Doğum Ağrısı Şiddeti Nasıldır?
21 Haziran 2024

Doğum Ağrısı Şiddeti Nasıldır?

Doğum ağrısı, diğer bir deyişle doğum sancısı, gebeliğin sonuna gelindiğinde beyinden hipofiz bezine salgılanan oksitosin hormonunun etkisi ile rahmin kasılması sonucu ortaya çıkan ağrıdır. Doğum ağrısı, rahmin kasılması ile rahim ağzının açılmasını ve böylece doğum sürecinin başlamasını sağlar. Bu ağrılar genellikle gebeliğin son ayında belli aralıklarla kendini gösterir. Özellikle bu kasılmalar, rahim ağzının doğum öncesindeki süreçte hazırlanmasını sağlar. Gerçek doğum ağrısında meydana gelen kasılmalar, 3-5 dakika arasında gelir ve 30-60 saniye kadar sürer ve kolaylıkla geçmeyen ağrılar olarak tanımlanır.

Doğum ağrısı, adet dönemindeki bel ağrısına benzer bir şekilde, belden başlayarak kasıklara yayılan bir ağrıya eşlik eder. Bu doğum ağrısı, rahim ağzının açılmasına yardımcı olan ağrıların başladığının bir göstergesidir. Eğer bu şekilde doğum ağrısı söz konusu olursa, anne adayının en kısa zamanda hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Doğum ağrısı ile rahim ağzının kasılması bu süreç içerisinde sıklaşır ve hamileliklerde rahim ağzı yaklaşık olarak 1-2 santim açıldıktan sonra doğum süreci başlar. Bazen bu süreç oldukça kısa sürerken, bazen de oldukça uzun bir zaman alabilir. Doğum ağrısı genellikle gebeliğin sona ermesine yakın 7-8 saat öncesinden anne adayı tarafından hissedilebilir.

Doğum Ağrısının Şiddeti

Doğum ağrısı, yaklaşık 7-8 saatlik şiddetli kasılmalar sonrasında ağrısını iyice artırır. Doğum ağrısının şiddetli olmasında korkulacak bir durum yoktur, çünkü bu, doğumun gerçekleşeceğinin bir habercisidir. Mesela doğum ağrısının şiddetli olması ile bazı hamileler rahim ağzının açılıp açılmadığı kontrol edildikten sonra hemen doğumhaneye gönderilebilirler. Kısacası doğum ağrısı bazı hamilelerde hafif bir şekilde olurken, bazı hamilelerde daha şiddetli olarak görülmektedir.

Doğum ağrısı ister hafif olsun isterse şiddetli, rahim ağzının 2-3 santim açılmasında büyük rol oynamaktadır. Ayrıca doğum ağrısının şiddeti ve süresi kişisel faktörler ile ağrı eşiği doğum için büyük rol üstlenmektedir. Doğum ağrısının şiddetini artıran başka sebepler ise anne adayının doğumdan korkması, stres altında olması, kendini rahat bırakamaması ve doğum ile ilgili izlediği videolardır. Bu nedenle doğum ağrısının şiddeti daha fazla olurken, anne adayının rahat bir şekilde doğum yapmasını zorlaştırabilir. Bunun için anne adayları doğum ağrısı olduğu zaman korkmamalı ve doğum sürecine kendisini rahat bir şekilde hazırlamaya başlamalıdır.

Doğum ağrısının sonunda sizi dünyanın en büyük mucizesi ile karşılaştıracağını ve en mutlu insan yapacağını unutmamak gerekir. Doğum ağrısını yönetebilmek için anne adaylarının doğum öncesi eğitim almaları, nefes egzersizleri yapmaları ve rahatlatıcı aktivitelerde bulunmaları önerilmektedir. Ayrıca, doğum sırasında profesyonel destek almak da bu süreci daha kolay ve rahat hale getirecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni