Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Baş Ağrısı

Kronik baş ağrısı, günlük yaşamımızda sıkça karşılaştığımız bir sağlık sorunudur. Bu ağrıların nedeni genellikle stres ve kaygı olabilir. Baş ağrısı başladığında ağrı kesici alındığında kısa bir süre durup tekrar başlıyorsa, bu durum başka hastalıkların belirtisi olabilir. Bu ağrılar stres, gerginlik, uykusuzluk, kötü haber, migren gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Kronik baş ağrısının nedenleri arasında migren gibi rahatsızlıklar da bulunabilir. Migren ağrıları, sürekli devam eden baş ağrıları olarak gözlenir. Ayrıca, başa alınan herhangi bir darbe sonucunda beyin tümörü, beyin kanaması, görme kusurları gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir ve bu durumlar da ağrıların sürekli olmasını tetikleyebilir. Bazen kullanılan ilaçlar da baş ağrısına sebep olabilir. Örneğin, hazır gıdalarda koruyucu olarak kullanılan nitratlar, tatlandırıcılar, tansiyon düşürücü ilaçlar gibi maddeler baş ağrısına neden olabilir. Baş ağrısı devam ediyorsa ve yaygın hastalıkların habercisi olabileceği düşünülüyorsa, doktora görünmekte fayda vardır. Bu sayede önemli bir hastalığın ortaya çıkması sağlanabilir.

Kronik Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Bir kişide baş ağrısı iki haftayı aşkın süre devam ediyorsa doktora gitmekte fayda vardır. Baş ağrılarının yanında boyunda ve şakak bölgelerinde ağrılar eşlik ediyorsa vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir. Kronik baş ağrısının şiddeti değişiyor ve bölge bölge yer değiştiriyorsa bu durum önemlidir. Baş ağrısının yanında şiddetli kusma ve ağrı devam ediyorsa doktora ihmal edilmeden başvurulmalıdır. Baş ağrısı sonrasında bilinç bulanıklığı, unutkanlık, sersemlik, el ve ayak uyuşukluğu, halsizlik gibi bulgular ortaya çıkıyorsa vakit kaybedilmeden doktora muayene olunmalıdır. Bu bulgular ağrı ile sinyal veriyor olabilir.

Kronik Baş Ağrısının Nedenlerinin Bulunması

Başlangıçta hastalığın öyküsü dinlenir. Daha sonra hastanın nörolojik muayenesi yapılarak; hastanın konuşması, kas gücü fonksiyonları gibi özellikleri kontrol edilir. Baş ağrısı durumu ikincil baş ağrısında yani altta yatan başka bir hastalığın bulunduğunu gösteriyorsa yardımcı incelemeler de yapılır. Kronik baş ağrısı bulunan kişilerin bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme işlemleri ile teknikler uygulanır. Ayrıca, baş ağrısı bulunan kişilerin beyin tümörü tarama bulguları var mı diye kontroller yapılır. Kronik baş ağrılarında akut gelişmesi, baş ağrısı şiddetinin giderek artış göstermesi gibi sebeplerden dolayı hastanın kaslarında güçsüzlük, bilinç değişikliği, kusma, unutkanlık gibi durumlar görülüyorsa gerekli tetkikler yapılarak hastada başka büyük rahatsızlıkların bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Bu süre içerisinde hastaya ağrı kesici ilaçlar verilip hastanın rahatlaması sağlanır. Kronik baş ağrılarında ağrı kesici kullanılarak hastanın tetkiklerine devam edilir. Ayrıca, Aspirin gibi pıhtılaşma sistemine yardımcı olan ilaçlar da kullanılabilir. Tetkiklerin sonucunda hastanın hastalığına göre tedavi yöntemi uygulanır.

Kronik Baş Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş ağrısının hangi sebepten kaynaklandığı tespit edildikten sonra tedavi edilmesi önemlidir. Koruma amaçlı yöntemler kullanılmalı ve gerekli olduğunda ilaç kullanılarak kişide bulunan baş ağrısı giderilmelidir. Antidepresanlar sayesinde kişide bulunan ağrılar giderilebilir. Bu ilaçlar depresyon hastası, uykusuzluk, stres gibi ağrıların geçmesini sağlar. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların yanında, bu ilacın baş ağrı etkisini azaltmak için başka ilaçlar kullanılarak baş ağrısının giderilmesi sağlanır. Ayrıca, kullanılan ağrı kesicilerin sürekli kullanılması sakıncalı olabilir. Sadece ağrılar arttığında kullanılması daha doğru olacaktır. Aksi takdirde vücut ağrı kesicilerin dozuna alışacağı için, belli bir süre sonra kullanılan ilaçların etkisi kaybolacaktır.

Kronik Baş Ağrısı Tümör Kaynaklı ise Yapılması Gerekenler

Kişide bulunan şiddetli ağrılar sonucunda yapılan incelemeler sonucunda hastada tümör veya kitleye rastlanmışsa gerekli tedavi uygulanır. Kişide bulunan kitlenin yeri tespit edildikten sonra, eğer ameliyat gerektiren bölgede ise hastaya müdahale edilir. Ancak, sakıncalı bölgede ise gerekli olan başka tedavi şekilleri uygulanır. Kemoterapi ve kanser ilaçları ile o bölgede bulunan kitlenin büyümesi engellenir. Hastanın ilaçlara vereceği tepkiye göre tedavi devam eder.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Nöropatik Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kas Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi