Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Memede Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Doğurganlık çağındaki birçok kadının sık şikâyet ettiği memede ağrılar, çoğu kadında paniğe neden olup korku yaratabilmektedir. Çünkü memede oluşan ağrılar, bir kanser hastalığının işareti olabilmektedir. Memede oluşan ağrılardan şikâyet eden hastalar, bu ağrıların nedenlerini öğrenmek için doktora başvurmalı ve ağrıların altında yatan sebeplerin kanser olup olmadığını belirlemek açısından erken teşhisin önemini unutmamalıdır.

Meme Ağrıları Neden Olur?

Memede ortaya çıkan ağrıların nedeni tam olarak bilinmese de, meme içerisinde yer alan reseptör algılayıcılarının aşırı derecede hassaslaşmasından kaynaklandığı bilinmektedir.
  • Çay, kahve, kola gibi kafeinli içeceklerin ve çikolata tüketiminin artması, vücuttaki reseptörlerin daha da hassaslaşmasına neden olarak bu ağrıların oluşmasına zemin hazırlayabilir.
  • Bazı alkollü içeceklerde bulunan tiramin adlı madde de meme ağrılarının nedeni olarak düşünülmektedir.
  • Aşırı sigara kullanımı ve günlük hayatta karşılaşılan stresler meme ağrılarının nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Vücutta doymuş yağ oranının yükselmesi de memede hassasiyet yaratarak ağrılara sebebiyet verebilir.
  • Kullanılan bazı doğum kontrol hapları ve depresyon ilaçlarının da bu ağrıları artırdığı bilinmektedir.

Memede Oluşan Ağrıların Tipleri Nelerdir?

Adetle Bağlantılı Ağrılar

Kadınların en çok şikâyet ettiği ve en sık görülen ağrı tipi olan adetle bağlantılı ağrılar, genellikle kadınların adet döneminden önceki süreçte ortaya çıkar. Adete en yakın dönemde iyice şiddetlenir ve adet kanaması başladıktan sonra yavaş yavaş azalır ve kaybolur. Bu ağrılar, genellikle 30 yaş ve üzeri kadınlarda daha sık görülür. Menopoza girmek üzere olan hastalarda daha da şiddetli olabilir ve menopoza girildikten sonra ağrılar geçer. Adetle bağlantılı ağrılar, genellikle memenin dış tarafında ve üst kısmında daha yoğun hissedilir ve bazen koltuk altına doğru ilerleyebilir.

Adetle Bağlantısız Ağrılar

Bu ağrılar, genellikle 40 yaş ve üzeri kadınlarda rastlanır. Adetle bağlantılı ağrılardan daha az hissedilen ve kısa süren bu ağrılar, kadınların çoğunda tek bir memede görülür ve kendiliğinden zamanla geçer. Adetle bağlantısız ağrıların asıl nedeni, memede bulunan kistler, kanal genişlemeleri veya lipom gibi değişikliklerden kaynaklanabilir.

Memede Oluşan Ağrıların Teşhisi ve Tedavi Yöntemi

Adetle bağlantılı ya da adetle bağlantısız meme ağrıları dışında, farklı nedenlerden kaynaklanan meme ağrıları kesinlikle doktor kontrolünden geçmesi gereken ağrılardır. Birçok kadın, meme ağrısı olmasa da evde kendi kendini kontrol etmeyi ihmal etmemelidir. Meme ağrısından şikâyet edenler, rahatsız eden iç çamaşırlarını kullanmamalı, rahat sütyenler tercih etmelidir. Aynı zamanda çay, kahve, alkol, çikolata gibi gıda ve içeceklerin tüketiminde dikkatli olmalı ve stresten mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Yemeklerde zeytinyağı kullanımına özen göstermek de bu ağrıların azalmasına yardımcı olabilir. Bu önlemlere rağmen, eğer memede oluşan ağrılar artıyor ve uzun sürüyorsa, ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği düşünülerek vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sağ Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Boşlukta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Boşluğu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Boşluğu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

İshal Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

İshal Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Beyin Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi