedilebilir. Ağrıya eşlik eden vajinal kanama varsa zaman kaybı yaşanmadan doktora başvurulmalıdır. Ateş, mide bulantısı, idrar yanması gibi şikayetler de varsa idrar yolu enfeksiyonu kasık ağrısına yol açmış olabilir. Preeklampsi, kasık ağrısına yol açan ve ciddi bir gebelik sorunudur. Kasık ağrısına eşlik eden kusma, bulanık görme ve mide bulantısı varsa preeklampsi yani tansiyon yükselmesi söz konusu olabilir.

Bel Ağrısı

Tüm gebelerin yaklaşık %70'inde bel ağrısı görülebilir. Bel ağrısı gebeliğin 3. ayında başlayarak doğum sonrasına kadar devam edebilir. Bel ağrısı bacaklara kadar inebilir. Annenin gebeliği ilerledikçe dik durmak zorlaşır ve denge problemleri yaşanmaya başlar. Denge problemleri de bel ağrısına yol açar. Salgılanan gebelik hormonları eklemlerde gevşemeye neden olur. Gevşeyen eklemler ağrıya sebep olabilir. Duruş pozisyonunu korumak, egzersiz yapmak, ayakkabı seçimini doğru yapmak ve uzun saatler ayakta kalmaktan kaçınmak alınabilecek önlemler arasındadır.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Gebelikte yaşanan ağrılar her ne kadar sık karşılaşılan durumlar olsa da, bazı ağrılar ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurulmalıdır:

  • Ağrıya eşlik eden yoğun vajinal kanama
  • Şiddetli baş ağrısı ve görme bozuklukları
  • Yüksek ateş ve şiddetli mide bulantısı
  • İdrar yaparken yanma ve sık idrara çıkma

Gebelik sürecinde sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek de ağrıları azaltmada etkili olacaktır. Dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli dinlenme bu süreçte önemli rol oynar. Ayrıca, stresten uzak durmak ve yeterli miktarda su tüketmek de ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Güncel

İshal Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

İshal Karın Ağrısı Nasıl Geçer?