Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Diş Dolgusu Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Dolgusu Ağrısı

Diş dolgusu, çürüyen, oyulan veya kaybedilen dişler için uygulanan bir tedavi yöntemi olup, dişlerin eski işlevselliğine kavuşmasını sağlar. Bu işlem, dişte meydana gelen çürüğü durdurarak çiğneme işlevini tekrar kazandırır. Ancak diş dolgusu ve diş için uygulanan işlemlerden sonra bir süre diş ağrısı yaşanabilir. Bu süreç gayet normaldir. Diş, dolguya alışma ve iyileşme sürecinde oldukça hassas olur. Sıcak, soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet gösteren dişte ağrı veya sızı oluşabilir. Tatlı yiyecek ve içecekler, dişin hava ile temas etmesi, bir şeyler yerken dişe uygulanan baskı da ağrıya yol açabilir. Dolgudan sonra yaşanan ağrı genellikle 7-15 gün kadar sürebilir.

Bu süre zarfında diş dolgusu sonrası ağrı riskini azaltmak için yenilen ve içilen gıdalara dikkat edilmesi önemlidir. Dolgu yeni yapıldığında bir şeyler yerken hemen dişe yüklenmemek, ağrı ve sızıyı hafifletmek için faydalı olur. Diş bakımının düzenli olarak yapılması da oldukça önemlidir. Dolgulu dişte yaşanan ağrının şiddeti, dolgunun büyüklüğüne veya küçüklüğüne bağlı olarak değişebilir.

Diş Dolgusu Ağrısı Türleri

Dolgu Etrafında Ağrı

Dolgu yapıldıktan sonra dolgunun etrafında ağrı hissediliyorsa, bu ağrının dolgunun tam oturmadığından kaynaklanabileceği düşünülmelidir. Bu durumu kontrol altına almak için tekrar doktora başvurmak gerekir.

Isırırken Yaşanan Ağrılar

Dolgu uygulanıp, anestezinin etkisi geçtikten sonra bir şeyler yenip içilirken şiddetli ve keskin ağrılar yaşanabilir. Bu ağrı, dolgunun şekli ile ilgili sorunlara işaret eder. Yine doktora başvurularak dolgunun kontrol edilmesi gerekir.

Sızlama

Dolgu sonrası dolgulu diş kullanılmasa da ağrı yaşanabilir. Bu ağrı genellikle normaldir. Şiddetli olmayan ağrı ve sızlamalar, dolgudan 7-15 gün sonra ortadan kaybolabilir. Bu tür ağrılar için hafif ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Devamlı Ağrılar

Dişe uygulanan dolgu, diş köküne kadar inmişse, 15 gün boyunca devamlı ağrılar yaşanabilir. Dolgulu dişin kökünde ve etrafında bulunan dokuların sağlıksız olması bu ağrılara yol açabilir. Bu tür ağrılardan kurtulmak için köprü uygulaması yapılabilir.

Dolgudan sonra yaşanan ağrılar ısrarlı ve sürekli ise, ortada başka bir problem olmamasına rağmen 2 haftadan uzun süre devam ediyorsa, tekrar doktora başvurulmalıdır. Normalde ağrılar en fazla 2 hafta içinde yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Dolgu sonrasında ağrı hissini azaltmak için mümkün olduğunca sigara kullanılmamalıdır.
  • Sıcak ya da aşırı soğuk içeceklerden kaçınılmalıdır.
  • Dişe yapışan tatlı ya da şekerlemelerden kaçınılmalıdır.
  • Dolgu sonrasında ağrı yaşamamak için birkaç gün yumuşak gıdalar ile beslenilmelidir.
  • Dolgudan sonra 1 hafta boyunca dolgulu tarafta besinlerin çiğnenmemesi gerekir.
  • Diş bakımının aksatılmadan yapılması gereklidir.
  • Ağız gargarası, yaşanabilecek ağrıları hafifletmek için kullanılabilir.
  • Tuzlu su ile gargara yapmak, ağrı hissini kısa süre olsa da ortadan kaldırabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sabri

21 Mayıs 2024 Salı

İyi günler. Daha 1 hafta önce dolgu yaptırdım. Ancak dolgu olan bölgede ağrı ve şişlik oluyor. Üzerine buz koymak iyi gelir mi? Ya d herhangi bir tedavisi olur mu? Teşekkürler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Tanyel

Merhabalar Sabri bey, dolgu yaptırdığınız dişinizde oluşan ağrı ve şişlik tedavinin tam olarak doğru yapılamadığını gösterir. Buz koyarak diş ağrınızı bir nebze azaltabilirsiniz ama tedavi olduğunuz diş hekimine tekrar muayene olup dolgunuz yenilemesi en sağlıklısı olacaktır. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

jasmin

Merhabalar, dolgu yaptırdığınız dişin geçen 1 hafta süre olmasına rağmen halen ağrının devam etmesi yapılan işlemde bir eksiklik ve yanlışlık olduğunun belirtisidir. Operasyona uğrayan dişin üstüne buz torbası koymak geçici çözümdür. Bu konuda dolguyu yapan diş hekiminize tekrar gidip şikayetlerinizi anlatmanız ve ona göre muayene olmanız sizin için en doğrusudur.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Göz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi